Co to jest ślub humanistyczny? Poznaj tę ceremonię!

Co to jest ślub humanistyczny? Poznaj tę ceremonię! 113419

Inna forma ślubu cywilnego? Duchowa ceremonia dla osób niewierzących? A może ciekawe uzupełnienie dla tradycyjnej ceremonii? Dowiedz się na czym polega, ile kosztuje i czym właściwie jest ślub humanistyczny.

Ślub humanistyczny, czyli… jaki?

Ślub humanistyczny to rodzaj ceremonii zaślubin, którą można zastąpić uroczystość o charakterze religijnym bądź cywilnym. Przysięga małżeńska ma charakter symboliczny, a ślub ten nie posiada mocy prawnej.

janachowska.pl

Coraz więcej par w Polsce decyduje się na organizację ślubu humanistycznego. Pomysł ten wywodzi się z kultury anglosaskiej, a w samej Szkocji liczba takich ceremonii przekroczyła niedawno liczbę małżeństw zawieranych w kościele.

W krajach, w których coraz mniejsze znaczenie przywiązuje się do religii, wiele osób zawiera małżeństwo tylko ze względu na jego symbolikę. Ślub humanistyczny jest więc idealnym rozwiązaniem dla tych par, które pragną ślubować sobie miłość we własny sposób, bez przytłaczających zobowiązań i zasad.

concept store
ślub humanistyczny

Czy ślub humanistyczny ma moc prawną?

Niestety ślub humanistyczny nie jest w Polsce unormowany prawnie, ponieważ to nieformalny sposób zawarcia związku małżeńskiego. Nie jest więc ważny ani dla kościoła, ani dla państwa.

Zastępuje on jedynie samą ceremonię. Wbrew pozorom, nie jest to inna forma uroczystości w urzędzie stanu cywilnego. Ma to jednak swoje plusy! Nikt nie narzuca Wam, jak ma przebiegać cała uroczystość. Możecie ją ułożyć wedle własnego scenariusza. Wyznać sobie miłość, wypuścić lampiony oraz co tylko przyjdzie Wam do głowy.

ślub humanistyczny w ogrodzie

Co ciekawe w kilku zachodnich krajach udało się wywalczyć aby śluby humanistyczne pociągały za sobą skutki cywilnoprawne. Między innymi w Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Norwegii.

Dlaczego pary decydują się na zawarcie ślubu humanistycznego?

Taka ceremonia ma charakter bardzo indywidualny i można zorganizować ją według własnych upodobań i życzeń. To najlepsze rozwiązanie dla tych z Was, którzy nie utożsamiają się z żadnym wyznaniem, a którym nie odpowiada formalna, sztywna strona ślubu cywilnego.

W związku z tym na ślub humanistyczny mogą zdecydować się również osoby po rozwodzie i pary homoseksualne. Może to być zarówno skromna uroczystość tylko we dwoje lub z najbliższymi, jak i ceremonia zorganizowana z dużym rozmachem w towarzystwie mnóstwa gości.

Wszystko zależy więc od Was i Waszych potrzeb. Taka ceremonia może mieć bardzo uroczysty, ale także zabawny czy niezwykle romantyczny charakter.

młoda para po ślubie humanistycznym

Jak przebiega taka ceremonia ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny można zorganizować w każdym miejscu – w przydomowym ogródku, na łące, ale także w nowoczesnej sali weselnej czy w ekskluzywnym pałacu.

Tak jak w przypadku ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego, lokal trzeba wynająć, a w przypadku imprezy plenerowej, uprzednio dowiedzieć się do kogo należy teren i uzyskać pozwolenie.

baner planer

Kto prowadzi ślub humanistyczny?

Samą uroczystość prowadzi zazwyczaj Mistrz ceremonii, nazywany z języka angielskiego celebrantem. Całość zaślubin najczęściej odbywa się na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza, zgodnie z którym postępuje zarówno prowadzący imprezę, jak i młoda para.

Ale czasem narzeczeni wolą iść na żywioł i swoją przysięgę składać pod wpływem emocji i chwili. Podczas ślubu humanistycznego często przemawiają również goście, którzy opowiadają historie związane z młodą parą. To wszystko nadaje niezwykle osobistego, intymnego charakteru całej ceremonii.

Ślub humanistyczny na plaży

Czy ktoś z rodziny lub przyjaciół może poprowadzić ślub humanistyczny?

Jeśli pragniesz, aby ślubu humanistycznego udzieliła Ci bliska osoba, musi ona zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebranta.

Jak brzmi przysięga małżeńska składana w czasie ślubu humanistycznego?

Wyznanie miłości i obietnice, jakie ślubują sobie małżonkowie zawierający ślub humanistyczny zależą wyłącznie od danej pary. Nie ma jasno określonych zasad dotyczących formuły owej przysięgi małżeńskiej. Te kluczowe podczas ceremonii słowa możecie napisać sami lub powierzyć to zadanie mistrzowi ceremonii.

Ślub humanistyczny może wziąć każdy?

Otóż nie! Jak się okazuje, ślub podlega pod prawo cywilne, kodeksu rodzinnego zawarte w art. 10-15. Oznacza to, że nie może go zawrzeć osoba poniżej 18 roku życia. W uargumentowanych przypadkach przyzwolenie mają jedynie kobiety, które ukończyły 16 lat.

Dodatkowo zakazem objęte są osoby dotknięte chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym bądź ubezwłasnowolnione. Ślubu humanistycznego nie wezmą również osoby będące już w związku małżeńskim.

ślub humanistyczny

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Kwota, na jaką powinniście być gotowi w przypadku ślubu humanistycznego oscyluje w okolicach 2000 złotych. Jest to oczywiście wynagrodzenie dla celebranta, w której zawiera się przygotowanie scenariusza ceremonii oraz udzielenie ślubu.

Do tego będziecie musieli doliczyć także koszty wynajęcia miejsca, dekoracji, stylizacji pary młodej oraz, ewentualnie, organizacji przyjęcia wieńczącego uroczystość.

para młoda na plaży po ślubie humanistycznym

Jeśli liczy się dla Was przede wszystkim łączące Was uczucie, a kwestie religijne i regulacje prawne nie mają dla Was większego znaczenia, ślub humanistyczny będzie najpiękniejszym sposobem na ukoronowanie Waszej miłości.

Wyjątkowe miejsce

Jednym z najlepszych elementów ślubu humanistycznego jest całkowity brak ograniczeń co do wyboru miejsca zaślubin. Może to być plaża, lot balonem, kino czy choćby ogródek za domem.

Ta formuła dzięki swej elastyczności pozostawia ogromny wybór parze młodej. Para posiada możliwość stworzenia czegoś bardzo osobistego. W Polsce obserwujemy coraz większe grono osób decydujących się na ślub humanistyczny.

Tradycyjne elementy w ślubie humanistycznym

Zastanawiacie się pewnie czy jest jakiś zachowany element z tradycyjnej ceremonii. Otóż tak! Wymiana obrączek jest jednym z elementów, który praktykuje się podczas ślubu humanistycznego. Dodatkowo para podpisuje pamiątkowy akt.

Należy pamiętać, że do tych klasycznych elementów możecie dodać także własne, nowe zwyczaje. Takie jak, chociażby wspólne wypuszczenie lampionów.

Podczas Alternatywnych Targów Ślubnych OFF WEDDING rozmawialiśmy z ekspertką od ślubów humanistycznych. Sprawdź video!

Rekomendowane artykuły