Zmiany w przysiędze małżeńskiej — czego możecie nie wiedzieć?

Zmiany w przysiędze małżeńskiej — czego możecie nie wiedzieć? 39113

Pozornie nic w tym trudnego. W końcu przysięgę po prostu powtarza się za księdzem lub urzędnikiem stanu cywilnego. Poza tym, tę drugą każdy zna — „Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny…”. I tu czeka Was niespodzianka, ponieważ… nie są to właściwe słowa oświadczenia składanego podczas ślubu cywilnego. Zaskoczeni? Sprawdźcie, czego nie wiecie o zmianach w przysiędze małżeńskiej.

Diabeł tkwi w szczegółach

Niewątpliwie zdarzyło Wam się już uczestniczyć w ceremonii zaślubin, podczas której pannie młodej lub panu młodemu trudno było zachować zimną krew przy wypowiadaniu tych wyjątkowych słów. Plątanie się języka, zmiana kolejności czy nawet zapominanie całych fragmentów to tylko niektóre z wpadek, które zalicza co druga para młoda ze względu na ogromny stres towarzyszący tej wzniosłej chwili. Jeżeli jednak podczas ślubu cywilnego zdarzyło Wam się usłyszeć inne słowa przysięgi od urzędnika, a inne od przyszłych małżonków, błąd mógł wynikać z… przyzwyczajenia.

janachowska.pl

Wszystko za sprawą zmiany, która 1 marca 2015 została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, regulującego treść przysięgi składanej podczas ślubu cywilnego. To właśnie wtedy znane nam wszystkim oświadczenie o zawarciu związku małżeńskiego zmieniło formułę z tej:

Świadomy(a) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko pani młodej / pana młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

concept store

na tę przysięgę, którą aktualnie składa się w urzędach stanu cywilnego:

Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko drugiej z osób wstępujących w związek małżeński) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Pod względem językowym, zmiana ta jest raczej niewielka. Jednak prawda jest taka, że niewiele osób jest świadomych jej istnienia. A żadna para młoda, osłuchana przez lata z poprzednią wersją, nie chce podczas swojej wyjątkowej ceremonii popaść w konsternację słysząc zaskakujące słowa z ust urzędnika. Dla niektórych par jeszcze bardziej czarnym scenariuszem byłoby wypowiedzenie przysięgi brzmiącej inaczej niż ta wygłoszona przez drugą połówkę. Jeśli więc planujecie ślub cywilny i chcecie uniknąć takiej wpadki, miejcie te słowa na szczególnej uwadze.

Czy mogę napisać własną przysięgę?

A co jeśli wcale nie chcecie składać formalnej, beznamiętnej przysięgi, która nie wyraża w żaden sposób Waszej miłości? Czy podczas ceremonii możecie wygłosić słowa płynące prosto z serca, tak jak robią to bohaterowie Waszych ulubionych komedii romantycznych? Mamy dobrą wiadomość! Zarówno podczas ślubu kościelnego, jak i cywilnego, możecie wypowiedzieć własne przemówienie, które wyraża Wasze uczucia do ukochanej osoby. Oczywiście, jego treść powinna być taktowna i odpowiednio odzwierciedlać uroczysty charakter ceremonii.

Pamiętajcie również o tym, że będzie to jedynie dodatek do słów przysięgi, które zgodnie z prawem kanonicznym oraz cywilnym, muszą najpierw zostać wypowiedziane przez parę, aby ich małżeństwo zostało oficjalnie zawarte. Zapał niektórych z Was może ostudzić fakt, że zgodę na wygłoszenie własnej przysięgi podczas ceremonii musi wyrazić ksiądz lub urzędnik udzielający Wam ślubu. Niestety, nie zawsze są oni przychylni temu pomysłowi. Jeśli jednak zależy Wam na takiej formie wyrażenia swojej miłości, próbujcie postawić na swoim i przekonać ich o wartości swojego wyznania.

Z roku na rok, ślub cywilny staje się w Polsce coraz popularniejszą formą zaślubin. Jeśli przygotowujecie się właśnie do takiej ceremonii, w tym filmie znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania!

Rekomendowane artykuły