Zapowiedzi przedślubne – co to jest i kiedy powinno się odbyć?

Zapowiedzi przedślubne – co to jest i kiedy powinno się odbyć? 53576

Powiedziałaś „tak”, gdy Twój partner zapytał Cię, czy chcesz spędzić z nim resztę życia. Zaczęliście planować Wasz wielki dzień i doszliście do momentu, w którym czekają na Was formalności związane ze ślubem kościelnym lub konkordatowym. Jednym z elementów, które musicie załatwić, są zapowiedzi przedślubne. Coś, o czym wszyscy słyszeli, ale nie każdy wie, co to dokładnie jest, i jak się do tego zabrać.

Zapowiedzi przedślubne – Co to jest?

Zapowiedzi to nic innego jak ustna i pisemna informacja o planowanym zawarciu związku małżeńskiego, ogłaszana w parafiach, do których należą przyszli państwo młodzi.

janachowska.pl

Procedura rozpoczyna się na 3 miesiące przed ślubem – kiedy to podczas spisywania protokołu młodzi pod przysięgą deklarują brak przeciwskazań do zawarcia małżeństwa.

Zapowiedzi przedślubne podaje się do informacji publicznej, aby mieć pewność, że wspomniane wyżej przeszkody faktycznie nie istnieją. Ogłasza się je przeważnie przez dwie, trzy niedziele – minimum stanowią dwa dni o charakterze świątecznym.

concept store

Formy, w jakich podaje się zapowiedzi przedślubne, to:

  • wyczytanie z ambony,
  • wywieszenie wiadomości na tablicy ogłoszeń,
  • informacja na stronie internetowej parafii.
zapowiedzi przedślubne save the date

Zapowiedzi przedślubne – czy to jedyna formalność do załatwienia?

Na osoby, które zdecydowały się na ślub konkordatowy lub kościelny, czeka nieco więcej formalności, które muszą spełnić. Do takich wymogów zalicza się:

  • Protokół przedślubny – podpisywany w kancelarii kościoła, w którym będziecie brać ślub. Składa się na niego kilkadziesiąt pytań dotyczących Waszych danych czy nastawienia do zawarcia związku małżeńskiego. Podpisujecie go około trzy miesiące przed ślubem.
  • Nauki przedmałżeńskie – jest to cykl spotkań (w różnych parafiach mają one różne formy), który ma na celu przygotowanie Was do życia w małżeństwie.
  • Zapowiedzi przedślubne – czyli publiczne ogłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego wobec miejscowej wspólnoty parafialnej.

Czy zapowiedzi przedślubne są obowiązkowe?

Odpowiedź brzmi: tak. Mają one poinformować lokalną społeczność o zamiarze zawarcia konkretnego związku małżeńskiego. Ale funkcja informacyjna to nie wszystko. Ich zadaniem jest też zapobieganie ślubom, które nie powinny mieć miejsca. Obie te rzeczy wynikają z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego.

zapowiedzi przedślubne ołtarz w kościele

Gdzie załatwić zapowiedzi przedślubne?

Wszystko zależy od tego, gdzie postanowicie wziąć ślub. Generalnie zasada jest prosta: zapowiedzi powinny odbyć się zarówno w parafii panny młodej, jak i pana młodego.

Po protokole przedślubnym proboszcz daje Wam kartki z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi, które następnie musicie oddać oboje (jeśli bierzecie ślub poza parafią panny młodej) lub tylko pan młody (jeśli bierzecie ślub w parafii panny młodej). Bez takiego zaświadczenia nie zamkniecie niezbędnych formalności.

Ile kosztują zapowiedzi przedślubne?

Tak jak w przypadku ślubu kościelnego, tak i przy zapowiedziach przedślubnych opłata teoretycznie wynosi „co łaska”. W rzeczywistości jednak proboszcz każdej parafii ma mniej więcej ustalone stawki obowiązujące za takie usługi.

Zapowiedzi przedślubne mogą kosztować od 50 zł do nawet 250 zł, ale jest to kwestia indywidualna. Warto też wiedzieć, że za zapowiedzi w każdym kościele płaci się osobno. Jeśli więc musicie ogłosić Wasz ślub w dwóch parafiach, to prawdopodobnie w każdej oddzielnie za to zapłacicie.

Zapowiedzi przedślubne – Jak długo są ważne?

Jeśli nie chcecie czekać z zapowiedziami przedślubnymi do ostatniego momentu, to możecie załatwić je troszkę wcześniej. I mieć jedną rzecz z głowy.

Zapowiedzi przedślubne są ważne przez pół roku. Jeśli w tym czasie z jakiegoś powodu do ślubu nie dojdzie (bo np. zostanie przełożony), zapowiedzi trzeba będzie wygłosić jeszcze raz.

Rekomendowane artykuły