Obrączki ślubne: Wszystko, co chcielibyście o nich wiedzieć

zakładanie obrączek ślubnych

Śpiewa się o nich piosenki, drukuje się je na zaproszeniach i kartkach z życzeniami, a niekiedy są nawet elementem dekoracji sali weselnej. Przede wszystkim jednak, to właśnie one zalśnią na Waszych dłoniach po wypowiedzianych słowach przysięgi. Obrączki ślubne – bo o nich oczywiście mówimy – to jeden z nieodłącznych symboli małżeństwa. 

  • Jak powstały obrączki ślubne?
  • Skąd wzięła się tradycja złotych obrączek?
  • Na której dłoni należy nosić obrączkę?

Obrączki ślubne mają długą historię…

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się kultura noszenia obrączek? Wszystko zaczęło się w starożytnym Egipcie, gdzie wtedy jeszcze za pomocą mniej trwałych materiałów, zaznaczało się znaczącą wagę związku. Dlaczego akurat w ten sposób? 

janachowska.pl
Obrączki ślubne z diamentami na białej tkaninie

Otóż okrągły kształt obrączki ślubnej symbolizował doskonałość oraz wieczność – z racji braku początku i końca. 

Obrączki ślubne wykonane ze złota były prawdziwą rewolucją, którą przypisuje się Izraelitom. Wtedy też pojawiło się ich nowe znaczenie – ofiarując żonie obrączkę, mąż przekazywał jej także prawo do swojego majątku.

To właśnie z tej części świata ten wyjątkowy element biżuterii powędrował do Rzymu, gdzie widniał na nim symbol uścisku dłoni – na znak zawartego małżeństwa. Na przestrzeni kolejnych wieków obrączka stała się światowym symbolem miłości. 

concept store

Co ciekawe, w kościelnej ceremonii zaślubin zwyczaj wymiany obrączek ślubnych pojawił się dopiero w XIII wieku. 

W samej Polsce przyjął się on dopiero w wieku XVIII, jednak do pierwszej wojny światowej obrączki ślubne nosiły wyłącznie kobiety.

obrączki z białego złota

Dziś już nikt nie wyobraża sobie chyba ślubu bez obrączek. Wykonywane są obecnie nie tylko ze słota, czy srebra, ale także palladu, tytanu, a nawet drewna!

Zobacz także: Co wygrawerować na obrączkach ślubnych?

Obrączki ślubne – Jak je nosić?

Przede wszystkim obrączkę nosimy zazwyczaj na palcu serdecznym. Ma to związek z dawnymi wierzeniami, które mówiły, że z tego palca lewej dłoni biegnie żyła aż do serca (tzw. vena amoris – żyła miłości). Jeśli chodzi o tę lewą lub prawą stronę, to wiele zależy od kultury kraju, w którym żyjemy.

W Polsce jeszcze przed burzliwymi czasami powstań i wojen obrączki ślubne noszono na dłoni lewej. 

pan młody zakłada obrączkę pannie młodej

Wtedy też nie tylko wdowy, a wszystkie kobiety na znak żałoby zaczęły przekładać obrączkę na prawą dłoń i tak zostało do dziś. Przyjęło się, że w taki sam sposób (na serdecznym palcu prawej ręki) nosi się także pierścionek zaręczynowy, który przed ceremonią zaślubin przekłada się zazwyczaj na drugą dłoń.

Na co dzień można później nosić je razem, jednak należy zwrócić uwagę na to, czy obrączka z pierścionkiem nie ocierają się o siebie, nawzajem się niszcząc.

Zobacz także: Jak wyczyścić pierścionek zaręczynowy?

Obrączkowe tradycje 

W tym przypadku wiele zależy od przyjętych przez Was zwyczajów i zachowań, jakie wynieśliście m.in. z rodzinnego domu. Wiele par, jeszcze przed nałożeniem sobie obrączek, całuje je, by w ten sposób przypieczętować dodatkowo zawarte już małżeństwo. 

złote obrączki na drewnie

Innym zwyczajem jest podział kosztów, który mówił, że owszem – panna młoda bierze udział w wyborze, jednak za obrączki ślubne płaci zawsze pan młody. 

Przy tej okazji warto też wspomnieć, że powszechnie przyjęły się wszelkie grawery. Jest to bardzo indywidualna kwestia, jednak w większości przypadków pary decydują się na datę ślubu, imię małżonka albo ważne dla nich słowa.

Co wygrawerować na obrączkach ślubnych?

Jeśli przyszło Wam zmienić tzw. grawer tradycyjny, czyli datę ślubu, a boicie się określać nowy termin uroczystości, to mamy dla Was inne propozycje. Drugim, najczęściej wybieranym grawerem są inicjały państwa młodych.

obrączka z grawerem

Jeśli szukacie nietypowej inspiracji, może warto pokusić się o grawer muzyczny – z wersem lub tytułem ulubionej piosenki? Dobrym pomysłem jest także grawer wyznaniowy z fragmentem Pisma Świętego lub Koranu. Dość nieoczekiwaną inspiracją jest tekst o zabarwieniu humorystycznym, jak np.: ,,nie podlega zwrotowi” lub ,,zajęty przez….”

Czy grawer na obrączkach ślubnych można zmienić?

Wiele par w obecnym czasie boryka się z problemem dotyczącym organizacji wesela. Pandemia wprowadziła ogromy chaos w branży ślubnej.

Niektórzy z Was zostali zmuszeni zgodnie z obostrzeniami odwołać wesele, a co z przygotowanym już dawno symbolem małżeństwa? Jeśli na Waszych obrączkach ślubnych widnieje już grawer z pierwszą datą ceremonii, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Możecie go zmienić.

grawer na obrączce

Najlepiej udać się do salonu jubilerskiego, w którym zakupiliście obrączki. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że Wasze obrączki nie zostaną uszkodzone. Zmiana potrawa kilka dni. Jej koszt to przeważnie suma kilkudziesięciu złotych.

Zobacz także: Rocznice ślubu – ich nazwy i znaczenie

Poznaliście już obrączki na tyle dobrze, że chyba pora wybrać swoje wymarzone! Zobaczcie, jakie rady ma dla Was Izabela Janachowska!

Więcej porad i inspiracji znajdziecie oczywiście w aplikacji WeddingDream.APP. Jeśli nie macie w niej konta koniecznie je załóżcie!

aplikacja ślubna wedding dream

Aktualizacja: K.Lackowska

Rekomendowane artykuły