Wszystko, co warto wiedzieć, planując ślub w Hiszpanii

para młoda

Słońce, rajskie plaże, palmy, śródziemnomorski klimat – czy to nie idealne warunki na ślub? To wszystko, oferuje Hiszpania – coraz modniejszy kierunek wyjazdów wśród tych, którzy od polskiego wesela dla całej rodziny wolą kameralną uroczystość za granicą. Choć taki wyjazd może wydawać się Wam drogi i skomplikowany w organizacji, to dziś udowodnimy, że hiszpańskie wesele może być osiągalne niemal dla każdej pary, która odpowiednio się do tego przygotuje.Oto wszystko, co musicie wiedzieć planując ślub na Półwyspie Iberyjskim. Przedstawiamy różnice między polskim a hiszpańskim ślubem w kwestii formalności, kosztów i zwyczajów. Pokazujemy też inspirujące miejsca na ceremonię ślubną oraz opinie tych, którzy mają taką uroczystość za sobą.

Rodzaje ślubów w Hiszpanii

Mimo że w Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, można wziąć zarówno ślub cywilny, kościelny, konkordatowy jak i symboliczny, to zdecydowanie wśród Hiszpanów najbardziej popularny jest ślub cywilny. 

janachowska.pl
ślub w hiszpanii

Aby ślub cywilny polskiej pary zawarty w Hiszpanii miał moc prawną, powinien odbyć się przed konsulem w jednym z dwóch polskich urzędów konsularnych, w Barcelonie lub Madrycie. Nieco inaczej wygląda sytuacja par polsko-hiszpańskich, mogą one wziąć ślub w dowolnym polskim lub hiszpańskim urzędzie stanu cywilnego.

Ślub cywilny i symboliczny w Hiszpanii

Jeśli chcecie pobrać się w jakimś malowniczym plenerze znacznie oddalonym od urzędu, musicie liczyć się z tym, że dojazd konsula na miejsce może okazać się niemożliwy. Wiele par decyduje się w takiej sytuacji zawrzeć ślub cywilny przed konsulem w Barcelonie lub Madrycie, a później zorganizować ślub symboliczny w plenerze. 

concept store

To coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala pobrać się w najbardziej malowniczych miejscach, a jednocześnie sformalizować związek zgodnie z przepisami.

ślub na hiszpańskiej plaży

Zdarza się, że pary, którym zależy przede wszystkim na pięknej oprawie i na maksymalnym uproszczeniu formalności biorą skromny ślub cywilny w Polsce w Urzędzie Stanu Cywilnego w swoim mieście, ale nie zapraszają na niego rodziny i przyjaciół.

Dla gości natomiast organizują ślub symboliczny (nazywany też humanistycznym) w Hiszpanii. Liczy się dla nich sama ceremonia w wymarzonym miejscu, a wszystkie sprawy urzędowe załatwiają bez konieczności tłumaczenia na język hiszpański i ponoszenia w związku z tym dodatkowych kosztów.

W Hiszpanii można znaleźć wiele osób profesjonalnie zajmujących się udzielaniem ślubów symbolicznych (są wśród nich też osoby polskojęzyczne), ale w praktyce taką ceremonię może poprowadzić dowolnie wybrana przez Was osoba, na przykład członek rodziny.

Brak skutków prawnych powoduje, że ten rodzaj ślubu może odbyć się w zasadzie w każdym miejscu i może go zawrzeć każda para, także tej samej płci.

Jak zorganizować ślub cywilny w Hiszpanii?

Jeśli jednak zdecydowaliście, że chcecie wziąć ślub cywilny przed polskim konsulem w Hiszpanii, to musicie pamiętać, że niezbędna będzie tak zwana opłata konsularna za udzielenie ślubu poza granicami kraju (musi być dokonana najpóźniej miesiąc przed ślubem).

Wynosi ona ok. 500 euro oraz kilka innych niewielkich opłat, których dokonuje się wcześniej, jeszcze w Polsce, np. 40zł zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Narzeczeni najpóźniej na miesiąc przed ślubem muszą zjawić się osobiście przed konsulem w celu złożenia zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Szczegóły dotyczące niezbędnych do zawarcia małżeństwa dokumentów i formalności otrzymacie, kontaktując się bezpośrednio z polskim urzędem konsularnym w Hiszpanii.

Ślub kościelny Polaków w Hiszpanii

Jeśli zależy Wam, aby Wasz ślub miał nie tylko skutki prawne, ale też wyznaniowe, to możecie w Hiszpanii wziąć także ślub kościelny. Taka uroczystość, podobnie jak w Polsce, może odbyć się tylko w kościele lub kaplicy. W wielu hiszpańskich miastach można znaleźć kościoły, w których pracują polscy księża, co może ułatwić umówienie szczegółów Waszej uroczystości i dopełnienie koniecznych formalności, szczególnie, jeśli nie mówicie biegle po hiszpańsku. 

Jeśli jednak marzycie o ślubie w hiszpańskim kościele, gdzie nie pracuje polski ksiądz, to nie wszystko stracone. Marta i Daniel, miłośnicy Hiszpanii, którzy brali ślub w 2018 roku, znaleźli polskiego księdza pracującego w innej parafii, oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od kościoła w którym chcieli się pobrać i to on pomógł im spełnić ślubne marzenie:

Decyzję o ślubie w Hiszpanii podjęliśmy bardzo spontanicznie podczas spacerów po nadmorskich miasteczkach. Wpadł nam w oko stary kościółek w Andaluzji i zamarzyło nam się, żeby właśnie tam wziąć ślub. Zaczęliśmy rozmawiać o tym z tamtejszym księdzem naszym łamanym hiszpańskim. Nie za bardzo się rozumieliśmy, ale dostaliśmy od tego księdza kartkę z nazwiskiem polskiego księdza i adresem 30 kilometrów dalej. Akurat było po drodze, więc pojechaliśmy do niego i zapytaliśmy o możliwość zorganizowania ślubu kościelnego w tamtym kościele.  

Ksiądz znał parafię, którą wybraliśmy i od razu zgodził się nam pomóc. Załatwił termin z tamtejszym księdzem i zgodził się udzielić nam ślubu i przeprowadzić nas przez wszystkie formalności i sprawy, których nie rozumieliśmy. Byliśmy z nim w kontakcie mailowym, wysyłaliśmy dokumenty z polski. Dzięki jego pomocy wszystko się udało i przeżyliśmy bezstresowo swój mały ślub na dziesięć osób niespełna rok po tym jak znaleźliśmy kościół i pierwszy raz spotkaliśmy się z księdzem.

Czym różni się ślub w Hiszpanii i w Polsce?

Niezależnie od wybranego rodzaju uroczystości, planując ślub w Hiszpanii trzeba pamiętać, że sprawą świętą jest sjesta, czyli długa przerwa na obiad i odpoczynek w środku dnia, najczęściej między godziną 13 a 17. Dotyczy ona nie tylko księży, ale też większości firm i instytucji.

Z powodu sjesty śluby w Hiszpanii najczęściej odbywają się około godziny 12:00 lub dopiero około 18:00.

Marta i Daniel opowiedzieli nam o innych różnicach między hiszpańskim a polskim ślubem kościelnym. Dzięki temu, że wśród ich gości byli znajomi Hiszpanie, mogli na własnej skórze odczuć, jak świętuje się ślub w Hiszpanii:

To, co najbardziej rzuca się w oczy podczas ślubu kościelnego to luźna atmosfera. Nie ma tej powagi co w kościele w Polsce. Młodzi mogą wejść do kościoła przy dowolnej muzyce, niekoniecznie religijnej. My wybraliśmy “All you need is love” Beatelsów. Podczas uroczystości ksiądz jest uśmiechnięty, sporo żartuje. Poza tym msza wygląda dość podobnie jak w polskich kościołach. Podobnie jak w Polsce ślub kościelny trwa około 45 minut i płaci się za niego księdzu „co łaska”, jednak zwyczajowo kwota za udzielenie ślubu jest niższa niż w Polsce i wynosi 50 euro.

Przy wychodzeniu z kościoła para młoda jest obowiązkowo obsypywana ryżem na szczęście – w Polsce bywa podobnie, ale u nas robi się to raczej symbolicznie, zwykle każdy gość rzuca garstkę ryżu i to wystarczy. A w Hiszpanii każdy gość ma wielki kilogramowy worek ryżu! Hiszpanie wierzą, że im więcej ryżu, tym więcej szczęścia w małżeństwie.

Kościelne formalności

Reszta wymogów dotyczących ślubu kościelnego nie jest taka sama we wszystkich kościołach w Hiszpanii, dlatego należy zapoznać się z nimi w konkretnej parafii. Mogą mieć różne wymagania odnośnie sakramentów, nauk przedmałżeńskich, spowiedzi pary młodej i świadków czy niezbędnych dokumentów.

Zazwyczaj jednak jest niezbędny akt chrztu i akt bierzmowania, które powinny być dostarczone wraz z tłumaczeniem na język hiszpański.

Ślub w Hiszpanii: Samodzielnie czy z pośrednikiem?

W Hiszpanii działa wiele firm, które oferują Polakom pośrednictwo w organizacji ślubu. Ich wachlarz usług jest bardzo szeroki. Mogą pomóc Wam znaleźć idealne miejsce i w Waszym imieniu je wynająć, pomagają w aranżacji miejsca, organizacji transportu, noclegów, usługodawców.

Często dzięki nim można zorganizować ślub w Hiszpanii nie wyjeżdżając z Polski. 

Często od decyzji, czy zatrudniacie pośrednika, zależy ile będzie Was kosztował ślub. Powierzenie całkowitej organizacji uroczystości i wesela wraz z koordynacją wszystkiego w dniu ślubu jest z pewnością dla wielu par jest najwygodniejszym rozwiązaniem, ale podniesie koszt ślubu o kilka tysięcy euro. 

Dlatego wielu nowożeńców zleca pośrednikom tylko część zadań związanych z organizacją ślubu lub jedynie konsultują z nimi swoje działania, żeby na przykład mieć pewność, że dobrze rozumieją hiszpańskie przepisy czy podpisywane umowy. To pozwala zmniejszyć koszt pośrednictwa do kilkuset euro. 

Z drugiej strony warto pamiętać, że pośrednicy często dobrze znają nie tylko język hiszpański ale też lokalny rynek usługodawców, dzięki czemu są w stanie wynegocjować dla Was lepsze warunki i niższe ceny za wynajem miejsca, dekoracje, transport czy inne usługi.

Marta i Daniel nie potrzebowali pomocy pośrednika do organizacji samego ślubu, ale skorzystali ze wsparcia przy przygotowywaniu przyjęcia weselnego:

– Ewa, Polka mieszkająca w pobliżu miejsca gdzie braliśmy ślub, prowadzi małą agencję ślubną. Pomogła nam w kontakcie z właścicielami restauracji, w której było nasze wesele. Nie mówimy na tyle dobrze po hiszpańsku, żeby dokładnie wytłumaczyć nasze oczekiwania.

Zależało nam żeby kolacja w ramach przyjęcia weselnego była typowo hiszpańska, z tradycyjną paellą na główne danie, tapasami, owocami morza i prawdziwą iberyjską szynką. Chcieliśmy też wystroju z typowymi hiszpańskimi akcentami.

Doglądanie tego i kontakt z gospodarzami wymaga znajomości nie tylko języka, ale też lokalnej kultury i zwyczajów. Dlatego Ewa była dla nas ogromnym wsparciem. W dodatku w naszym imieniu jeździła na miejsce, żeby upewnić się, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem i bez niespodzianek. Zapłaciliśmy za to około 500 euro, ale dało nam to spokój warty każdych pieniędzy.

wesele w hiszpanii

Szacunkowe koszty ślubu w Hiszpanii

Poza wspomnianym wynagrodzeniem dla pośrednika, w ślubnym budżecie trzeba uwzględnić koszty związane z tłumaczeniem dokumentów i przesyłaniem ich między urzędami. Dokładne kwoty zależą od rodzaju ślubu i wybranego miejsca, ale bezpiecznie będzie przeznaczyć na te formalności około 500-600 euro.

Jeśli zastanawiacie się, gdzie kupić takie rzeczy jak suknię ślubną, garnitur czy obrączki, to musicie wiedzieć, że w Hiszpanii to wszystko może być nawet czterokrotnie droższe niż w Polsce.

Jeśli więc zdecydujecie się na zakupy w naszym kraju, to pamiętajcie, że zabranie do samolotu ubrań czy kwiatów zapakowanych w niestandardowy bagaż, mogą wymagać dodatkowych opłat. Mimo tego, to rozwiązanie powinno być tańsze niż ślubne zakupy w Hiszpanii.

Kiedy zarezerwować loty na hiszpański ślub?

Największym wydatkiem związanym ze ślubem jest zwykle transport z Polski do Hiszpanii i nocleg dla pary młodej i gości.

Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale większość par decyduje się na własny koszt zaprosić do Hiszpanii najbliższych. Tu warto pamiętać, że najtańsze bilety lotnicze są zazwyczaj około 3 miesiące przed planowaną podróżą.

  Podobnie wygląda sprawa z noclegami, choć trzeba pamiętać, że jeśli wybierzecie popularny hotel i zaprosicie kilkunastu gości (lub więcej), to w sezonie turystycznym czyli od kwietnia do października, mogą pojawić się problemy z dostępnością pokoi dla wszystkich Waszych gości. W tym przypadku warto zarezerwować nocleg wcześniej, nawet jeśli okaże się to nieco droższe, to oszczędzi wam stresu i poszukiwań alternatywnego noclegu w ostatniej chwili. 

Ile kosztuje przyjęcie weselne w Hiszpanii?

Inna duża część budżetu to organizacja przyjęcia. Ceny uroczystej kolacji dla kilkunastu osób z pełnym menu w lokalu zamkniętym na wyłączność zaczynają się od mniej więcej 1500 euro. Koszt ślubnej sesji zdjęciowej to minimum 200-300 euro, choć najpopularniejsi fotografowie mogą być nawet 5 razy drożsi.

Ile kosztuje makijaż ślubny w Hiszpanii?

Ceny pozostałych usług podobnie jak w Polsce są bardzo zróżnicowane, przykładowo za wykonanie fryzury i makijażu trzeba zapłacić 80-200 euro, a koszt przygotowania wiązanki ślubnej z naturalnych kwiatów ślubnych waha się od 100 euro do 250 euro, chociaż średni koszt to 150 – 175 euro. 

sesja ślubna w hiszpanii

Gdzie w Hiszpanii wziąć ślub?

Hiszpania oferuje tysiące malowniczych miejsc idealnych na ślub zarówno na głównym lądzie jak i na rajskich Balearach czy Wyspach Kanaryjskich.

W całej Hiszpanii popularne jest wynajmowanie prywatnych rezydencji i willi przystosowanych do uroczystości ślubnych, których odbywa się także przyjęcie weselne, a para młoda i goście mogą zrelaksować się w ogrodzie lub nad basenem. 

Ale Hiszpania to nie tylko prywatne posiadłości, lecz także wiele niezwykłych plenerów, jak choćby plaże, które należą do najpopularniejszych miejsc na przeprowadzenie ceremonii ślubnych. Nie jest to zaskakujące, ponieważ Hiszpania ma prawie 5 tysięcy kilometrów linii brzegowej, a ślub na plaży to marzenie wielu nowożeńców. 

Oto tylko niektóre z wielu pomysłów na to, gdzie można zorganizować hiszpańską uroczystość ślubną jak z bajki. 

Słoneczne plaże na Costa del sol

Dla tych, którzy marzą o słonecznej pogodzie w dniu ślubu, dobrym wyborem będzie Andaluzja i Costa del Sol czyli “słoneczne wybrzeże”, gdzie słońce świeci ponad 300 dni w roku. Tam znajduje się Playa de Bolonia czyli plaża w Bolonii, która często wygrywa w rankingach najpiękniejszych hiszpańskich plaż.

Charakteryzuje się miękkim, złotym piaskiem i krystalicznie czystą, płytką wodą. To jedna z niewielu plaż z wysokimi wydmami i oddalona od hoteli i barów, za to z przepiękną przyrodą.

Playa de Bolonia na hiszpański ślub

Costa del Sol to zarówno popularne kurorty z bogatą infrastrukturą, luksusowymi hotelami i restauracjami (jak na przykład miasto Nerja z pięknymi plażami: Playa de Burriana czy Playa de la Calahonda, gdzie w sezonie jest mnóstwo turystów), jak i małe bardziej kameralne miasteczka z białą zabudową, zabytkowymi kościółkami i kapliczkami, które na pewno bardziej przypadną do gustu tym, którzy chcieliby powiedzieć sobie “tak” w cichym i spokojnym miejscu.

Costa del Sol

Gaztelugatxe – średniowieczna wysepka na północy Hiszpanii

Wiele malowniczych miejsc, idealnych do ślubnej ceremonii, oferuje także północ Hiszpanii. Jednym z najbardziej imponujących jest La Ermita de San Juan w Gaztelugatxe czyli niewielka skalista wysepka ze średniowiecznym kościołem z IX wieku, która jest połączona ze stałym lądem małym mostkiem.

Wyspa ta jest znana jako smocza skała z Gry o Tron.

La Ermita de San Juan w Gaztelugatxe

Nie tylko nad morzem, czyli Aragonia

Poszukując miejsca na ślub warto pamiętać, że Hiszpania to nie tylko nadmorskie klimaty. W Aragonii w parku  Monasterio de Piedra znajduje się Opactwo Cystersów w Navalus, które jest znane z niesamowitych warunków przyrodniczych.

Ceremonie ślubne odbywają się tu w średniowiecznym klasztorze lub na zewnątrz, z imponującymi wodospadami w tle. 

aragonia na hiszpański ślub

Wśród zieleni na Majorce

Majorka, najpopularniejsza wyspa Hiszpanii to także raj dla nowożeńców, a jednym z najbardziej malowniczych miejsc, w których organizuje się śluby jest Son Morraig czyli XVI wieczna posiadłość idealnie wpisująca się w śródziemnomorski krajobraz. To częste miejsce ślubów, zapewne dzięki widoki zapierające dech w piersiach szczególnie podczas zachodów słońca. 

majorka

Ślub w Hiszpanii – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wolicie  kameralną uroczystość w nieznanym nikomu miasteczku czy huczną imprezę na Ibizie, Hiszpania na pewno sprosta Waszym oczekiwaniom. Musicie jednak pamiętać o tym, żeby do ślubu podejść zgodnie z hiszpańskim stylem życia: z uśmiechem, luzem, bez pośpiechu i kieliszkiem sangrii w dłoni!

Rekomendowane artykuły