10 sposobów, dzięki którym zregenerujesz zniszczone włosy! *Uroda*

regeneracja włosów

Regeneracja włosów to must have po zakończeniu sezonu zimowego. Suche, łamliwe, puszące się pasma nie są odosobnionym problemem. Potrzeby naszych włosów są zmienne, jak pory roku. Wiosną konieczne jest więc nawilżenie, zadbanie o końcówki i skórę głowy. Podpowiemy Wam, jak zrobić to dobrze.

Wprowadź te nawyki i zapomnij o zniszczonych włosach!

Dlaczego włosy po zimie są w tak złej kondycji?

Mróz na zewnątrz, zimny wiatr, ogrzewanie, ale też noszenie szalika i czapki – to wszystko powoduje, że stan naszych włosów drastycznie pogarsza się zimą. Przez to pasma tracą zdrowy wygląd, są przesuszone i pozbawione blasku.

janachowska.pl

Jeśli w trakcie chłodniejszych miesięcy nie dbałyśmy o nie odpowiednio, wiosną niezbędna będzie intensywna kuracja. Zanim przejdziemy jednak do rozwiązań, najpierw konieczne jest poznanie problemów jakie dotykają nasze włosy.

aplikacja ślubna Izabela Janachowska

Najczęstsze problemy z włosami po zimie

Wypadanie włosów

Powodem utraty włosów może być nie tylko niewłaściwa dieta, czy przetłuszczanie się skalpu, ale też nieodpowiednia ochrona przed mrozem (np. w postaci braku czapki lub wyboru modelu z nieoddychającego, uszkadzającego włosy materiału).

concept store

To powoduje, że włosy są niewystarczająco dotlenione, a przy tym przesuszone, szorstkie i łamliwe. Uszkodzenia łuski włosa sprawiają natomiast, że musimy radzić sobie z rozdwojonymi końcówkami i puszeniem się włosów.

Wspomniane wcześniej czynniki, jak m.in. mroźne powietrze i zmiany temperatur również mają negatywny wpływ na kondycję włosów. Wpływają one na pasma, osłabiając mieszki włosowe, co przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Choć zwykle tracimy ich nawet 100 dziennie, to właśnie zimą możemy zaobserwować nasilenie się problemu.

wypadające włosy
ShutterStock

Przesuszone lub przetłuszczone włosy

Do przetłuszczania się włosów zimą przyczyniać może się noszenie grubej czapki, pod którą pracują gruczoły łojowe. Pod wpływem ciepła wytwarzają one więcej sebum, przez co skóra, ale też włosy u nasady stają się przetłuszczone. Czasami wystarczy intensywne oczyszczanie lub zastosowanie peelingu do skóry głowy.

Z obiema formami pielęgnacji nie warto jednak przesadzać. Mogą przynieść odwrotny skutek. Przesuszony skalp zacznie produkować więcej sebum, reagując na silne detergenty, co stanowi jego reakcję obronną. W rezultacie włosy zaczną przetłuszczać się jeszcze szybciej. Może to również źle wpłynąć na włosy na całej ich długości, nie tylko u nasady.

Konieczność częstego mycia włosów może też wynikać ze stosowania obciążających odżywek i masek. Jeśli aplikujemy produkty pielęgnujące, zwłaszcza oleje, pamiętajmy, że skóra głowy może źle na nie zareagować, a my możemy nabawić się choćby łupieżu.

Rozdwojone końcówki

Rozdwojone końcówki mogą pojawić się po zimie na włosach ze względu na ocieranie się ich powierzchni o szalik, czy czapkę. Tarcie powoduje natomiast uszkodzenia spoiw międzykomórkowych, które to łączą łuski włosa.

Brak styczności i przylegania łuski przyczynia się do zwiększenia się łamliwości, a nawet samego pękania włosa. Może pozbawić pasma elastyczności i sprawić, że będą bardziej podatne na plątanie.

regeneracja włosów - zniszczone końcówki
ShutterStock

Domowe sposoby na regenerację włosów po zimie

Zanim zdecydujemy się na drogie kuracje, zacznijmy regenerację włosów od domowych zabiegów i zmiany codziennych nawyków. Dzięki temu zaoszczędzimy na wizytach u fryzjera i konsultacjach trychologicznych.

Domowa sauna na włosy

Domowa sauna to nic innego jak wzmocnienie pielęgnacji włosów przez poddanie ich działaniu ciepła. To dzięki niemu rozchylają się łuski włosa, a składniki odżywcze znajdujące się w produktach do pielęgnacji wnikają wgłąb pasm, intensywnie je regenerując.

Żeby wykonać domowy zabieg saunowania włosów, wybierzmy odpowiednią maskę, odżywkę lub olej (jeśli jesteśmy zaznajomione z olejowaniem włosów), a następnie:

  1. Umyjmy włosy szamponem (najlepiej bez SLS).
  2. Nałóżmy wybrany przez siebie produkt na całą długość włosów – najlepiej początkowo w formie humektantowej (czyli o właściwościach nawilżających) lub regenerującej maski, czy też odżywki.
  3. Po jej aplikacji owińmy pasma ciepłym ręcznikiem (np. zdjętym z grzejnika) lub nałóżmy na nie foliowy czepek.
  4. Możemy dodatkowo podnieść temperaturę ciepłym powietrzem z suszarki. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić. Zachowajmy więc odległość ok. 20 cm pomiędzy włosami a dyszą suszarki. Nie kierujmy ciepłego powietrza na czepek dłużej niż kilka minut.
  5. Zostawmy włosy owinięte ręcznikiem przez ok. 20 min.
  6. Zdejmijmy ręcznik lub czepek z włosów.
  7. Spłuczmy maskę lub odżywkę letnią wodą.
  8. Rozczeszmy, wysuszmy i stylizujmy jak zwykle.

Saunę na włosy z wykorzystaniem profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich przeprowadzić możemy również w salonie.

Dobór odpowiednich kosmetyków do włosów

Regeneracja włosów po zimie to przede wszystkim dobrze dobrane kosmetyki. Dopasowujmy je w pierwszej kolejności do stopnia porowatości naszych włosów.

Reagujmy też na komunikaty, jakie nam wysyłają. Po zimie bezsprzecznie powinniśmy jednak postawić na produkty o działaniu nawilżającym. Nie zapominajmy jednak również o emolientach i kosmetykach proteinowych.

Bogate w humektanty odżywki, maski, ale i szampony, które niekoniecznie sprawdzą się w zimie, po jej zakończeniu pozwolą na nawilżenie włosów. Skutecznie zapobiegną też utracie przez nie wilgoci. Zawdzięczają to zdolności wiązania cząsteczek wody w strukturze włosa. Jeśli naszym pasmom brakuje blasku, są przesuszone i oklapnięte, to z pewnością brakuje im właśnie nawilżenia.

Jakich składników szukać w humektantowych produktach do pielęgnacji po zimie?

Będą to m.in.:

  • aloes,
  • pantenol,
  • gliceryna,
  • mocznik,
  • kwas hialuronowy,
  • miód.

Przy stosowaniu humektantów warto pamiętać o zachowaniu równowagi PEH. Dlatego dobrze jest włączyć do pielęgnacji proteiny, stanowiące budulec włosa, do których należą m.in. kolagen, jedwab, czy keratyna.

Emolienty pozwolą natomiast na domknięcie pielęgnacji, zabezpieczając i chroniąc włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Zaliczamy do nich np.:

  • silikony,
  • naturalne oleje,
  • woski. Będą one również dobrym sposobem na problem puszenia się włosów.
regeneracja włosów przy użyciu maski
ShutterStock

Regeneracja pasm olejami

Zdarza się, że odpowiednie maski i odżywki są niewystarczające. Warto postawić więc na oleje. Choć wiosną wybierzemy inne niż zimą, początkowo dobrze jest wybrać te silnie nawilżające, które będą chroniły powierzchnię włosa – w tym łuski, wspomogą jego odbudowę i dodadzą im miękkości.

Możemy nakładać je przed wysuszeniem na końcówki, wybrać produkty zawierające dane oleje w składzie lub wykonać nimi olejowanie włosów na całej ich długości.

Jakie oleje wybrać do regeneracji włosów zimą?

Możemy postawić m.in. na olej:

  • arganowy – o właściwościach nawilżających,
  • z awokado – ułatwiający rozczesywanie,
  • lniany – odbudowujący włosy, zapobiegający ich łamaniu się,
  • ze słodkich migdałów – odżywiający włosy, dodający blasku.

Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy

Jak wspomniałyśmy, skóra głowy odgrywa istotną rolę w pielęgnacji włosów. Niewłaściwe podejście może spowodować wypadanie włosów, ich przetłuszczanie się, czy ogólne osłabienie.

Dobrym rozwiązaniem są peelingi złuszczające naskórek, dzięki którym usuniemy pozostałości kosmetyków, ale też martwy naskórek. Jednocześnie wykonamy nimi masaż, który poprawi krążenie, co pozwoli cebulkom na dotlenienie, a co za tym idzie zwiększenie zdolności do absorbowania składników odżywczych. Może też ułatwić zapuszczanie włosów i stymulować jego wzrost.

Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować peelingów częściej niż raz w tygodniu. Możemy tym sposobem pogorszyć jego stan i wywołać podrażnienia. Peeling możemy zrobić samodzielnie w domu w formie DIY (np. solny, cukrowy, czy kawowy) lub skorzystać z gotowych produktów dostępnych m.in. w drogeriach.

Regeneracja włosów – zabiegi w salonie fryzjerskim

Zabiegi oferowane w salonach fryzjerskich mogą opierać się na klasycznych formach odżywiania włosów przy użyciu specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji.

Jeśli chcemy jednak poprawić nie tylko kondycję, ale i w szybkim tempie wpłynąć na wygląd włosów, możemy skorzystać z popularnych zabiegów wygładzających i odbudowujących. Nie są one trwałe, jednak mogą czasowo usunąć lub zredukować problem z przesuszonymi i puszącymi się włosami.

Keratynowe nawilżanie włosów

Keratyna jest białkiem stanowiącym jeden z głównych budulców włosów. Dzięki keratynowemu nawilżaniu możliwa jest ich regeneracja. Polega ona na nałożeniu płynnej keratyny, która ma za zadanie wniknąć wgłąb włosów na ich pasma.

Utrwalana jest przy pomocy prostownicy, która pomaga jej w uzupełnieniu ubytków. To sprawia, że włosy stają się gładkie, ograniczone zostaje ich puszenie się, są zdrowe i mniej podatne na uszkodzenia. Efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Olaplex

Zabieg Olaplex przeprowadzany w salonach fryzjerskich to regeneracja włosów, którą stosuje się zwykle po rozjaśnianiu lub farbowaniu. Jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych kuracji regenerujących, która rekonstruuje zniszczone włosy, odbudowując uszkodzone mostki siarczkowe. Daje efekt gładkich, zdrowo wyglądających pasm.

Regeneracja włosów podczerwienią

Zabieg z użyciem podczerwieni nazywany jest inaczej kuracją pielęgnicą. Jest ona niczym innym jak prostownicą, która emituje ultradźwięki oraz podczerwień. To nie ona wpływa jednak na poprawę kondycji włosa. Na pasma nakładany jest specjalny preparat regenerujący, który później utrwalany jest wspomnianym urządzeniem.

Jego rola polega na podgrzaniu wnętrza włosa, wspomagając wniknięcie serum wgłąb i odbudowę. Z racji tego, że pielęgnica nie nagrzewa włosów na ich powierzchni, jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje przesuszania i nie przyczyni się do „spalenia” włosów.

Botoks na włosy

Regeneracja włosów nazywana botoksem nie polega na ostrzykiwaniu, jak utożsamia ten zabieg wiele osób. Podobieństwo polega na tym, że preparat na aplikowany jest na włosy przy pomocy strzykawki, choć nie zawsze. Zabieg jest czasowy i utrzymuje się do kilku – kilkunastu myć. Efekty są jednak widoczne od razu po wyjściu z salonu.

Botoks polega na nałożeniu na umyte specjalnym szamponem włosy preparatu na bazie kwasu hialuronowego i kolagenu. Składniki mają za zadanie uzupełnić ubytki we włosach. Następnie na serum aplikuje się maskę. W efekcie zyskujemy gładkie, zdrowo wyglądające, miękkie i lśniące włosy.

Jeśli jesteś przyszłą panną młodą i właśnie rozpoczynasz przedślubną, intensywną pielęgnację włosów, ale i całego ciała, zobacz jakie rady ma dla Ciebie Izabela Janachowska. Na to powinnaś zwrócić szczególną uwagę.

Rekomendowane artykuły