Bajeczny stół weselny – 10 pomysłów na nakrycia i dekorację zastawy

stół weselny - nakrycie stołu

Wybraliście już miejsce, styl wesela, więc teraz pora na dekoracje! Stół weselny to ważny element, który powinien znaleźć się na Waszej liście priorytetów, jeśli mowa o nadawaniu przyjęciu charakteru. To, na jakie nakrycia stołów postawicie i jaką wybierzecie zastawę ma znaczenie! Niektóre pary decydują się na minimalizm, inne zaś tworzą kompozycje, które sprawiają, że serwowane dania prezentują się jeszcze bardziej okazale, a doznania smakowe są jeszcze bardziej wyjątkowe. Mam dla was 10 podpowiedzi i aż 20 inspiracji, jak urozmaicić stół weselny dzięki włączeniu pojedynczych elementów, jak serwetki, kwiaty, czy bieżniki. Sprawdźcie, jak możecie nakryć wasz stół weselny!

Stół weselny i eleganckie serwety

Kawałek materiału może stworzyć niesamowity klimat, jeśli zostanie w odpowiedni sposób skomponowany z zastawą. Serweta, niezależnie czy wykonana jest z papieru, czy szlachetnego materiału, zawsze powinna być dobrana do kolorystyki przyjęcia.

janachowska.pl

Jeśli na stole dominują pastele, ona również powinna być utrzymana w tej tonacji lub klasycznej bieli. W niektórych przypadkach może zostać dobrana na zasadzie kontrastu, jednak zwykle ma uzupełniać elementy nakrycia stołu, a nie być elementem wyróżniającym.

Serwetkę możecie rozłożyć pod talerzem, tak by zwisała z krawędzi stołu, związać w efektywny sposób (i np. spiąć złotym serwetnikiem lub jutowym sznurkiem), ale też rozłożyć luźno obok zastawy. Popularnym rozwiązaniem jest również tłoczenie lub wyszywanie materiałów. Możecie umieścić tam więc np. Wasze inicjały.

concept store

Zobaczcie tylko, ile wnieść może zwykły kawałek materiału. Musicie jednak pamiętać, że zajmuje on sporo miejsca na stole.

Zastawa weselna z kwiatami w roli głównej

Kwiaty na stole weselnym. Nic nowego, prawda? Oczywiście, jeśli stoją w wazonie w jego centralnym punkcie lub jeśli przybierają formę bieżnika. W tym przypadku mowa o czymś więcej. Uzupełnianiu kwiatami zastawy. Mogą one zostać luźno rozłożone na talerzu. Być przybraniem dla serwety, okalać talerze (choć to może przysparzać kłopoty gościom weselnym podczas jedzenia) lub stanowić element podkładki i wystawać spod zastawy. Niektóre pary młode wykorzystują również rustykalny charakter wesela i na talerzach rozkładają kolorowe, zaplatane z żywych kwiatów wianki.

Pamiętajmy jednak, że ten pomysł ma swoje minusy. Zwiędłe kwiaty nie są tak efektowne, jak te świeże. Zadanie to najlepiej powierzyć więc floryście lub zadbać o to, by zostały one rozłożone w ostatniej kolejności. Niektórzy do ciętych kwiatów załączają natomiast modne w ostatnim czasie fiolki z wodą. Są dostępne w wielu kwiaciarniach i same w sobie tworzą niezwykły element dekoracyjny.

Stół weselny z papierowym menu lub przysięgą na talerzu

Coraz więcej par decyduje się na zaprezentowanie menu weselnego każdemu z gości. Tym samym na stole weselnym stawiane jest ono na małym stojaku, na który zerknąć może każdy z uczestników przyjęcia. Inną możliwością jest również położenie go na każdym z talerzy. Pięknie wydrukowane, mniej lub bardziej zdobione, będzie stanowiło element dekoracji stołu weselnego.

Zamiast menu, na talerzach możecie rozłożyć też wasze przysięgi małżeńskie, napisać kilka słów do gości (w sposób personalizowany lub jednakowy dla każdego), ale też załączyć harmonogram przyjęcia i wpleść w mały kawałek papieru winietkę.

Oprócz tego, że papier będzie tu elementem ozdobnym, może być jedną z pamiątek dla gości.

Stół weselny z odrobiną natury

W tym przypadku warto sugerować się porą roku, jaka panuje za oknem i charakterem wesela. Zimą mogą to być szyszki, gałązki choinki, czy jarzębina. Jesienią liście, a wiosną i latem kwiaty, ale też muszle czy nawet owoce.

Wesela rustykalne i boho pokochają pióra zaczepione o serwetę, drewno w formie podkładki zarówno pod talerz, jak i sztućce, czy suszoną trawę wplecioną między zastawę. Klasyczne wesela w romantycznym stylu mogą korzystać z pomysłu wplatania gałązek w menu lub po prostu, położenia jej na powierzchni talerza. Dodaje to romantycznego charakteru na stole weselnym.

Niektóre pary młode owijają talerz liściem lub trawą, kładąc na zielonym elemencie np. winietkę. Ozdobi to nawet zwykły, biały talerz.

Dekoracje budowane na warstwach

Jeśli zdecydowaliście się na rozłożenie kilku talerzy jednocześnie na stole weselnym dla każdego gościa, to dobrze. Możecie wykorzystać to do budowania klimatu waszego przyjęcia. Żeby podkreślić każde z miejsc przy stole, możecie bawić się tutaj kolorami i wybierać kontrastową zastawę, która stworzy wrażenie warstw. Możecie użyć tutaj również białych, dużych i całkiem klasycznych talerzy i na szczycie umieścić jeden, bardziej efektowny, np. transparentny ze złotą oblamówką.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie podkładek, jednak nie tych z ceraty lub plastikowych, które znamy. Mogą być one słomiane, wykonane z liści lub kawałków materiału. Mogą nimi być również elementy ceramiczne lub te, które podkreślą motyw przewodni wesela, który wybraliście. Każda z nich podkreśli charakter waszego wesela.

Wzorzyste talerze na stole weselnym

Talerze same w sobie mogą być dziełem sztuki i sprawiać, że nic więcej nie będzie potrzebne nam na stole. Kolorowa, zdobiona lub dopasowana do charakteru przyjęcia zastawa – jak np. nawiązująca do folkloru danego miejsca, czy farbowana metodą tie dye, ubarwi stół weselny. Co więcej, z pięknych talerzy dania smakują lepiej!

Taką zastawę możemy np. wypożyczyć. Niektóre pary młode decydują się jednak na stworzenie ręcznie robionych talerzy. Jest to znacznie droższe rozwiązanie, które sprawdzi się najpewniej na mniejszych przyjęciach.

Prezenty dla gości na talerzu

Talerzyk to również dobre miejsce, żeby położyć na nim prezenty dla gości. Drobne upominki, które będą pamiątką z wesela. W przypadku każdego z przyjęć będzie to coś innego, co odpowiada motywowi przewodniemu wesela. Może to być jednak coś uniwersalnego, jak czekoladki czy ciastka makaroniki, które same w sobie są znakomitą ozdobą stołu weselnego.

Winietka na zastawie weselnej

Winietka nie musi być wyłącznie kawałkiem papieru stojącym tuż przy talerzyku. Od kilku sezonów ten element dekoracji stołu weselnego zmienia formy i staje się coraz bardziej wyrafinowany. Pary młode decydują się na tłoczenie imion w plastrach drewna lub wycinanie ich, tworząc przestrzenne litery. Innymi pomysłami są kamienie szlachetne, złote napisy na plexi, jak i wyszywanie imion na serwetkach. Każda z takich winietek, położona na talerzu może stanowić samodzielną, ale i dominującą ozdobę. Niczego więcej nie potrzebujecie!

Innym pomysłem jest wkomponowanie winietki w otoczenie, np. doczepienie jej do serwetki, jak poniżej lub związanie sztućców efektownym kawałkiem materiału i doczepienie małej karteczki z imieniem. Proste, prawda? A wygląda jak z katalogu!

Nietypowe ozdoby w klimacie wesela

Stół weselny może być jednak bardziej spersonalizowany i dopasowany do miejsca, w jakim odbywa się przyjęcie lub do charakteru państwa młodych. Nie bójcie się więc okazywać tego… na talerzu! To również miejsce na makramy, pióra, pampasy, ale i elementy nawiązujące do podróży, jak mapy w formie podkładek, czy stylu żeglarskiego np. rozkładając tam małe kotwice. Wszystko zależy od tego, jaki. motyw przewodni wybraliście na ten dzień.

Stół weselny i minimalizm

Sa pary młode, które kochają minimalizm i ten styl dominuje podczas ich przyjęć weselnych. Doskonale to rozumiem! Biała zastawa, obrusy i subtelne dodatki to jeden z największych trendów ostatnich sezonów. Minimalizm może jednak również oznaczać dominację jednego, przygaszonego koloru lub wykorzystanie pojedynczych elementów, które będą tworzyły cały efekt, jak przy realizacjach poniżej!

Jeśli zastanawiacie się, jak jeszcze własnoręcznie upiększyć stół weselny, to z pomocą przychodzi Izabela Janachowska. W poniższym wideo zobaczycie, jak samodzielnie wykonać winietki w stylu glamour. Będą ciekawym dodatkiem, czymś co zostało stworzone przez was od serca, a przy tym, jak niezwykle efektownym!

Rekomendowane artykuły