Wesele w stodole. Wady i zalety takiego rozwiązania

wesele w stodole

W dobie technologii, gdy życie organizuje nam smartfon i komputer, a ze znajomymi komunikujemy się poprzez social media, tęsknimy do natury. Myślami wracamy na wieś, tam gdzie beztrosko spędzaliśmy wakacje u dziadków. Surfując po Instagramie, wprost oczu oderwać nie można od relacji z wesel w stylu rustykalnym, boho czy skandynawskim. Wtedy nasuwa nam się na myśl jeden pomysł: wesele w stodole!

Muszę powiedzieć, że wesele w stodole to naprawdę dobry, bardzo wszechstronny pomysł. Dzięki niemu można poczuć się naprawdę sielsko w ten wyjątkowy dzień. W głowie powstaje jednak wiele pytań związanych z organizacją wesela w stodole. Poniżej wypisaliśmy trzy, które pojawiają się zdecydowanie najczęściej:

janachowska.pl
  • Jak zorganizować wesele w stodole, by zostało na zawsze w pamięci pary młodej i gości, a zdjęcia z wydarzenia biły rekordy polubieni na Facebooku, Instagramie i domowym albumie?
  • Ile kosztuje wesele w stodole?
  • Jak wybrać miejsce na wesele w stodole?

Na wszystkie nurtujące Was pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Ale jeśli coś jeszcze będzie dla Ciebie niejasne – komentuj, dawaj znać. Na wszystko znajdzie się sposób.

Wesele w stodole inne niż wszystkie…

Ileż to razy byłaś gościem na weselu u rodziny czy znajomych w domu weselnym i pamiętasz jedynie białe ściany i obrus w nieokreślonym kolorze i jakieś tam kwiaty? Z pewnością nie potrafisz nawet w kilku słowach scharakteryzować miejsca, w jakim się odbywało całe przyjęcie…

concept store

Wiele z nich wygląda po prostu bardzo podobnie. Żeby nie powiedzieć, ę tak samo. Dlatego wesele w stodole może być dobrym pomysłem – innym, oryginalnym, budzącym dużo ciepłych wspomnień.

Sielsko, anielsko, spokojnie i w pełnej harmonii Takie właśnie może być wesele w stodole – na świeżym powietrzu, wśród pięknej przyrody, otoczone szumem lasu lub pól. Na wsi, takiej jaką pamiętasz z dzieciństwa, z beztroskich wakacji u dziadków lub po prostu ze zdjęć z magazynów o wnętrzach w stylu rustykalnym czy boho.

Twój ślub marzeń ma być inny. Popatrz na oferty stodół, w których urządzisz przyjęcie w modnych stylach: boho, skandynawskim lub rustykalnym.

Wesele w stodole – cechy charakterystyczne i zalety tego rozwiązania

Tak, masz rację. Z jednej strony wesele w stodole w jednym z wymienionych wyżej stylów to ostatnio bardzo modna aranżacja weselna, ale z drugiej strony – jej cechy charakterystyczne są… na tyle charakterystyczne, że w każdym wydaniu zapadają w pamięć.

Jest to też mimo wszystko wciąż dość nowy trend, więc wiele terenów jest po prostu jeszcze do zdobycia! Może to właśnie Ty odkryjesz potencjał drzemiący w tym pomyśle na wesele.

Poznaj cechy charakterystyczne wesela w stodole:

1. Natura tutaj rządzi!

Drewno, suche trawy, zboże – wesele w stodole to piękna natura wyrażona w każdy możliwy sposób. Takie aranżacje od raz grzeją serca i zachwycają oczy.

2. Ekologiczny ślub w stodole  na miarę naszych czasów

Sezonowe jedzenie, naturalne dekoracje, dekoracyjne oświetlenie solarne – to wszystko będzie tutaj idealnie pasować.

3. Soczyste kolory cieszące oko

Zieleń, brązy, pomarańcze i różne odcienie żółtego – to prawie jak skąpany w słońcu las zamknięty w słoiku!

4. Większa swoboda na weselu w stodole

Czy wiesz, ile oryginalnych pomysłów na prezenty i dekoracje czeka na Ciebie tuż za rogiem? Po prostu musisz wejść w ten świat i skomponować go z drobnych elementów zgodnie z własnym pomysłem.

Wesele w stodole, czyli wnętrza jak z Vogue’a niskim kosztem

Wesele w stodole wydaje się być kosztownym w realizacji pomysłem na stylizację. Ale na szczęście – jeśli nie przeszkadza Ci minimalizm – wiele rzeczy możesz naprawdę zrobić czy załatwić niższym kosztem. Pamiętaj – natura nie wymaga upiększania!

Wyobraź sobie siebie w pomieszczeniu, które tonie w kwiatach czy modnym stylu „greenery” (sama zieleń) i sielankowej atmosferze.

Miks stylu angielskiego (kwiaty), rustykalnego (naczynia, zielone gałęzie, drewniany stoły i ławy), boho (girlandy z lampek, całe mnóstwo, na ścianach, na stołach, u sufitu, w bukietach) zrobi niesamowity efekt. Łapacze snów, ciepło świec skandynawskiego stylu (prostota, minimalizm i biel przełamana ewentualnie szarością) – tu przydadzą się też jelenie i drewniane podstawki pod świece. Idealne inspiracje na wyjątkowe wesele w stodole!

Ustaw wszędzie naturalne ozdoby. Na drewnianych ławach, aby było nieco wygodniej, połóż poduszki lub puszyste skóry ekologiczne. Na stołach, zamiast obrusów, podkładki pod naczynia w kolorystyce dopasowanej do całej dekoracji albo drewniane plastry.

I do tego mnóstwo kwiatów oraz suchych traw! To właśnie roślinność zrobi 99 procent sielsko-romantycznej dekoracji i będzie się pięknie prezentować na zdjęciach. 

Wesele w stodole – baw się ze świadomością stylu eko

Obcowanie z naturą, blisko naturalnej przyrody jest zgodne z obecnymi trendami. A już zaproszenie tej natury na swoje wesele w stodole dzięki wkomponowanie jej w wystrój wnętrza zachwyci wszystkich gości – bez wyjątku.

Seniorzy będą czuli się swobodnie mogąc przespacerować się między posiłkami, dzieci dostaną możliwość zabawy w pobliskim zagajniku, a młodzi plenery do zdjęć.

Zawczasu warto zadbać o scenografię, podświetlić plener wieczorową porą, sprawdzić, czy w obiektywie nie pojawi się niechciany „mistrz drugiego planu”). Jeśli się da, niechciane elementy warto po prostu zasłonić, np. kwiatową girlandą czy tkaniną rozwieszoną wśród gałęzi i malownicza sceneria gwarantowana.

Wesele w stodole i styl boho to wiele możliwości zaaranżowania ścianek do zdjęć – gałęzie, naturalne materiały, kwiaty. Wszystko może się przydać!

Wesele w stodole, czyli świeże powietrze nie do przecenienia

Rok 2020 wprowadził w naszych głowach pewną ważną zmianę – zaczęliśmy, jako społeczeństwo, bardziej doceniać wolność, swobodę i świeże powietrze. Niech podniesie rękę ten, kto nie szukał w tych dziwnych czasach ukojenia podczas spacerów po polach i lasach. Dlatego właśnie wesele w stodole na pewno jest odpowiedzią na takie potrzeby nasz wszystkich.

A poza tym już nikt nie będzie narzekał na tzw. „zapachy z kuchni” i aromaty po spałaszowanym ze smakiem, skądinąd pysznym, bigosie. Nawet zapach z grilla ulotni się szybko i skutecznie, a zawsze elegancka ciocia Zosia nie będzie marudzić, że jej weselna garsonka pachnie dymem z paleniska. Wszystkie te problemy rozwiąże wesele w stodole.

Natura zrobi swoje, zutylizuje zapachy. Warto przy okazji zadbać o świece zapachowe, najlepiej o aromacie cytryny, odstraszającym insekty. W końcu komary potrafią uprzykrzyć nawet najwspanialsze przyjęcie.

Wesele w stodole – na co zwrócić uwagę na początku przygotowań

Niżej znajduje się przygotowana przeze mnie lista kilku… nie do końca wad wesela w stodole, ale na pewno okoliczności związanych z taką lokalizacją, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę.

1. Rodzaj obiektu

Szukaj propozycji na wesele w stodole wśród gotowych, w pełni wyposażonych obiektów. Raczej odpuść sobie wolno stojące drewniane budynki. Trzeba będzie je doposażyć, dokładnie sprawdzić, czy i jak uda się wszystko dostarczyć (prąd, stoły, zastawy stołowe etc.), czy jest zaplecze sanitarne i kuchenne. Słowem – prawie wybudować od początku całosezonowy dom letniskowy.

Jeśli zdecydowałaś się na którąś z propozycji folwarków czy agroturystyk, pozostaje Ci tylko zaplanowanie imprezy, tak jak w przypadku kontaktu ze standardowym domem weselnym, negocjacja kosztów.

Z naszego doświadczenia wynika, iż wzięcie surowej stodoły i zrobienie jej od zera, wcale nie pomniejsza kosztów, a wręcz przeciwnie, może narazić na przykre, finansowe niespodzianki. Musisz bowiem na własny koszt zorganizować wszystko:

  • krzesła,
  • stoły,
  • oświetlenie,
  • zastawę i sztućce.

Bardzo istotnym problemem może okazać się także brak kuchni. Oczywiście z pomocą przyjdzie Wam catering, ale jego koszty mogą być większe niż standardowa oferta domu weselnego. Kolejny kłopot to podgrzanie dań. Nikt przecież nie wyobraża sobie flaczków na zimo.

Wesele w stodole a bezpieczeństwo

Zanim podpiszecie umowę na taki obiekt, koniecznie sprawdźcie, czy owa stodoła jest ubezpieczona. Nikt z nas podczas organizacji wesela nie zakłada czarnego scenariusza, ale w drewnianym budynku zdecydowanie łatwiej o pożar. Weźcie to pod uwagę.

2. Wesele w stodole a pogoda

Najlepsza pora na wesele w stodole to ciepła wiosna, lato i ciepła jesień, ale gwarancji pogody nie będziesz miała nigdy i nigdzie.

Zawczasu pomyślcie o: parasolach na wypadek przelotnego deszczu, kocach, gdy powieje wieczornym chłodem przez dziury w deskach, albo na wieczornym spacerze między posiłkami. Przydadzą się także grzejniki gazowe lub klimatyzatory, gdy okaże się że termin Waszego wesela pokrywa z najgorętszym dniem roku. 

3. Wesele w stodole a sanitaria

To element układanki, który może zepsuć wszystko na starcie. Jedno z pierwszych pytań do właścicieli obiektu powinno dotyczyć toalet i bieżącej wody. Toi-toie może zniosą młodzi goście, bo znają je chociażby z koncertów, ale seniorzy będą kręcić nosem, dosłownie i w przenośni.

4. Stroje i obuwie na wesele w stodole

Absolutnie i bezwarunkowo w zaproszeniu napisz, że zabawa będzie się odbywała na świeżym powietrzu, na „wsi”. Nie oznacza to co prawda wzbudzenia strachu przed zniszczeniem obuwia na klepisku (bo do tańca i tak służy drewniana scena). Po prostu szpilki i trawniki nie idą w parze.

Gwarancją dobrej zabawy podczas wesela w stodole będzie niezaprzeczalnie wygodne obuwie i nieprzesadnie elegancka kreacja.

5. Noclegi i transport

Jeśli stodoła nie jest częścią hotelowego zaplecza, dopytaj się o możliwość noclegu dla gości. Mogą to być okoliczne agroturystyki, z którymi na pewno współpracuje obiekt, czy pensjonaty w pobliskim miasteczku. Wszystko jest do załatwienia, ale musisz to zrobić odpowiednio wcześnie, żeby nie tylko zarezerwować te lokale, ale i uprzedzić gości, gdzie będą mogli się przebrać, przespać i… przygotować do poprawin!

Po drugie, transport! Rozbawionych gości po kilku toastach trzeba będzie przetransportować na nocleg, warto o tym pamiętać i zawczasu wszystko zorganizować.

Koszt wesela w stodole

Cena wesela w stodole będzie się różnić w zależności od lokalizacji, liczby gości, wyposażenia owego pomieszczenia. Jeżeli bierzemy pod uwagę koszt cateringu oraz obsługi kelnerskiej to ceny zaczynają się od 150 zł za osobę. Samą stodołę można wynająć już od 8 tysięcy złotych.

Reszta w rękach sprawnych i doświadczonych organizatorów wesel, dobrej, dostosowanej do pokoleń muzyce i pysznym jedzeniu, by uniknąć kąśliwych uwag cioć: „Czemu w stodole?”, „Zapewne, żeby było taniej…”.

Pomyśl, czy nie warto poświęcić trochę więcej uwagi na aranżację posiłków. Kotlet schabowy podany z egzotycznymi owocami (ale nie ananasem z puszki), wykwintnie zaaranżowane desery oraz wina podane w specjalnych karafkach, czy inne „triki” z restauracji w 4-gwiazdkowym hotelu (omów je z firmą cateringową) sprawią, że goście docenią dbałość o szczegóły.

Aktualizacja: Anka Kamińska

Zdjęcie okładkowe: unsplash.com

Rekomendowane artykuły