Ubezpieczenie pierścionka zaręczynowego: Czy warto zainwestować?

pierścionek zaręczynowy

Okres zakochania często przeradza się w coś większego i dwoje ludzi decyduje się na spędzenie reszty życia razem. Wtedy następuje zawarcie związku małżeńskiego i para wkracza w nowy rozdział życia. Natomiast przed tym wszystkim dochodzi do chwili, która jest obiektem wielu wspomnień i westchnień, czyli zaręczyn. Poza romantyczną scenerią i wyznaniem chłopak obdarowuję swoją ukochaną pierścionkiem zaręczynowym, który wcześniej starannie wybierał.

Taka biżuteria ma ogromną wartość sentymentalną, ale również często materialną. Oczywiście ceny pierścionków zaręczynowych są bardzo różne. Wszystko zależy od metalu z jakiego jest wykonany, próby, wagi, oraz rodzaju i wielkości kamienia szlachetnego jaki się w nim znajduje. Czynników wpływających na wartość takiej ozdoby jest naprawdę dużo.

janachowska.pl

Oświadczyny zwykle wiążą się ze sporymi kosztami i być może warto zainteresować się ewentualnym zabezpieczeniem cennego przedmiotu.

pierścionek zaręczynowy na dłoni

Jak ubezpieczyć pierścionek zaręczynowy?


Sposobów by zabezpieczyć się przed kradzieżą, zniszczeniem lub zgubieniem biżuterii jest kilka. Można to zrobić bezpośrednio przez firmę ubezpieczeniową, natomiast trzeba pamiętać, że taki rodzaj polisy związanej tylko z danym przedmiotem występuje bardzo rzadko.

concept store

Należy dobrze dopytać czy istnieje możliwość ubezpieczenia samego pierścionka. Prawdopodobnie będzie to możliwe w przypadku bardzo kosztownego i wyjątkowego egzemplarza. Wtedy być może zostanie spisana indywidualna umowa.

Istnieje możliwość dopisania biżuterii do ruchomości i podpięcia do ubezpieczenia domu czy mieszkania. W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że warunki polisy obowiązują jedynie w domu. Np. w momencie włamania i kradzieży lub zniszczenia w skutek zdarzenia losowego takiego jak:

  • pożar,
  • powódź,
  • czy zalanie mieszkania

W przypadku, któregoś z wyżej wymienionych nieszczęśliwych przypadków trzeba gromadzić dowody związane z zaistniałą sytuacją i od razu zgłaszać takie zdarzenie. Ubezpieczyciel w takiej sytuacji sprawdza czy wszystkie środki bezpieczeństwa zostały zachowane i czy poszkodowany nie naraził na kradzież swoim szczególnym niedbalstwem przedmiotów pozostawionych w domu.

Ubezpieczyciel będzie się uchylał od wypłaty świadczenia również w przypadku, gdy pierścionek zostanie zgubiony, zniszczony bądź skradziony w pracy lub nawet na ogrodzie.

pierścionki zaręczynowe

Ubezpieczenie pierścionka w miejscu zakupu


Kolejną opcją jest ubezpieczenie pierścionka w miejscu zakupu.
Zdarza się, że sklepy jubilerskie posiadają umowy z firmami ubezpieczeniowymi i można bezpośrednio u nich zapytać o taką możliwość. Wtedy bardziej realne jest uzyskanie ubezpieczenia obejmującego tylko jeden, konkretny przedmiot, niż w momencie, gdy chcielibyśmy uzyskać takie bezpośrednio od ubezpieczyciela. Jeśli bardzo interesuje was taka opcja pamiętajcie, aby zapytać o to przed zakupem.

Czy warto zadbać o ubezpieczyć pierścionek zaręczynowy?


Odpowiedź na pytanie czy jest w ogóle sens ubezpieczać pierścionek jest zależna od kilku czynników. Po pierwsze to jak wysoka jest jego wartość. Jeżeli jest to kwota z serii dużych jak na ten rodzaj biżuterii to oczywiście, że warto. Jeżeli jest inaczej to już kwestia indywidualna.

Jeżeli dla kogoś pierścionek ma olbrzymie znaczenie sentymentalne to warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy pieniężna rekompensata wynagrodzi jakąkolwiek ewentualną stratę? Być może utracony przedmiot miał dla na kogoś taką wartość emocjonalną, że żadna kwota nie będzie w stanie zrekompensować smutku.

Zdarza się, że pierścionek jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie i jego wartość jest ciężka do oszacowania. Należy wtedy wynająć specjalistę, aby dokonał wyceny i na jej podstawie określona będzie wartość i koszt ubezpieczenia. W takiej sytuacji należy mocno rozważyć kwestię polisy takiego pierścionka, ponieważ poza ogromną wartością sentymentalną, może być on drogocenny.

Przeczytaj także: Pierścionek zaręczynowy z brylantem, diamentem… Pytanie: co dalej?

dłoń z pierścionkiami

Co w przypadku, gdy ubezpieczenie pierścionka się nie opłaca?


W sytuacji, gdy nie bardzo kalkuluje się opłata takiego ubezpieczenia, a zależy nam na pierścionku zaręczynowym należy zachować wszelkie zasady ostrożności. Przede wszystkim zawsze warto pamiętać o zamykaniu domu lub mieszkania przy każdym wyjściu.

Znajdź szafkę lub miejsce słabo widoczne na przetrzymywanie biżuterii i rzeczy cennych. Dobrze mieć jeden konkretny schowek. Idealną opcją może okazać się zakupienie sejfu. Wówczas prawdopodobieństwo kradzieży znacznie się zmniejsza. Jest wiele rodzajów tego typu skrytek i nie wszystkie są szczególnie drogie, dlatego warto zainwestować w taką formę ,,ubezpieczenia”.

Kolejna ważna sprawa to unikanie sytuacji, w których ozdoba dłoni może ulec zniszczeniu lub zostać zgubiona. To znaczy, że do wszelkich prac fizycznych, sprzątania, pracy na ogródku, zmywania trzeba ściągać biżuterię z rąk. Często w kontakcie z wodą lub jakimś płynem nawet idealnie dobrany pierścionek może się zsunąć i zaginąć. Jak wiadomo te zaręczynowe posiadają zwykle jakiś szlachetny kamień, który delikatnie odstaje. Dlatego trzeba unikać sytuacji, w których są duże szanse na zahaczenie nim i uszkodzenie go. Czasami takiej skazy nie da się naprawić nawet u dobrego specjalisty.

Zatem jeżeli bardzo wam zależy na zadbaniu o bezpieczeństwo symbolu waszej miłości, który wybranka serca na palcu to sposobów jest sporo. Warto zainteresować się tematem i sprawdzić jaka opcja jest dla was najlepsza. Mimo wszystko mam nadzieję, że pierścionek zaręczynowy będzie służył jak najdłużej i nigdy nie stanie się powodem smutków.

Rekomendowane artykuły