Trening EMS – na czym polega? Jakich efektów można się spodziewać?

Trening EMS – na czym polega? Jakich efektów można się spodziewać? 81481

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

janachowska.pl
  • na czym polega trening EMS?
  • jakie są największe zalety treningu EMS?
  • ile kosztuje sesja treningu EMS? 
  • jakie efekty daje trening EMS?
  • dla kogo jest trening EMS? 
     

Co to jest trening EMS? 

Trening EMS, a właściwie Electrical Muscle Simulation to ćwiczenia pobudzające prace mięśni głębokich i powierzchownych poprzez wykorzystanie elektrostymulacji. Stanowi on doskonałe uzupełnienie standardowych treningów, np. tych z użyciem ciężarków lub innego sprzętu dostępnego na siłowni. 

Na czym polega trening EMS? Przed przystąpieniem do ćwiczeń konieczne jest założenie specjalnego stroju wyposażonego w elektrody – zazwyczaj jest to kombinezon lub kamizelka. Niezwykle istotne jest, aby strój został idealnie dopasowany do ciała ćwiczącego. Zarówno zbyt mały, jak i za duży kombinezon negatywnie wpływa na komfort podczas treningu, ale nie tylko. Źle wykonywane ćwiczenia nie przyniosą nam oczekiwanych efektów! 

concept store

Po założeniu kombinezonu lub kamizelki przyczepia się do niej elektrody oraz pasy z mocowaniami. Warto tutaj wspomnieć o tym, że intensywność treningu, czyli siła impulsu dobierana jest pod kątem indywidualnych preferencji osoby ćwiczącej. 

Program treningu EMS może być nakierowany na spalanie tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej bądź rozluźnienie mięśni. 

Trening EMS jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ćwiczenia są w pełni bezpieczne i skuteczne. 

trening ems

Sesja treningowa trwa z reguły 20-30 minut, z czego pierwszych 10 minut należy obowiązkowo przeznaczyć na rozgrzewkę. Jeżeli chodzi o ćwiczenia, które można wykonywać podczas tzw. treningu właściwego, to zalicza się do nich m.in. pompki, zakroki, przysiady, plank, a także ćwiczenia z piłką gimnastyczną.  

Cellulit – 7 sposobów jak skutecznie pozbyć się go przed ślubem

Trening EMS – zalety 

Zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się właśnie na trening EMS? Powodów jest całe mnóstwo, dzisiaj natomiast skupię się na omówieniu jego największych zalet.  

O czym wspominałam już na samym wstępie, trening EMS w przeciwieństwie do klasycznego treningu przynosi o wiele szybsze efekty. Warto wiedzieć o tym, że 30 minut ćwiczeń w specjalnym kombinezonie, odpowiada trzem godzinom poświęconym na intensywny trening na siłowni.  

Trening wspomagany nowoczesną technologią ułatwia i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego też powodu ćwiczenia z impulsami elektrycznymi polecane są w szczególności osobom zabieganym, którym zależy na szybkiej utracie zbędnych kilogramów. 

Podczas 30-minutowej sesji treningowej z wykorzystaniem elektrostymulacji można spalić aż 1200 kalorii! 

trening ems

Brak bolesnych kontuzji i urazów to kolejna zaleta treningu EMS. Ćwiczenia odbywają się pod bacznym okiem przeszkolonego i doświadczonego trenera personalnego, który dba o nasze bezpieczeństwo. 

Ile kosztuje sesja ćwiczeń z impulsami elektrycznymi? 

Znaczna większość siłowni i klubów fitness oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z treningu EMS. W zależności od indywidualnych potrzeb możesz zdecydować się na wykupienie całego pakietu bądź pojedynczych godzin. Jeśli chodzi o koszt ćwiczeń z wykorzystaniem elektrostymulacji, to ceny są różne. Dlatego też wcześniej, warto porównać ze sobą oferty kilku klubów.

Z reguły za 30-minutowy trening należy zapłacić od 90 do 180 zł.   

Trening EMS – efekty  

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu treningu EMS niesie ze sobą wiele korzyści. Co najważniejsze, to na pozytywne efekty ćwiczeń nie trzeba długo czekać – są one widoczne już po pierwszej sesji treningowej. Nie wierzysz? Sprawdź i przekonaj się sama!  

Osoby, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy i w sposób widoczny wymodelować swoją sylwetkę powinny ćwiczyć systematycznie przez okres 4-6 tygodni.  

Trening EMS pozwala osiągnąć wymarzone efekty, bez konieczności wielogodzinnego przesiadywania na siłowni czy w klubie fitness. 


Zdaniem osób, które wybrały właśnie tę formę aktywności, ćwiczenia elektrostymulacyjne pozytywnie wpływają zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną.  

Regularne treningi EMS przyczyniają się m.in. do: 

  • wysmuklenia mięśni, 
  • redukcji tkanki tłuszczowej, 
  • wzmocnienia mięśni, 
  • zwiększenia wydajności organizmu, 
  • zmniejszenia dolegliwości bólowych stawów, 
  • ujędrnienia i napięcia skóry, 
  • zmniejszenia cellulitu, 
  • poprawy samopoczucia. 


Co więcej, trening EMS to świetny sposób na rozładowanie stresu, zwłaszcza tego przedślubnego! 

kobieta na treningu ems

Skutki uboczne treningu EMS 

Czy trening EMS ma jakiekolwiek wady? Tak, ale jest ich stosunkowo niewiele. Skutki uboczne ćwiczeń z wykorzystaniem zaawansowanego technologiczne sprzętu występują sporadycznie. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, warto wcześniej skonsultować się z odpowiednim specjalistą – lekarzem bądź fizjoterapeutą, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania do rozpoczęcia treningu EMS. 

Jednym z częściej występujących efektów ubocznych treningu EMS są bolesne zakwasy, co jest wynikiem zwiększonej produkcji kwasu mlekowego. Na szczęście wraz z każdym treningiem stają się one mniej dokuczliwe.  

kobieta na treningu ems z trenerem

Niekiedy mogą wystąpić również bóle głowy lub tych partii ciała, do których przymocowane były elektrody. W miejscu bezpośredniego oddziaływania impulsów elektrycznych może pojawić się delikatne zaczerwienienie i podrażnienie skóry. 

Trening EMS to dla Ciebie za dużo? W takim razie sprawdź koniecznie, jakie ćwiczenia można wykonywać w domu. Pomogą Ci w tym nasza Redaktor Naczelna Izabela Janachowska oraz jej gość specjalny QUCZAJ! 

Trening EMS – przeciwwskazania 

Choć trening EMS ma wiele zalet, to niestety nie wszyscy mogą się na niego zdecydować. Głównym przeciwwskazaniem jest oczywiście ciąża oraz okres laktacji. Trening EMS nie jest wskazany również w przypadku osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca lub innymi metalowymi implantami.  

Ponadto ten rodzaj ćwiczeń nie jest dedykowany osobom zmagającym się z chorobami nowotworowymi, schorzeniami układu oddechowego i krążenia, a także chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca oraz miażdżyca.  

Czy trening EMS w domu jest możliwy? 

Wydaje Ci się, że tylko większe siłownie i kluby fitness oferują profesjonalny trening EMS? Nic bardziej mylnego! Taki trening z powodzeniem można przeprowadzić w zaciszu własnego domu wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, ale w sytuacji, kiedy planujemy ćwiczyć regularnie, to koszty inwestycji bardzo szybko się zwrócą.  

Trening EMS w domu może być równie skuteczny, co ten wykonywany na siłowni lub w klubie fitness. 

kobieta na treningu ems w domu

Ile kosztuje sprzęt do treningu EMS w domu?

Ceny są różne, dużo tak naprawdę zależy od tego, na jaki model urządzenia się zdecydujesz. Niemniej jednak musisz się liczyć z tym, że zakup profesjonalnego sprzętu do treningu EMS składającego się z kombinezonu oraz jednostki nim sterującej, to wydatek rzędu -kilku, a niekiedy nawet i kilkunastu tysięcy złotych.  

W przypadku osób początkujących, które nie mają zbyt wielu wymagań, dobrze sprawdzą się klasyczne elektrostymulatory. Ich koszt z reguły waha się w granicach 300-1000 zł.  

elektrosymulatory do treningu  ems

 

Podsumowując, treningi EMS to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którym zależy na osiągnięciu zadowalających efektów w dość niedługim czasie. Jeżeli w dalszym ciągu masz wątpliwości czy trening EMS jest dla Ciebie, to świetną opcją będzie zapisanie się na trening próbny. Obecnie wiele klubów fitness oferuje tego typu usługę nowym, niezdecydowanym klientom.  

Rekomendowane artykuły