Ślub w Kościele Katolickim – co powinnaś wiedzieć?

Ślub w Kościele Katolickim - co powinnaś wiedzieć? 52300

W Polsce większość par decydujących się na ślub wyznaniowy, bierze go w obrządku katolickim. Wynika to naturalnie z dominującej w naszym kraju religii. Myślę, że większość z Was choć raz w życiu brała udział w takiej ceremonii. Jednak czy zwracałyście uwagę na pewne zachowania i czynności? Jeśli zbliża się dzień Waszego ślubu, a czujecie, że umknęły Wam istotne szczegóły, to ten artykuł jest dla Was!

Rozpoczęcie Mszy ślubnej

Msza, podczas której zawrzecie sakrament małżeństwa, rozpoczyna się procesją do ołtarza. Praktykuje się tutaj dwa sposoby. Panna młoda może iść do ołtarza wraz z panem młodym lub być odprowadzana przez swojego ojca.

janachowska.pl

Ten drugi zwyczaj pochodzi z kultury anglosaskiej. Według tego obyczaju, mężczyzna widzi swoją wybrankę dopiero przy ołtarzu, do którego prowadzi ją tata. W Polsce młoda para widzi się zazwyczaj jeszcze przed ceremonią podczas tradycyjnego błogosławieństwa, a następnie razem podążają, by podpisać stosowne dokumenty. W takim przypadku pierwotny sens tego zwyczaju nie jest już zachowany.

Jeśli państwo młodzi idą razem, to kapłan wita ich w świątyni. Możecie wybrać, czy ksiądz wyjdzie Wam naprzeciw czy może będzie oczekiwał na Was przy ołtarzu. 

concept store

Liturgia słowa

Jako przyszli małżonkowie, możecie samodzielnie wybrać czytania na ślub, które wybrzmią na Waszej ślubnej Mszy Świętej. W przypadku dwóch czytań, pierwsze powinno pochodzić ze Starego, a drugie z Nowego Testamentu. Jeżeli zdecydujecie się na jedno czytanie, sięgnijcie po Nowy Testament. Macie także prawo wybrać psalm oraz Ewangelię. O przeczytanie czytań i odśpiewanie psalmu warto poprosić Waszych bliskich – to jeszcze bardziej ubogaci liturgię. Możecie być pewni, że słowa, które tego dnia usłyszycie, zapadną Wam na długo w pamięć i będą wywoływać uśmiech za każdym razem, gdy ponownie się z nimi zetkniecie!

Na tym nie kończy się Wasz wkład. Małżonkowie mogą także mieć wpływ na modlitwę wiernych (tzw. modlitwę powszechną) oraz wybrać osobę, która ją odczyta.

Welon na twarzy

Choć dziś takie welony spotyka się zdecydowanie rzadziej, to nadal możecie wybrać taki, który będzie zakrywał Waszą twarz podczas ceremonii. Jednak kiedy go odkryć i kto powinien to zrobić? Jeżeli do ołtarza prowadzi Was ojciec, to to właśnie on może odsłonić twarz córki, by symbolicznie przekazać ją pod skrzydła przyszłego męża. Może to również zrobić Pan Młody- przed rozpoczęciem mszy lub po złożeniu przysięgi, tuż przed pocałunkiem.

Komunia Święta pod dwiema postaciami

Wasz ślub to szczególna chwila, której wagę podkreśla także Kościół. Dlatego też, podczas ślubnej Mszy Świętej nowożeńcy mogą otrzymać Komunię Świętą pod dwiema postaciami – to bardziej uroczysta forma przyjęcia Eucharystii. Rzadko kiedy można mieć taką możliwość podczas „zwykłej” niedzielnej Mszy Świętej.

Godny ubiór

Oczywiście nikt nie zaprzeczy, że tego dnia oboje wyglądacie wyjątkowo odświętnie. Jako panna młoda powinnaś jednak zwrócić uwagę na to, by Twój strój nie godził w powagę świętego miejsca, jakim jest kościół. Jeżeli Twoja suknia ma wyjątkowo wycięty dekolt czy odkryte ramiona, pomyśl nad odpowiednim okryciem. Wierzę, że sama wyczujesz, czy niektóre części Twojego ciała będą wymagały subtelnego przysłonięcia 🙂

Rekomendowane artykuły