Zdrada w związku: czy zawsze oznacza koniec relacji?

Zdrada w związku: czy zawsze oznacza koniec relacji? 111737

Historia związku zaczyna się zawsze podobnie: motyle w brzuchu, radość, miłość i przekonanie o tym, że będziemy razem do końca życia. I dobrze, jeśli rzeczywiście tak jest. Często zdarza się jednak, że partner czy partnerka zmienia plany i w związku pojawia się ktoś trzeci. Co wtedy?

  • Czym jest zdrada? Jaka jest definicja tego pojęcia?
  • Jak postrzegamy zdradę jako społeczeństwo?
  • Kto zdradza częściej: mężczyźni czy kobiety?
  • Jakie są przyczyny zdrady?
  • Jak rozpoznać, że partner zdradza?
  • Co oznacza zdrada dla związku?

Zdrady w związku doświadcza coraz więcej osób. Niewierność męża czy żony bywa bolesna i trudno się z nią pogodzić, szczególnie jeśli nadal darzymy naszą drugą połówkę uczuciem. Jak sobie poradzić z informacją, że byliśmy oszukiwani? Że człowiek, który był dla nas całym światem, zbudował swój świat… także z kim innym?

janachowska.pl

Czym jest zdrada?

Zgodnie z definicją zdrada to świadome działanie prowadzące do złamania złożonej przysięgi lub obietnicy, a także takie postępowanie, które jest sprzeczne z ogólnie przyjętymi normami lub wartościami. Mówiąc o zdradzie w związku, najczęściej mamy na myśli zdradę fizyczną, czyli utrzymywanie kontaktów seksualnych z inną osobą niż stały partner/partnerka.

zdrada w związku

Niewierność może przybierać różne formy:

concept store
  • flirt,
  • przygodny seks,
  • romans,
  • seksting.

Wbrew powszechnej opinii pojęcie to nie jest związane wyłącznie ze sferą fizyczną. Równie ważnym, o ile nie ważniejszym aspektem jest zdrada emocjonalna. Wiele kobiet, które doświadczyło niewierności partnera, deklaruje, że to właśnie zdrada emocjonalna jest o wiele bardziej traumatyczna i obciążająca.

Co ciekawe, większość mężczyzn podchodzi do tego tematu zupełnie odwrotnie, uznając nawiązanie więzi emocjonalnej z innym partnerem za znikome zagrożenie dla relacji.

Indywidualne podejście do tematu zdrady

Abstrahując od naukowych definicji, warto podkreślić, że postrzeganie zdrady i wyznaczanie jej granic jest bardzo indywidualną kwestią. Na pytanie „czym jest zdrada?”, każdy z nas powinien odpowiedzieć sam i to wielokrotnie, bo wraz z upływem czasu i nabraniem nowych doświadczeń postrzeganie i ocena pewnych zachowań partnera może ulec zmianie.

Jedno jest pewne – trzeba o tym rozmawiać także z partnerem, który powinien znać nie tylko nasze potrzeby czy oczekiwania co do związku, ale także granice, których nie powinien przekraczać.

Rozumiemy, oczywiście, że trudno rozmawiać o zdradzie w sytuacji, kiedy właśni się poznaliście i zaczynacie budować relacje – to zdecydowanie nie jest moment na poruszanie tak trudnych tematów, jednak warto o tym porozmawiać możliwie szybko. Pozwoli Wam to uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresu, bo znaczące rozbieżności w podejściu do dochowywania wierności mogą się z czasem okazać źródłem poważnych nieporozumień.

zdrada w związku: konflikt w małżeńswie

Zdrada: jak postrzega ją społeczeństwo?

On już je widział, on zna te dziewczyny,
z poszarpanymi nerwami, co wracają nad ranem nie
same, on już słyszał o życiu złamanym.


Ona już wie, już zna te historie,
że żona go nie rozumie, że wcale ze sobą nie
śpią, ona na pamięć to umie.

„Czy te oczy mogą kłamać?”, Agnieszka Osiecka

Nie ma chyba osoby, która choćby nie zetknęła się z tym tekstem Agnieszki Osieckiej. I rzeczywiście, jako społeczeństwo zdradę postrzegamy jako banał, powtarzający się schemat działań, w którym zmieniają się tylko bohaterowie.

W przekonaniu większości osób zdrada to oczywiście zjawisko naganne, a osoby, które w ten sposób traktują swojego partnera, spotykają się nierzadko ze społecznym ostracyzmem. W przekonaniu osób, które podchodzą do tematu czysto teoretycznie, do zdrady dochodzi wtedy, kiedy pojawiają się problemy (a przecież pojawiają się prędzej czy później w każdym związku).

Właśnie wtedy nieodpowiedzialny partner, zamiast próbować rozwiązać konflikt, czy choćby porozmawiać o pojawiających się przeszkodach, szuka drogi ucieczki, wyjścia awaryjnego, które zapewni mu miękkie lądowanie po nieudanym związku.

Kto zdradza częściej: mężczyźni czy kobiety?

Wbrew pozorom nie jest to zjawisko rzadko spotykane. Według badań zdrady dopuszcza się co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta, choć wielu naukowców uważa, że te szacunki są mocno zaniżone.

Zdrada to przecież temat tabu, przewinienie, które należy za wszelką cenę ukryć nie tylko przed partnerem, ale także przed całym światem.

Skoro nikt o tym nie wie, to tak, jak by to się nigdy nie wydarzyło, prawda? A no nieprawda. Konsekwencje niedochowania wierności pojawią się prędzej czy później, nawet jeśli wydaje się, że nie ma takiej możliwości.

Zdania ekspertów co do predyspozycji do zdrady są podzielone, wielu jednak uznaje pogląd, że istnieją osoby bardziej skłonne do zdrad, niezależnie od tego, czy relacje, które tworzą, są udane, czy też nie. Według psychologów i socjologów zdrada małżeńska częściej dotyczy osób, które mają problem z niską samooceną.

zdrada w związku: niewierny partner

Czy kobiety zdradzają rzadziej?

Jak twierdzi profesor Bogdan Wojciszke, autor książki „Psychologia miłości”, kobiety jeszcze bardziej niż mężczyźni narażone są na negatywne skutki społeczne zdrady.

Relacjonując liczbę kontaktów seksualnych, kobiety i mężczyźni kłamią, tylko w przeciwnych kierunkach

– pisze Wojciszke w swojej książce.

Co oznacza zwrot „w przeciwnych kierunkach”? Tak jak mężczyźni chwalą się swoimi podbojami, tak kobiety starają się ukrywać liczbę swoich partnerów. Dlaczego?

Stereotyp kobiecości zawiera na ogół oczekiwanie powściągliwości seksualnej, a reputacja osoby powściągliwej jest dla kobiety społecznie korzystna (…). Jeżeli do każdego aktu seksualnego potrzeba jednego mężczyzny i jednej kobiety, to liczba aktów męskich i żeńskich powinna być zbliżona. To prosta arytmetyka

– pisze dalej profesor w swojej książce.

Być może jest więc tak, że kobiety zdradzają równie często, co mężczyźni, jednak zdecydowanie rzadziej się do tego przyznają.

Dlaczego posuwamy się do zdrady?

Tak jak w przypadku definicji zdrady, tak i na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi.

Pytanie o przyczyny zdrady jest jednym z najczęściej powtarzanych. To pokazuje, że nasze życie nie jest łatwe. Gdy wchodzimy w związek, to zwykle nie zakładamy zdrady. Choć są i tacy, którzy uważają, że miłość jest miłością, a jednocześnie można wchodzić w związki o charakterze przelotnym.

seksuolog, profesor Zbigniew Izdebski, autor książki „Seksualność Polaków na początku XXI wieku”.
zdradzający mąż

Badania profesora Izdebskiego pokazały, że aż 51% osób zdradziło partnera raz i ten incydent nigdy się nie powtórzył. Aż 39% badanych, którzy przyznali się do jednorazowej zdrady, zrobili to, będąc pod wpływem alkoholu, kolejne 22% w pracy, 17% na samotnym urlopie, a 12% w czasie podróży służbowej. Za zdradę uznaje się też wirtualny seks czy flirt za pomocą aplikacji randkowych, a tych zdecydowanie nie brakuje.

Część osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale popularność portali randkowych dla osób w stałych związkach wciąż rośnie. Korzystają z nich miliony ludzi na całym świecie, a założyciel jednego z nich przyznał, że najliczniejsza grupa użytkowników serwisu to ludzie około czterdziestki, którzy deklarują, że mają poukładane życie osobiste i zawodowe i nie chcą z niego rezygnować.

Szczególnie mężczyźni w aplikacjach randkowych deklarują, że poszukują osoby, która pomoże im zrealizować fantazje erotyczne, ale dochowa dyskrecji.

Najczęstsze przyczyny zdrady

Badania profesora Izdebskiego pokazują więc, że zdrada w związku może być powodowana wieloma przyczynami:

  • tym, że partnerowi czegoś brakuje w dotychczasowej relacji: być może potrzebuje dodatkowych bodźców,
  • chęcią przekonania się o własnej atrakcyjności i poprawienia samooceny: dotyczy to szczególnie osób pozostających w długotrwałych związkach, w których namiętność między partnerami się wypaliła,
  • potrzebą zemsty na partnerze.

Jak rozpoznać, że partner zdradza?

zdrada w związku

Zdrada w kulturze – filmach czy książkach – zawsze pokazywana jest w podobny sposób:

  • kwiaty bez powodu,
  • prezenty bez okazji,
  • szminka na koszuli,
  • włos na marynarce,
  • późniejsze powroty do domu,
  • nadmierne zaangażowanie w sprawy domowe.

Z tego punktu widzenia każda diametralna zmiana zachowania partnera powinna wzbudzić naszą czujność. Inne, „klasyczne” objawy, na które warto zwrócić uwagę, to:

zdrada, pomadka
  • długie rozmowy telefoniczne prowadzone niejako ukradkiem,
  • ciągłe korzystanie z telefonu, szczególnie wieczorem, w nocy,
  • unikanie pozostawiania telefonu bez opieki,
  • nagłe liczne wyjazdy służbowe.

Warto oczywiście zachować zdrowy rozsądek, bo kreowany w filmie wizerunek zdrajcy łatwo może wywołać paranoję i bezpodstawne obwinianie partnera, co również może zakończyć się rozstaniem. W takim przypadku najlepiej jest słuchać własnej intuicji. To ona często sygnalizuje, że coś jest nie tak, że w związku dzieje się coś złego.

Co robić, kiedy podejrzewamy partnera o zdradę?

Przede wszystkim – porozmawiać, szczególnie jeśli nie mamy 100-procentowej pewności, że rzeczywiście doszło do zdrady. Rozmowa (pod warunkiem, że obie strony będą szczere) może rozładować sytuację. Niestety wiele osób, które podejrzewają niewierność partnera, woli udawać, że nie widzi oczywistych nierzadko objawów, niż przyznać się otwarcie, że partner czy partnerka oszukiwał i zdradził.

Zresztą badania pokazują, że zdrada zwykle wychodzi na jaw, bo osobom, które się jej dopuszczają, trudno jest prowadzić podwójne życie. W takim przypadku przyznanie się do zdrady daje poczucie ulgi. Oczywiście to kolejne dość egoistyczne zagranie, jednak sygnalizuje problem, który być może da się rozwiązać, nie niszcząc związku. Warunek? Obie strony muszą być na to gotowe.

Co oznacza zdrada dla związku?

Zdrada to najczęściej powód do zastanowienia się nad kondycją związku. Jeśli partnerzy będą potrafili wyciągnąć wnioski z tego zdarzenia, to w niektórych przypadkach jest to świetny pretekst do zmiany relacji, naprawienia jej niedoskonałości. Wtedy zdrada nie musi się powtórzyć.

Zdarza się, że niewierny partner wykorzystuje swój czyn do tego, żeby zrozumieć, jak bardzo związany jest ze swoją żoną czy mężem, a wtedy zdrada staje się przyczynkiem do ratowania związku, który w perspektywie czasu zakończyłby się z powodu nieprzepracowanych problemów.

Niestety zdecydowanie częściej zdradzający nie dopuszczają do siebie myśli, że w tej „jednorazowej przygodzie” szukają ucieczki od poczucia niepełnego szczęścia w związku. Nie znając pytania, nie mogą znaleźć odpowiedzi. Zdradzają, dokąd ich ktoś nie przyłapie.

Rekomendowane artykuły