Cichy zabójca – Stres przed ślubem. Jak go pokonać? [5 skutecznych porad]

stres przed ślubem

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, które towarzyszą ogromne emocje. Radość przeplata się ze strachem, ekscytacja ze wzruszeniem, a wszystko to okraszone jest dużą dawką stresu. Każda Panna Młoda chce, aby wszystko było idealne – perfekcyjnie dobrana suknia, zadowoleni goście, idealnie ułożony plan, ale zawsze pojawi się niespodziewana sytuacja, która może wytrącić Cię z równowagi. Podpowiemy Ci:

  • Czym jest stres?
  • Czy można uniknąć sytuacji stresujących?
  • Jakie są jego objawy?
  • Jak radzić sobie ze stresem?

Poznaj sposoby na przedmałżeński stres

Proces planowania ślubu i wesela oraz wszystkie kolejne etapy przygotowań to bardzo wymagający okres.

janachowska.pl
  • trzeba dopilnować podwykonawców,
  • pamiętać o szeregu spotkań,
  • dokonać wielu wyborów,
  • podpisać umowy,
  • stworzyć listę gości,
  • wybrać obrączki…

A to tylko niektóre z obowiązków Państwa Młodych, które muszą zostać wykonane, zanim nareszcie staną na ślubnym kobiercu. Nic dziwnego, że w pewnym momencie wiele osób dopada przedślubna gorączka i stres zaczyna wygrywać ze zdrowym rozsądkiem.

Czy stresu można uniknąć?

stres przed ślubem
fot. Shutterstock

Zanim zaczniesz walczyć ze stresem, musisz sobie uświadomić, że nie jesteś w stanie całkiem od niego uciec. To stan, który towarzyszy nam przez całe życie, a w przypadku ślubu powodów do zdenerwowania i niepokoju będziesz miała wiele.

concept store

Błahe sprawy, trudności, spięcia z bliskimi są nieuniknione, a prawdopodobnie im bliżej tego wydarzenia, tym poziom stresu będzie tylko rosnąć.

Według badań przedślubny stres dotyczy aż 98% nowożeńców! Dlatego, zamiast nastawiać się nierówną walkę, lepiej zapewnić sobie okazję, aby ten stres redukować, a swoje myśli przenosić na coś innego, co wywołuje w Tobie pozytywne emocje.

Lekarstwem na przedślubny stres może być planowanie wszystkich spraw z odpowiednim wyprzedzeniem. Aplikacja Wedding Dream App może pomóc zapanować Ci nad chaosem weselnych przygotowań i mieć wszystko pod kontrolą. Wedding Dream App to wirtualny planner i wsparcie mentorki ślubnej Izabeli Janachowskiej na wszystkich etapach weselnych przygotowań.

Czym jest stres i co go wywołuje?

Jeśli chcesz rozpocząć walkę ze stresem to musisz najpierw poznać przeciwnika i zrozumieć jego działanie. Najprostsza definicja stresu mówi o tym, że to reakcja organizmu na wydarzenia, które zakłócają naturalny i dobrze znany tryb życia.

Twoje zdolności radzenia sobie z nową sytuacją zostają obciążone i nie jesteś sobie w stanie z nią poradzić. Stresorem może być wydarzenie zarówno negatywne, jak i pozytywne. Jedne będą słabsze, takie jak codziennie problemy, a inne znacznie poważniejsze, które znacznie wpływają na nasze życie.

Ślub i wesele, jako okoliczności o charakterze przełomu życiowego, zdecydowanie zaliczamy do tej drugiej grupy. Bardzo ważne w radzeniu sobie ze stresem jest zaakceptowanie go. Trzeba także znaleźć swój sposób na wprowadzenie do życia spokoju i poczucia panowania nad sytuacją.

Należy podejść do stresowej sytuacji jako wyzwania, z którym trzeba się zmierzyć, a nie problemu urastającego do ogromnej rangi. Pamiętaj także, że stres jest nam potrzebny. Jeśli występuje krótkotrwale pobudza motywację i prowadzi do zmian. Dopiero długotrwały stres może prowadzić do poważnych schorzeń.

Objawy stresu – jak je rozpoznać?

stres przed ślubem
fot. Shutterstock

Stres może objawiać się na różne sposoby, a symptomy te mogą się nasilać lub słabnąć. Wysoki poziom adrenaliny prowadzi do:

  • wzrostu ciśnienia tętniczego,
  • przyspieszonego tętna,
  • bólu w klatce piersiowej,
  • zawrotów głowy,
  • uczucia zmęczenia,
  • ból brzucha,
  • często pojawiają się żołądkowe rewolucje, zaburzenia snu i tiki nerwowe.

Inne objawy to utrata apetytu lub kompulsywne objadanie się, wycofanie z życia towarzyskiego, krytycyzm wobec siebie i innych. Jak widzisz, objawy stresu mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne, dlatego tak ważne jest znalezienie swojego sposobu na to, aby go zminimalizować i odzyskać spokój.

Chroniczny stres może prowadzić do zaburzeń snu i zaburzeń odżywiania, a w krytycznych sytuacjach może być również objawem depresji. 23 lutego 2021 obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Ślub i wesele powinny być jednym z najszczęśliwszych momentów w naszym życiu. Jeżeli natłok decyzji do podjęcia Cię przytłacza, zauważasz u siebie obniżony nastrój i słabszą kondycję psychiczną nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa.

Być może kilka spotkań i rozmów ze specjalistą pomoże powrócić Ci do formy i czerpać radość z tego wyjątkowego czasu.

Symptomy przedślubnego stresu

Do najczęstszych objawów przedślubnego stresu możemy zaliczyć problemy ze snem, jedzeniem i narastającą, coraz bardziej napiętą atmosferę pomiędzy narzeczonymi. W związku z tym łatwiej jest o spięcia i kłótnie, trudność w podejmowaniu wspólnych decyzji.

Nieporozumienia te mogą jednocześnie prowadzić do spięć z rodzicami oraz bliskimi osobami. W efekcie, zamiast cieszyć się przygotowaniami i nadchodzącą ceremonią przyszli małżonkowie zaczynają odczuwać zmęczenie, frustrację, złość, rezygnację, a nawet myśli o odwołaniu wesela.

5 sprawdzonych sposobów na stres

Kiedy już wiesz, czym jest stres i jak się objawia możemy przejść do konkretnych sposobów radzenia sobie z tym nieprzyjemnym stanem. Silne emocje, złość i rozczarowanie to normalna reakcja, ale nie możesz zapomnieć, że jedyne co się liczy to Wasza miłość, a wszystko inne jest tylko dodatkiem. Nie pozwól, aby stres sprawił, że wpadniesz w sidła Bridezilli. Nie wiesz, co to?

A my przechodzimy do sposobów na stres!

Planowanie ślubu i wesela

1. Organizacja i planowanie

Redukcję stresu znacznie ułatwi nam zapanowanie nad sytuacją o przejęcie kontroli nad wydarzeniami. Podejdź do planowania ślubu i wesela strategicznie.

Określ wszystkie daty, etapy, podwykonawców, ustalcie budżet, listę gości – jednym słowem wypiszcie wszystko, co trzeba załatwić. Nie zapomnij o żadnym, nawet najmniejszym detalu typu samochód, którym pojedziecie do ślubu.

Dlaczego to takie ważne? Bo pozwoli zderzyć się i pogodzić z rzeczywistością, która Was czeka przez kolejne kilkanaście miesięcy. Jeśli poznacie dokładnie plan działania, łatwiej będzie nie tylko zająć się przygotowaniami, podzielić zadania, pilnować terminów, ale i prowadzić bieżące życie, które przecież wcale się nie zatrzymuje.

Właściwe planowanie zaleca się rozpocząć na 12 miesięcy przed planowaną datą ślubu. Cały harmonogram wraz z checklistami i poradami znajdziesz w aplikacji DreamWedding App.

Jeśli zaś wolisz papierowy planner to nasza redaktor naczelna Izabela Janachowska przygotowała kompleksowy poradnik „Aż do ślubu”, w którym krok po kroku przeprowadza przyszłe Pary Młode przez proces planowania ślubu i wesela.

2. Ruch i dieta antystresowa

Nie od dzisiaj wiemy, że aktywność fizyczna to doskonała broń do walki ze stresem. Jogging, jazda na rowerze, taniec czy fitness pozwala na odpowiednie dotlenienie organizmu i powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Jeśli nie jesteś zwolenniczką intensywnych ćwiczeń możesz spróbować pilatesu, jogi lub spacerów.

Chodzi o to, aby regularnie i najlepiej codziennie przeznaczyć czas na aktywność fizyczną, która rozładuje napięcie, pozwoli nabrać dystansu do trudności i nieporozumień, oczyścić głowę oraz myśli.

Jogging w parku

Nie mniej ważna jest odpowiednia zbilansowana dieta i regularne spożywanie posiłków:

  • warzywa,
  • owoce,
  • lekkie sałatki,
  • pełnoziarniste kasze i makarony z pewnością usprawnią pracę żołądka, ściśniętego pod wpływem stresu i nerwów.

Pamiętaj też, aby unikać słodyczy, chipsów i fast-foodów, nawet jeśli pod wpływem zdenerwowania poczujesz, że to jedyne co może Ci pomóc. Zamiast tego pij dużo wody! Twój organizm odwdzięczy się nie tylko lepszym samopoczuciem, ale i smuklejszą sylwetką oraz zdrową skórą – a te dwie rzeczy w dniu ślubu mogą mieć istotne znaczenie. Lepiej nie dodawać sobie dodatkowego stresu podczas przymierzania sukni ślubnej.

Jeśli szukasz pomysłu na pyszne, pożywne danie – w jednym z odcinków na kanale Party & Wedding nasza redaktor naczelna Izabela Janachowska razem z Agnieszką Mielczarek przygotowała zdrową i pożywną sałatkę.

3.Relaks i medytacja na stres

Słuchaj swojego organizmu i reaguj na potrzeby ciała oraz umysłu. Jeśli tylko tego potrzebujesz, Twoje mięśnie są napięte, odczuwasz ból i dyskomfort zorganizuj sobie czas tylko dla siebie.

Rób to, co sprawia Ci przyjemność i Cię relaksuje. Może to być czytanie książki, słuchanie muzyki lub oglądanie serialu na Netflixie. Jeśli odpoczywasz podczas gotowania – eksperymentuj w kuchni! Malujesz lub kaligrafujesz? Świetnie! Wszystko to, co odciąga myśli od stresu i przedślubnych przygotowań jest dozwolone.

Doskonale sprawdzi się także domowe SPA – peeling całego ciała, gorąca kąpiel w pachnącej pianie, kieliszek wina. Regularnie funduj sobie taki odpoczynek.

Ważne jest również wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Możesz spróbować medytacji, słuchania relaksujących odgłosów natury czy urządzania sobie sesji bujania na hamaku. Wybierz się od czasu do czasu do lasu i spędź godzinę w lesie lub na łonie natury. I pod żadnym pozorem nie myśl wtedy o czekających obowiązkach ślubnych!

Medytacja na plaży

4. Rozmowa antystresowa

Kiedy przygotowania i przedślubna gorączka zaczynają Cię przytłaczać poszukaj sprzymierzeńców i opowiedz im o swoich obawach, rozterkach i lękach.

W pierwszej kolejności porozmawiaj z narzeczonym, przecież jesteście w tym razem i warto otwarcie mówić o uczuciach i wątpliwościach. Możesz też zwrócić się do mamy, siostry, brata lub przyjaciół.

Ważne jest, abyś miała zaufanie do danej osoby, która Cię zrozumie, nie będzie oceniać, pouczać, ani wyśmiewać Twoich problemów. Wsparcie innych osób to bardzo duża pomoc w walce ze stresem, bo spokojna rozmowa, żarty, wspomnienia, opowieści sprawią, że poczujemy ulgę. Komuś z zewnątrz łatwiej jest ocenić sytuację, doradzić czy odwieść od jakiegoś pomysłu.

Co istotne, nie bój się nie tylko mówić o swoich obawach, ale i otwarcie nie zgadzać się na czyjąś ingerencję w Wasze plany i ustalenia. Rozmowa z bliskimi pozwoli też zweryfikować poszczególne etapy przygotowań oraz poprosić o pomoc.

Nie musisz zajmować się wszystkim sama i część obowiązków możesz oddać, np. odbiór bukietu, przystrojenie sali lub kościoła, zapakowanie prezentów dla gości.

Para rozmawia przed ślubem o stresie

5. Profesjonalna pomoc psychologiczna

Czasami stres bierze górę i trudno jest pogodzić wszystkie spadające na nas obowiązki. Jednocześnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze zdenerwowaniem, lękami czy atakami paniki, co odbija się na stanie zdrowia.

Jeśli zauważysz, że pomimo stosowania innych sposobów nadal odczuwasz niepokój, bóle, masz problemy ze snem, z jedzeniem i trudno Ci się na czymkolwiek skupić warto poszukać pomocy u specjalisty.

Warto umówić się wtedy na wizytę u psychologa. Osoba postronna nie będzie Cię oceniać, ale w profesjonalny sposób pomoże pokonać stresory. Czasami łatwiej jest powiedzieć o swoich obawach specjaliście i jedna wizyta sprawi, że nabierzesz dystansu do przedślubnej gorączki.

Kobieta na terapii na stres u psychologa

Jak przespać noc przed ślubem?

Kilkanaście miesięcy minie szybko, a przed Tobą upragniony i skrupulatnie zaplanowany dzień ślubu, który jednocześnie jest kulminacyjnym momentem dla stresu.

Każda Panna Młoda chce wyglądać podczas tego wydarzenia na wypoczętą, choć o sen może być trudno. Jak temu zaradzić? Najlepiej zaplanować sobie cały poprzedzający dzień.

  1. Od rana znajdź czas na aktywność fizyczną.
  2. Po śniadaniu wybierzmy się na spacer, najlepiej z relaksującą muzyką na uszach lub z kimś bliskim.
  3. Warto po powrocie obejrzeć film komediowy lub ulubiony serial, aby rozładować emocję, wprowadzić pozytywny nastrój i po prostu się pośmiać.
  4. Pamiętaj, aby nie jeść nic ciężko strawnego, a raczej lekkie i regularne posiłki przez cały dzień.
  5. Nie objadaj się na noc, a zamiast tego wypij ciepłe mleko z miodem.
  6. Po kolacji możesz ponownie iść na spacer lub wykonać rozciągające ćwiczenia w domu.
  7. Wieczorem przygotuj sobie relaksująca kąpiel, ale dopilnuj, aby nie była zbyt gorąca.
  8. Przed snem możesz wypić napar z melisy i wywietrz sypialnię. W zależności od pogody uchyl lub otwórz okno, aby zapewnić dopływ powietrza.
Sen przed ślubem

Jak nie stresować się w dzień ślubu?

Nastał wymarzony dzień, w którym stres prawdopodobnie sięgać będzie zenitu. Jeśli tylko to możliwe warto pozwolić sobie na niezakłócony ok. 8-godzinny sen. Przez cały dzień nie zapomnij o lekkich i regularnych posiłkach, nawet jeśli wydawać Ci się będzie, że nie jesteś w stanie niczego przełknąć.

Kiedy będziesz na wizycie u fryzjera lub makijażystki zabierz ze sobą zdrowe przekąski i koniecznie pij wodę. Nie eksperymentuj z nową fryzurą lub makijażem, tylko zostań przy swoim stylu lub tym uzgodnionym podczas próbnego czesania i malowania. Niezadowolenie z fryzury to jeden z najczęstszych stresorów w dniu ślubu, więc lepiej go unikać.

Pamiętaj, że nie jesteś sama – to wielki dzień dla Ciebie i Twojego ukochanego i wszystkie zgromadzone wokół Was osoby będą Waszym wsparciem i otuchą. Przyjmuj dobre słowo od rodziców, świadków oraz bliskich. Podejdź do wszystkiego z optymistycznym nastawieniem i odpowiednią dawką humoru. Nie pozwól, aby to najradośniejsze wydarzenie w życiu kojarzyło Ci się ze stresem. Uśmiechaj się i pomyśl o tym, że za kilka godzin będziecie mężem i żoną!

Rekomendowane artykuły