Ślub protestancki – co powinniśmy wiedzieć o tym obrządku?

Ślub protestancki

Żyjesz w szczęśliwym związku i marzy Ci się jego finalizacja, ale jedno z Was jest protestantem? Zamiast ślubu katolickiego planujesz wziąć ślub protestancki, ale nie wiesz, jak wygląda ten obrządek?

Ślub kościelny w plenerze? Wspólna modlitwa z najbliższymi? Słowa przysięgi układane przez Parę Młodą? Brzmi jak ślub rodem z filmu. Ślub protestancki, choć wywodzi się z tej samej religii co katolicki, różni się od niego pewnymi elementami i zdaje się być mniej konserwatywny. Zapraszamy do dalszej lektury!

janachowska.pl

Nurty wyznaniowe w protestantyzmie

Aż 40% chrześcijan to protestanci. To bardzo dużo, nic dziwnego zatem, że możesz trafić na osobę tego wyznania, albo nawet się w takiej zakochać 🙂 W protestantyzmie wyróżniamy dwa główne nurty wyznaniowe:

  1. Ewangeliczny (Kościół Zielonoświątkowy w RP, Kościół Wolnych Chrześcijan, Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa, Kościół Chrystusowy w Polsce, Kościół Ewangeliczny w RP)
  2. Ewangelicki (Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół ewangelicko-reformowany, Kościół metodystyczny).

Ślub protestancki nie jest sakramentem

Religia protestancka za sakrament uznaje zespolenie Słowa Bożego z rzeczywistą formą elementów, takich jak: woda, chleb, wino. Dlatego też protestanci mianem sakramentu określają wyłącznie chrzest i eucharystię, ponieważ zostały one ustanowione wprost przez Jezusa. Idąc tym tokiem myślenia, ślub protestancki nie jest sakramentem. 

concept store
ślub protestancki

Protestanci dopuszczają śluby z członkami innych religii, jednak potrzebna jest do tego zgoda biskupa. Formalności są mniej kłopotliwe, jeżeli partner jest wyznawcą religii chrześcijańskiej.

Ślub katolicko – protestancki

Katolicko-protestanccy narzeczeni mogą też zechcieć wziąć ślub w Kościele katolickim. Wówczas muszą poddać się zasadom małżeństw mieszanych. Trzeba jednak pamiętać, że zawarcie takiego małżeństwa bez pozwolenia kompetentnej władzy Kościoła jest zabronione.

Katolicka strona Pary Młodej musi uzyskać zgodę biskupa ordynariusza. Krok pierwszy to odwiedzenie kancelarii parafialnej, gdzie narzeczony/narzeczona musi przedstawić świadectwo chrztu i bierzmowania oraz oświadczenie o braku przeszkód do ślubu (np. trwanie w innym małżeństwie, śluby zakonne itd.).

Strona niekatolicka także musi spełnić formalności – konieczne będzie przedstawienie świadectwa kościoła, do którego przynależy.

Wszystkie te działania mają na celu ustalenie, czy występują jakiekolwiek przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego.

ślub protestancki

Ślub protestancki – formalności

Wróćmy jednak do tematu ślubu protestanckiego. Jak wyglądają przygotowania do tego typu ceremonii?

Z racji tego, że protestancki akt zawarcia małżeństwa nie jest sakramentem a kontraktem cywilnym, konieczne jest dostarczenie do kościoła zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego.

Dokumenty potwierdzą (albo i nie), że w przypadku danej Pary Młodej nie występują żadne okoliczności wykluczające możliwość zawarcia małżeństwa. Narzeczeni powinni okazać także akty chrztu.

Samo przygotowanie do ślubu nie jest specjalnie skomplikowane. Młodzi, podobnie jak przy wyznaniu katolickim, uczęszczają na nauki przedmałżeńskie, których udziela pastor (czasem z żoną).

Jak wygląda ślub protestancki?

Ceremonia zaślubin jest bardzo uroczysta i dynamiczna. Nie ma ona jednak sztywnego schematu, jak podczas uroczystości katolickiej. Dlatego można ją dostosować indywidualnie do każdej pary młodej, która może uczestniczyć w przygotowaniu obrządku.

Ślub protestancki obrządek

  • Objawienie, zapowiedź Słowa Bożego.
  • Przysięga małżeńska.
  • Modlitwa wspólna, powszechna.
  • Akt błogosławieństwa.

Pastorowie, którzy udzielają ślubu są bardzo otwarci na propozycje młodych dotyczących, np. przysięgi, która w wierze protestanckiej nie ma stałej formuły.

Elementy charakteryzujące ślub protestancki:

  • Niezwykle żywiołowa ceremonia.
  • Obecność chóru gospel.
  • Modlitwa starszych przedstawicieli kościoła.
  • Podpisanie aktu ślubu w trakcie ceremonii (młoda para składa podpisy w miejscu, w którym zawierany jest ślub protestancki: kościół Zboru lub w terenie).

Ile kosztuje ślub protestancki?

Wiesz już, jak pokrótce wygląda uroczystość zaślubin w wyznaniu protestanckim. Kolejną kwestią, nad którą z pewnością się zastanawiasz jest koszt takiego nabożeństwa. Otóż ślubu protestanckiego udziela się za darmo. Pastor błogosławi parę modą bez dodatkowych opłat, w ramach pełnionej posługi kapłańskiej.

Uwaga

Oprawą muzyczną ślubu protestanckiego najczęściej zajmują się krewni. Jeżeli uroczystość ma się odbyć w plenerze, trzeba wziąć pod uwagę koszty związane z użytkowaniem terenu.

Jak wygląda protestanckie wesele?

Wyobrażenia na temat wesela protestanckiego mogą nieco odbiegać od rzeczywistości. Podstawową różnicą między typowym a protestanckim weselem jest zabawa bez alkoholu. Nie chodzi tutaj o całkowitą abstynencję, ponieważ na przyjęciu jest szampan i wino. Jednak goście weselni rzadko kiedy kończą zabawę pijani.

Przyjęcie odbywa się w budynku zborowym, na które zaproszeni są wszyscy członkowie wspólnoty, rodzina i goście nowożeńców. Poczęstunek ma charakter uroczystego, wyjątkowego obiadu lub suto zastawionego, szwedzkiego stołu.

Wesele protestanckie nie jest osadzone w tradycji tak mocno, jak katolickie. Nie ma na nim oczepin, a tańce odbywają się nie w parach, a w grupach.

panna młoda i druhny na weselu

Ślub protestancki a uroczystość katolicka – różnice

Istnieje kilka, ważnych różnic między ślubami obu wyznań. Najważniejsze z nich to:

  • Ślub katolicki jest sakramentem w przeciwieństwie do protestanckiego, który stanowi naturalny etap w dorosłym życiu.
  • Pary biorące ślub protestancki nie uczestniczą w naukach przedmałżeńskich.
  • Zawarcie ślubu w wyznaniu protestanckim wiąże się z obowiązkową wizytą w urzędach, w celu prawnego potwierdzenia wejścia w związek małżeński.
  • Świadkowie protestanckiej ceremonii nie muszą wyznawać tej religii
  • Każda para biorąca ślub protestancki składa inną przysięgę – w wyznaniu tym nie obowiązuje ustalony schemat.
udekorowany stół weselny

Ślub protestancki a katolicki – co je łączy?

Warto wyróżnić nie tylko różnice, ale również to, co łączy ślub protestancki oraz bardziej znany Polakom ślub katolicki. Oto wspólne elementy:

  • małżeństwo może być zawarte tylko pomiędzy kobietą a mężczyzną,
  • małżeństwo trwa do śmierci jednego z małżonków,
  • głównym celem małżeństwa jest wzajemne wsparcie ukochanych oraz założenie rodziny (dzieci),
  • Panna Młoda, ubrana w piękną, białą, ślubną suknię, może do ołtarza dojść sama, z małżonkiem lub może być odprowadzona przez ojca,
  • ślubu protestanckiego, podobnie jak katolickiego, nie można rozwiązać rozwodem. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest unieważnienie zawartego przed Bogiem związku, np. z powodu cudzołóstwa czy jawnego oszustwa (np. jedna strona zataiła fakt, że nie może posiadać dzieci). Protestanci bazują w swoim postępowaniu m.in. na słowach apostoła Pawła, która dotyczy osoby niewinnej związku, skrzywdzonej przez żonę/męża. Jego zdaniem strona poszkodowana ma prawo do rozwodu i zawarcia ponownego przymierza małżeńskiego bez grzechu. Ogromne znaczenie dla wierzących mają także słowa Pana Jezusa, tj.:

A powiadam wam: Ktokolwiek by odprawił żonę swoją, z wyjątkiem przyczyny wszeteczeństwa, i poślubił inną, cudzołoży, a kto by odprawioną poślubił, cudzołoży (Mat. 19:9)

Jak podoba Wam się podejście do ślubów protestantów?  Wolicie tradycję, czy jednak indywidualną formę ceremonii ? 

Rekomendowane artykuły