Zmiana nazwiska po ślubie w kilku krokach

Zmiana nazwiska po ślubie w kilku krokach 55103

Gdy zabawa weselna dobiegnie końca, zacznie się w Twoim życiu zupełnie nowy etap. Wraz z nim pojawią się jednak pewne formalności, którym będziesz musiała stawić czoła. Jedną z nich jest zmiana nazwiska po ślubie. I to właśnie ze względu na nią – będziesz musiała wymienić wszelkie dokumenty oraz zaktualizować dane w przeróżnych instytucjach.

Brzmi nieco przerażająco? Spokojnie.😉 Przeprowadzimy Cię przez to krok po kroku i to tak, że nie będzie to dla Ciebie żadnym wyzwaniem!😊 Po przeczytaniu tego tekstu będziesz miała gotową listę rzeczy do zrobienia i formalności do załatwienia. Gotowa?

janachowska.pl

W takim razie, do dzieła!

Zmiana nazwiska po ślubie – jakie masz możliwości?

Zacznę może od rzeczy najważniejszej i determinującej wszystkie działania. Mianowicie chodzi o to, że decyzję o tym czy chcesz zmienić nazwisko musisz podjąć odpowiednio wcześniej – już w momencie składania dokumentów potrzebnych do wstąpienia w związek małżeński.

concept store

Natomiast jeśli chodzi o wspomniane możliwości, to Ty, jako Panna Młoda, możesz zdecydować się na:

  • zostawienie swojego nazwiska panieńskiego,
  • zmianę nazwiska na nazwisko męża,
  • połączenie obu nazwisk i przyjęcie nazwiska dwuczłonowego.

Najpopularniejsze jest oczywiście rozwiązanie drugie, ale pamiętaj, że decyzja należy do Ciebie. Do niczego nie musisz się zmuszać. Warto też tę kwestię przedyskutować z – wtedy jeszcze – narzeczonym. Może się zdarzyć, że dla niego to, że zmienisz nazwisko na jego będzie bardzo ważnym elementem całego rytuału zaślubin.

Czy mężczyzna może zmienić nazwisko po ślubie?

Oczywiście!

Tradycyjnie przyjęło się myślenie, że to kobieta zmienia nazwisko po ślubie. Mało kto myśli, że przecież może to działać także w drugą stronę. Co więcej, mężczyzna, jeśli interesuje go zmiana nazwiska po ślubie, ma dokładnie te same możliwości, co Ty. Może więc zostawić swoje, przyjąć Twoje lub połączyć je w nazwisko dwuczłonowe.

Być może wydaje Ci się, że w Polsce takie rzeczy się nie zdarzają. Od razu powiem, że tak nie jest. Panowie również decydują się na noszenie nazwiska swoich żon. Oczywiście nie jest to często spotykana sytuacja, ale występuje.

Zmiana nazwiska po ślubie a nazwiska dzieci

Gdy zdecydujesz się już na ślub, stajesz przed decyzją dotyczącą zmiany nazwiska – nie tylko Twojego. Ta decyzja dotyczy także nazwiska, które będą nosić wasze dzieci, gdy w przyszłości pojawią się na świecie. Tutaj – co jest bardzo ważne – możesz podjąć decyzję nieco inną niż tę związaną z własną osobą. Przykładowo: Ty zmieniasz nazwisko na dwuczłonowe, ale jednocześnie decydujesz, że dzieci będą nosić jednie to, po ojcu.

Tak naprawdę kieruj się tutaj względami praktycznymi. To może być po prostu łatwiejsze do zorganizowania (i wytłumaczenia).

pocałunek pary młodej

Czy zmiana nazwiska po ślubie jest łatwa?

Zmiana nazwiska jest momentem przełomowym. Ślub ślubem, ale to dopiero wtedy wiele kobiet świeżo po ślubie uświadamia sobie, jak wielka zmiana nadchodzi. I to pod przynajmniej dwoma względami:

  1. formalnym – ponieważ administracja nie śpi i trzeba zmienić wszystkie dokumenty oraz zaktualizować dane w różnych instytucjach,
  2. emocjonalnie – ponieważ przestawienie się z nazwiska, z którym utożsamiało się przez ładnych parę lat nie przychodzi od razu i najczęściej nie jest też naturalne.

Nie obawiaj się jednak za bardzo. Załatwienie formalności w tym przypadku jest bajecznie proste. Większym wyzwaniem będzie przedstawianie się nowym nazwiskiem. W końcu do tej pory posługiwałaś się swoim i najzwyczajniej w świecie weszło Ci to w nawyk. Oswojenie się ze zmianą wymaga odrobiny czasu, ale poradzisz sobie.😉

Jakie dokumenty trzeba zmienić?

Tak naprawdę musisz zmienić wszystkie dokumenty, które masz i którymi się posługujesz. Twoje „stare” stracą ważność mniej więcej po trzech miesiącach od daty zawarcia związku małżeńskiego.

Zaplanuj więc zmianę:

  • dowodu osobistego,
  • paszportu,
  • prawa jazdy,
  • dowodu rejestracyjnego samochodu (jeśli jest Twoją własnością).  

Gdzie jeszcze zgłosić zmianę nazwiska po ślubie?

Sama wymiana dokumentów niestety nie wystarcza. W świecie, którym rządzą instytucje różnego rodzaju, musisz też pamiętać o aktualizacji danych w kilku miejscach, np.:

  • w bazie danych swojego pracodawcy,
  • na uczelni,
  • w bankach.

Generalnie musisz to zrobić we wszystkich miejscach, w których są wykorzystywane i przetwarzane Twoje dane.

zawarcie małżeństwa

Zmiana nazwiska po ślubie – krok po kroku

Skoro wstępne informacje za nami, przechodzimy już do konkretnych czynności, które czekają na Twoją uwagę i poświęcenie im odrobiny czasu. Wszystko jest zebrane w kilka prostych punktów, więc mam nadzieję, że spokojnie to ogarniesz i nie uciekniesz z krzykiem. W końcu wizja wizyt w tylu różnych instytucjach może nieco przerażać! 😊

Zmiana nazwiska po ślubie krok 1: Odbierz akt małżeństwa

Jest to dokument poświadczający o tym, że zawarłaś ze swoim Partnerem związek małżeński. W zależności od tego, na jaki rodzaj ślubu się zdecydowaliście, formalności będą wyglądały nieco inaczej.

W przypadku ślubu cywilnego, skrócony odpis tego dokumentu bez problemu otrzymasz od kierownika Urzędu Stanu Cywilnego – i to zazwyczaj już następnego dnia roboczego!

Zdarza się nawet, że ten konkretny dokument dostaniesz nawet zaraz po samej ceremonii! Pamiętaj jednak wtedy, żeby dobrze go zabezpieczyć i przechować w bezpiecznym miejscu do momentu, w którym będzie potrzebny. Tutaj z pewnością przyda się Twoja świadkowa lub świadek.

Jeśli wzięliście ślub konkordatowy formalności trwają nieco dłużej. Duchowny z parafii, w której braliście ślub, ma obowiązek dostarczyć Wasze dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu pięciu dni od dnia waszych zaślubin. Podczas wizyty w urzędzie, jeszcze przed ślubem w kościele, zostaniecie poinformowani o tym, po jakim czasie powinniście się zgłosić po skrócony odpis aktu małżeństwa.

Pamiętaj, że – jak za wiele rzeczy związanych z załatwianiem formalności – musicie uiścić wcześniej opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa!

ślub

Zmiana nazwiska po ślubie krok 2: Złóż wniosek o wymianę dowodu osobistego

To jest prawdopodobnie pierwsza rzecz, którą musisz załatwić – bo dowód osobisty będzie Ci potrzebny niemal na każdym kroku. Sama doskonale o tym wiesz, dlatego zawsze masz go przy sobie, prawda?

Wniosek o wymianę dowodu należy złożyć w terminie 14 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa.

Jeśli po ślubie zmieniacie miejsce zamieszkania i chcielibyście się przemeldować, to ta wizyta w urzędzie może być dobrą okazją także do załatwienia tej sprawy. Wniosek ten możesz również wypełnić internetowo – co jest dużym ułatwieniem, oszczędnością czasu no i zabezpieczeniem, zwłaszcza w tych dziwnych obecnie, pandemicznych czasach.

Po zmianie Twojego stanu cywilnego dotychczasowy dowód osobisty jest ważny przez trzy miesiące od dnia zawarcia waszego związku małżeńskiego.

Nie radzę jednak czekać z formalnościami do ostatniej chwili, gdyż będzie to Twój podstawowy dokument tożsamości. Im później się za to zabierzesz, tym dłużej możesz na to czekać. A pamiętaj, że – nie tylko po zmianie nazwiska po ślubie – nie możesz posługiwać się nieważnym dowodem osobistym.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego możesz złożyć w urzędzie właściwym dla miejsca Waszego zameldowania lub w sieci z użyciem Profilu Zaufanego. Ta usługa jest bezpłatna. 

Urzędnik poinformuje Cię, po jakim czasie możesz spodziewać się gotowego dokumentu. Urząd zazwyczaj ma 30 dni na przygotowanie nowego dokumentu. Najczęściej jednak udaje się załatwić sprawę w krótszym czasie. Poproś urzędnika o kontakt – mailowy lub telefoniczny, gdy dokumenty będą gotowe do odbioru.

Do wymiany dowodu będziesz potrzebować aktualnej fotografii 35×45 mm oraz dotychczasowego dowodu.

Uwaga! Stary dowód traci ważność, gdy odbierzesz swój nowy dokument.

Zmiana nazwiska po ślubie krok 3: Poinformuj pracodawcę lub Urząd Skarbowy

zmiana nazwiska

Z tym krokiem (i każdym kolejnym) musisz poczekać aż odbierzesz swój nowy dowód osobisty. Potrzebny będzie bowiem jego unikatowy numer, a ten poznasz dopiero wtedy, gdy weźmiesz dokument do rąk.

Przedstaw swojemu pracodawcy odpis skrócony aktu małżeństwa oraz nowy dowód osobisty, gdy już go odbierzesz. Dane w tym nazwisko oraz numer dowodu, którym się posługujesz, muszą być zmienione w Twoich dokumentach.

W przypadku, gdy prowadzisz własną działalność: 

  • zgłoś zmianę danych do Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u – gdy jesteś płatnikiem VAT,
  • zmień dane w CEIDG – gdy jesteś zwolniona z podatku VAT.

Zmiana nazwiska po ślubie krok 4: Złóż wniosek o nowy paszport

Pomyśl na razie, że pandemia minęła, nie grozi nam już żadna kwarantanna narodowa i w końcu będzie można normalnie podróżować. 🤩 Póki co brzmi jak marzenie senne, ale wierzę, że w końcu znowu wrócimy do możliwości bezproblemowego podróżowania.

Wtedy – jeśli np. zaplanujecie wyjazd do dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej – nie będzie problemu. Nowy dowód osobisty, który wyrobiłaś po zmianie nazwiska po ślubie zupełnie Ci wystarczy.

Niemniej, sprawa jest o tyle istotna, że być może zaplanujecie w najbliższych tygodniach po ślubie wyjazd w podróż poślubną dalej niż tylko do krajów Unii Europejskiej. Wtedy nowy paszport będzie nie tylko przydatny, ale wręcz niezbędny. Oczywiście, jeśli nie lecicie od razu po ślubie, kiedy Twoje dokumenty jeszcze są ważne, i nie masz kupionych biletów na stare nazwisko.

Według polskiego prawa, paszport powinnaś wymienić niezwłocznie po ślubie.

W praktyce oznacza to złożenie wniosku w ciągu 30 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa. Stary paszport traci ważność po 60 dniach od daty ślubu, jeśli wcześniej nie złożyłaś wniosku o nowy dokument.

Na czas wizyty w urzędzie przygotuj:

  • wniosek – pobierasz go na miejscu, w sieci dostępny jest jedynie wzór,
  • aktualną fotografię (wymagania jak do dowodu i prawa jazdy),
  • ważny dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty).

Jeśli chodzi o opłatę paszportową, nie musi być ona jednolita dla wszystkich.

Pamiętaj też, że przysługuje Ci zniżka za wymianę paszportu przed jego upływem ważności oraz dodatkowa ulga z legitymacją studencką.

Dokładną kwotę do zapłaty wyliczy dla Ciebie obsługa punktu paszportowego.

Czas oczekiwania na nowy paszport przekaże Ci podczas wizyty w urzędzie obsługująca Cię osoba. Zazwyczaj udaje się to zrobić w ciągu 30 dni, a czasami nawet w krótszym czasie.

dokumenty do ślubu

Zmiana nazwiska krok 5: Złóż wniosek o wymianę prawa jazdy

Jest to ostatni już dokument, który powinien znaleźć się na liście Twoich priorytetów.

Wniosek o wydanie nowego prawa jazdy możesz złożyć w urzędzie właściwym dla miejsca Waszego zameldowania lub wysłać go pocztą w terminie 30 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa. Niestety, tu też zaczynają się bezwzględne wydatki.

Opłata za prawo jazdy ze zmienionym nazwiskiem jest dokładnie taka sama jak ta za wydanie normalnego dokumentu np. po zdaniu egzaminu. Nie przysługują Ci żadne zniżki.

Możesz zapłacić przelewem lub w kasie urzędu. Oprócz wniosku i dowodu wpłaty będą potrzebne:

  • aktualne zdjęcie, takie jak do dowodu osobistego,
  • dotychczasowe prawo jazdy,
  • aktualny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • aktualne orzeczenie lekarskie (lekarskie lub psychologiczne, jeżeli takiego potrzebujesz).

Jeżeli urząd nie musi wyjaśniać dodatkowo Twojej sytuacji (np. ze względu na wydany zakaz prowadzenia pojazdów), nowe prawo jazdy powinno być gotowe do odbioru w ciągu 9 dni roboczych.

Podczas tej wizyty możesz także zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, o ile zachodzi taka potrzeba.

Zmiana nazwiska po ślubie krok 6: Zmień dane w najważniejszych dla Ciebie podmiotach

Po zmianie dokumentów, których potrzebujesz do bezpiecznego i zgodnego z prawe przemieszczania się, pora na załatwienie zmiany danych w instytucjach, które tego wymagają.

Przede wszystkim mowa tu o bankach. Zadbaj jednak również o zmianę swoich danych u:

  • dostawców mediów,
  • na uczelni (jeśli studiujesz),
  • u ubezpieczyciela (jeśli jesteś ubezpieczona prywatnie),
  • u swojego lekarza.

Być może warto też pomyśleć o zmianie adresu e-mail czy wizytówek – jeśli z nich korzystasz.

Zmiana nazwiska po ślubie – checklista

Trochę się tych miejsc i dokumentów uzbierało przez Twoje dotychczasowe życie, prawda? Dlatego, gdy w końcu zaczniesz to wszystko analizować i planować, usiądź do zrobienia sobie klasycznej listy zadań. Uwzględnij w niej wszystkie działania, które musisz podjąć.

Takie spojrzenie z lotu ptaka wiele ułatwia i pomaga chociażby zaplanować podróże po mieście w celu odwiedzenia wszystkich instytucji.

Poza tym odhaczanie z listy kolejnych pozycji będzie niemałą satysfakcją! W ten sposób zadbasz również o to, żeby o wszystkim na pewno pamiętać. Brzmi nieco śmiesznie, ale w ferworze nowej, małżeńskiej rzeczywistości niektóre drobiazgi mogą po prostu łatwo wylecieć z głowy. 

Zmiana nazwiska po ślubie zazwyczaj kojarzy się z wielką urzędową przeprawą, ale na pewno po przeczytaniu artykułu już wiesz, że z łatwością sobie z tym poradzisz.😉

Zastanawiasz się, z czym jeszcze oprócz zmiany nazwiska musisz zmierzyć się po ślubie? Nasza Redaktor Naczelna przygotowała o tym specjalny materiał. Odtwórz i poznaj szczegóły!

Rekomendowane artykuły