W ostatnich miesiącach spędzasz w domu zapewne zdecydowanie więcej czasu, niż jeszcze w 2019 roku. To bardzo odpowiedzialna postawa, a przy okazji w końcu masz chwilę, żeby usiąść z ciekawą książką lub obejrzeć film.
Ale relaks to nie wszystko! Mniej okazji do wychodzenia to także automatycznie mniej ruchu. Prędzej czy później to odczujesz – niezależnie od tego, czy biegasz tylko za autobusami i po schodach, czy może regularnie uczęszczałaś do zamkniętych w dobie pandemii klubów fitness.
A suknia ślubna nie jest z gumy… Na szczęście – tak, jak wiele innych rzeczy – trening także można teraz wykonywać w domu. Jeśli chcesz wiedzieć:
- Jakie zalety ma trening w domu?
- Jak znaleźć motywację do ćwiczeń?
- Czy trening w domu jest skuteczny?
To dziś dam Ci kilka podpowiedzi!
Trening w domu – Zdecydowanie na tak!
Trening w domu ma kilka niewątpliwych zalet, które doceni niejedna kobieta. Przede wszystkim daje Ci ono wolność wyboru. Sama decydujesz o tym, kiedy ćwiczysz oraz jakiego typu są to ćwiczenia.
O treningach domowych warto mówić nie tylko w kontekście akcji #zostańwdomu. Bardzo ułatwia to życie wszystkim osobom zabieganym, a także tym, dla których wyjście na siłownię (gdy już ją otworzą) wiąże się z wyprawą na drugi koniec miasta.
To świetne rozwiązanie także dla tych osób, które czują dyskomfort, ćwicząc w towarzystwie innych. Uwierz w siebie! Efekty Twoich starań wcale nie muszą być gorsze niż wtedy, gdy trening wykonywałabyś na sali ćwiczeniowej.
Trening w domu – Regularność to podstawa
Trening w domowym zaciszu może zdziałać cuda, jednak także tutaj – podobnie jak wtedy, gdy chodzisz na siłownię – liczy się systematyczność i poświęcony czas.
Po jednym, czy dwóch dniach trudno o spektakularny efekt. Ustal, w jakich dniach tygodnia i o jakiej porze chciałabyś poćwiczyć. Ważne, abyś wygospodarowała sobie na to chociaż 45 minut.
Bardzo krótkie treningi mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a Ciebie tylko zrażą do domowych ćwiczeń.

Zobacz także: Trening w domu: ramiona, plecy i biust
Trening w domu – Rozwijaj się!
Chodząc na ćwiczenia w klubach fitness i siłowniach, o różnorodność dba zazwyczaj trener lub instruktor. Gdy trenujesz w domu, sama jesteś w dużej mierze odpowiedzialna za dobór zestawów ćwiczeń, przez co możesz mieć wpływ na swoje osiągnięcia, ale także te bardziej widoczne w Twojej sylwetce efekty.
Z czasem Twoja sprawność i kondycja powinny ulec polepszeniu, a to otwiera bramę do nowych rodzajów treningów, które być może będą już bardziej zaawansowane.
Spokojnie – nie musisz sama wymyślać ćwiczeń. Co więcej, jeśli się na tym nie znasz, byłoby to wręcz niebezpieczne. Z pomocą przychodzą jednak:
- niezawodny Internet,
- dedykowane aplikacje,
- filmy instruktażowe,
- książki.

Sport online
Sucha teoria przeczytana na portalach fitness nie zawsze może wystarczyć. Co powiesz na transmisje online prosto od najlepszych trenerów? Internet daje nam wiele możliwości, dzięki którym możemy przenieść aktywność fizyczną na nowy poziom.
Dzięki platformom, takim jak: Facebook czy YouTube mamy szansę dołączać do transmisji zajęć prowadzących na żywo. Dodatkowo, aby lepiej przyjrzeć się wykonywanym ćwiczeniom możesz przełączyć pulpit laptopa na ekran telewizora. I pamiętaj w zdrowym ciele zdrowy duch!

Trening w domu – Niezmienne priorytety
Trenowanie w domu, choć może wprowadzą w przyjemną i luźną atmosferę, nie zwalnia Cię z dbania o kilka bardzo ważnych elementów, o które również powinnaś się zatroszczyć, aby z zachwytem móc oglądać rezultaty.
- Przede wszystkim trening powinien być poprzedzony solidną rozgrzewką, żebyś nie zrobiła sobie krzywdy podczas ćwiczeń.
- Zakończ go natomiast serią ćwiczeń rozciągających, aby dać wytchnienie swoim mięśniom.
- Nie zapominaj także, że ogromną część sukcesu stanowią Twoje nawyki żywieniowe, a także nawodnienie organizmu oraz sen!
I przede wszystkim pamiętaj, że ćwiczenia to może być zabawa!
Nie zapomnij o nawadnianiu
Picie odpowiedniej ilości wody powinno wejść nam w codzienny nawyk. W końcu to dzięki niej nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Nasz wiek, waga oraz płeć bezpośrednio wpływają na ilość h2o, którą powinniśmy spożywać.
U kobiet jest to średnio od 1,5 do 2l wody dziennie. Odstaw słodkie napoje, których notabene ceny poszybowały w górę wraz z nowym rokiem, wybierz najzdrowszą, możliwą opcję. W szczególności postaraj się ograniczyć:
- spożywanie soli,
- alkohol,
- słodkie napoje,
- czarną herbatę,
- oraz kawę.
Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez ostatniego podpunktu, postaraj się po każdej szklance kawy wypić szklankę wody.

Treningowa stagnacja
Zacznijmy od tego czym jest stagnacja treningowa – to powolne zanikanie chęci do ćwiczeń i zauważalne znudzenie treningami. Wraz z początkiem roku, zawsze czujemy motywacje do działania, która z każdym kolejnym dniem wyzwania zazwyczaj ustępuje.
Nie pozwól sobie na rezygnację z wyznaczonego celu tylko i wyłącznie dlatego, że znudziły Ci się trening z wybraną trenerką online. Co zatem zrobić, aby uniknąć treningowej stagnacji?

Wypróbuj różne plany treningowe. Jeśli czujesz, że coś do Ciebie nie przemawia, po dłuższym czasie nie zauważasz żadnych efektów. Nie bój się zmian. W internecie znajdziesz spore grono specjalistów, które tylko czeka, aby zmotywować cię do działania.
Słuchaj organizmu
Nie pozwól sobie na przetrenowanie. Ćwiczenia powinny zacząć sprawiać Ci przyjemność. Jeśli nigdy nie trenowałaś, bądź robiłaś to, ale zdecydowanie rzadko, nie startuj z wysokiego C. Chwyć kalendarz, rozplanuj trening i nie zapomnij o uwzględnieniu w nim dni wolnych!
Trening ma zostać Twoim zdrowym nawykiem, a nie czynnością, do której musisz się przymuszać oraz na myśl, której czujesz dreszcze. Pokochaj nowy styl życia!
Poznawaj swój organizm stopniowo, a unikniesz kontuzji.

Zobacz także: Domowa dieta przed ślubem, czyli jak nie przybrać na wadze w domu
Jeśli planujesz treningi w domu, sprawdź, jakie ćwiczenia proponuje dla Ciebie Qczaj!
Aktualizacja: M.B.Kasprzyk, K.Dyczewska