Niezbędnik po letnich oświadczynach. Od czego zacząć przygotowania? Część 2
Poprzedni artykuł składał się z 6 kroków, które należy spełnić na samym początku planowania Waszego ślubu i wesela. Dzisiaj przychodzimy z pozostałymi, równie ważnymi kwestiami. Często są to dużo bardziej skomplikowane procesy, które momentami trzeba naprawdę dobrze przemyśleć. Tym razem, podzielimy nasz niezbędnik na cztery etapy. Chcecie poznać plan swoich przygotowań? Do dzieła!
Plan przygotowań weselnych – Etap I
Wybór świadków
To jeden z kluczowych momentów poprzedzający jeszcze wszelkie przygotowania związane, np. z wyborem sukni ślubnej. Wybór świadka i świadkowej jest bardzo ważnym i trudnym etapem zarówno dla panny młodej jak i pana młodego.
Zazwyczaj decyzja pada na rodzeństwo lub przyjaciół. Ważne aby była to bliska i zaufana Wam osoba, która pomoże w przygotowaniach i uspokoi w razie nieplanowanych zwrotów akcji.
Chcesz w oryginalny sposób poprosić o świadkowanie? Zerknij na poniższe inspiracje.
Wybór sukni ślubnej
Bardzo ważny etap. Niektóre panny młode są skłonne powiedzieć, że najważniejszy podczas całych ślubnych przygotowań. O sukni ślubnej każda marzy od dziecka. Wyobraża sobie siebie w tej jednej jedynej, szuka inspiracji i nie może się doczekać kiedy sama stanie na ślubnym kobiercu w kreacji marzeń.
Przyszła panna młoda w nowo założonej sukni ślubnej wygląda zupełnie inaczej. Białe obszerne kreacje sprawiają, że zarówno nasze ciało, jak i twarz wyglądają zupełnie inaczej. Dlatego droga panno młoda… czeka Cię mnóstwo przymiarek, ale nie poddawaj się, ponieważ efekt końcowy jest tego wart!
Po oszałamiające suknie ślubne zapraszamy do naszego Concept Store!
Zakup bielizny ślubnej i szpilek
Im wcześniej tym lepiej. Bielizna potrzebna będzie do przymiarek sukni ślubnej. Buty zresztą też. Jednak jeśli chcesz dopasować je do sukni ślubnej to poszukaj w swojej szafie podobnych wysokościowo do tych które założysz na swój ślub i problem z głowy.
Plan przygotowań weselnych – Etap II
Zamówienie obrączek
Złote czy srebrne? A może białe złoto? Obrączki to jedna z tych kwestii, której nie można zostawić na ostatnią chwilę. Zamówienia na obrączki nie powinno składać się później niż na 6 tygodni przed ślubem. Warto również przemyśleć czy chcecie dodać do nich grawer. Dużo par młodych decyduje się na coś takiego. Jest to niesamowita pamiątka.
Ustalenie ostatecznej liczby gości i zamówienie zaproszeń
Wstępnie już wiecie, jaką ilość gości chcielibyście mieć na swoim ślubie? Pamiętajcie ważny jest limit. Warto też zwrócić uwagę na to, że na pewno pojawią się odmowy. Są one wręcz nieuniknione. Zwłaszcza jeśli chodzi o dalszą rodzinę czy znajomych.
Warto stworzyć łatwy w edycji plik na komputerze, który wspólnie będziecie mogli edytować. A może chcecie mieć mieć wszystko w jednym miejscu i skusicie się na Planer Ślubny Wedding Drem APP? Doskonale opracowane dokumenty dostępne zarówno w formie online, jak i w opcji pliku do wydruku wprowadzą ład w Wasze przygotowania i sprawią, że nie umknie Wam żadna, istotna kwestia.
Czym powinniście się kierować przy tworzeniu listy gości:
budżet
wielkość sali
odległość od miejsca ślubu
Oczywiście przygotowując listę należy zacząć od najbliższej rodziny oraz przyjaciół i stopniowo przechodzić do dalszej rodziny oraz znajomych z którymi macie kontakt, ale dużo mniejszy niż z innymi.
A co z zaproszeniami? Może je zamówić u grafika bądź kupić w sklepie i ten punkt mieć z głowy. Jeśli jednak zależy Wam na zaoszczędzeniu w pewnych sferach to… możecie również samodzielnie wykonać zaproszenia.
W Internecie istnieje mnóstwo darmowych programów graficznych, które pozwolą na stworzenie prostego projektu. Jeśli zależy Wam na ograniczeniu budżetu to warto przemyśleć tę propozycję.
Ostateczne ustalenia dotyczące dekoracji i koloru przewodniego podczas ślubu i wesela
Zarówno w kościele, jak i na sali weselnej dostaliście potwierdzenie, że dekoracje są mile widziane i nie będzie problemu z ozdobieniem wnętrz we własnym zakresie. Pewnie wiecie już mniej więcej o jakim klimacie weselnym marzycie. W takim razie przyszedł czas na podjęcie decyzji czy dekoracje wykonujecie samodzielnie lub z pomocą najbliższych czy zdajecie się na doświadczoną florystkę/dekoratorkę.
Oczywiście nie możecie zapomnieć o papeterii. Zaproszenia i winietki swoją drogą. Obowiązkowo na Waszym ślubie musi pojawić się też
księga gości,
tablica powitalna,
numery stołów,
menu weselne,
plan stołu,
plan wesela,
etykiety na alkohol,
etykiety do podziękowań dla gości. Najlepiej zakupcie wszystko w tym samym miejscu, aby nie zmieniać motywu grafiki.
Rezerwacja terminu u makijażystki i fryzjerki
Niezwykle ważny punkt na liście każdej panny młodej. Zarezerwowanie wizyty wcześniej jest ważne, ponieważ zarówno makijażystki, jak i fryzjerki w sezonie ślubnym mają pełne ręce roboty, a terminarz wypchany jest po brzegi zapisanymi klientkami.
Z Waszych wiadomości wiemy, że nie zawsze trafiacie na doświadczone wizażystki czy fryzjerki. Wiemy też, że nie tak łatwo jest znaleźć specjalistkę, która nie zmieni naszej twarzy w maskę, a włosów w ciężki lakierowany czepiec, zwłaszcza jeśli cenimy sobie naturalność.
Zarezerwujcie atrakcje na wesele
Poza standardowymi pomysłami na wesele wiele par decyduje się również na dodatkowe atrakcje. Może poza alkoholem na stołach macie ochotę zamówić drink bar?
Okazuje się, że młodzi coraz częściej rezerwują dodatkowe atrakcje na wesele. Chociażby dlatego, aby poza standardowymi tańcami działo się cos jeszcze. Każda para młoda chce, aby ich wesele zostało zapamiętane na długo.
To już od Was zależy czy zamówicie foto budkę, słodki stół, fontannę z czekolady.
Harmonogram weselny – Etap III
Rozdanie zaproszeń ślubnych
Wycieczki po rodzinie, szósta kawa w ciągu dnia i całe mnóstwo słodkiego ciasta. Proces rozdawania zaproszeń jest niewątpliwie miłym, ale i bardzo męczącym oraz pracochłonny momentem. Trzeba podkreślić, że osobiste wręczanie zaproszeń jest jednak w dobrym tonie. Jeśli nie możecie rozwieźć zaproszeń we własnym zakresie, wyślijcie je w formie eleganckiego listu. Mile widziany będzie też telefon do zapraszanej osoby.
Wybór piosenki do pierwszego tańca
Jeśli macie tę jedyną, ulubioną melodię to problem się rozwiązał i możemy przejść dalej. Jeśli nie to na samym początku zastanówcie się, jaki styl taneczny Was interesuje. Czy chcecie wykonać profesjonalny układ, który wyćwiczyliście pod okiem trenera, czy sami po swojemu stworzycie coś ekstra jednocześnie zaoszczędzając pieniądze.
Ustalenie menu weselnego
Trzy ciepłe posiłki czy pięć?
Stół szwedzki czy obsługa przez kelnerów?
Na pierwsze danie zupa krem czy rosół?
Tort o północy czy wcześniej?
Na wszystkie te pytania musicie odpowiedzieć sobie na samym początku. Umówcie spotkanie z właścicielem bądź managerem restauracji. Na pewno zostanie Wam przestawione weselne menu zawierające potrawy do wyboru. Korzystajcie z doświadczenia i wiedzy właścicieli sal weselnych.
Managerowie restauracji organizowali już tyle wesel, że wiedzą, jaka liczba mięs czy sałatek będzie odpowiednia biorąc za kryterium choćby liczbę gości. Doradzą też, jakie przystawki są popularne i najczęściej wybierane przez młode pary.
Podczas tego spotkania będziecie mogli również dokładnie uzgodnić rozstawienie stołów na sali czy uzgodnić miejsca, w jakich najlepiej rozstawić dodatkowe atrakcje, stół wiejski czy zespół muzyczny.
Zamówienie tortu weselnego
U kogo, jakiej wielkości, jaki kształt oraz masa będzie smakować najbardziej? Generalnie jeśli chodzi o torty na weselach, to warto je dostosować do panującej pory roku. W maju czy czerwcu skorzystaj z owoców sezonowych.
W upalne dni zrezygnuj z czekolady i postaw, np. na orzeźwiającą cytrynę, a zimą może skusisz się na standardową propozycję. Biały tort i zimowy pejzaż? A co powiecie na tort z mufinek? Wielkość tortu zależy od ilości gości. Pamiętajcie jednak, że lepiej zamówić trochę większy tort.
Próbny makijaż i fryzura
Stresujący moment, ale bardzo potrzebny i ważny dla panny młodej. Moment, w którym ustalasz, jak chcesz wyglądać w dniu ślubu. Wypróbujesz fluid, który wytrzyma całą noc. Przed próbnym makijażem obowiązkowo:
znajdź inspiracje;
dzień przed próbnym makijażem nałóż na swoją twarz maseczkę nawilżającą;
idąc na próbny makijaż… zrezygnuj z makijażu;
Po wykonaniu makijażu i ułożeniu włosów, rób jak najwięcej czynności, nie oszczędzaj się! Musisz przecież sprawdzić, czy zarówno makijaż jak i fryzura przetrwają jak najdłużej.
Kupić dodatki do sukni ślubnej
Jakie dodatki do sukni ślubnej Cię interesują? Welon, naszyjnik, a może kolczyki? Skoro wybrałaś już kreację i jest ona w trakcie poprawek, to najwyższy czas skupić się na dodatkach.
Zacznijmy od butów. Skoro nie wybrałyście ich na początkowym etapie jeszcze przed wyborem sukni ślubnej to najwyższy czas, żeby się za to zabrać. Kolejny punkt to dodatki do włosów? Do wyboru jest wianek, grzebyk, opaska, tiara i oczywiście welon.
Panna młoda musi to dobrze przemyśleć. Z pomocą przyjdą konsultantki z salonu sukien ślubnych. Wiele takich miejsc oferuje nie tylko kreacje ślubne, ale również dodatki. Podobnie sytuacja wygląda w naszym Concept Store.
Skoro jesteśmy na etapie wyboru dodatków, to dodatkiem jest również bukiet dla panny młodej oraz opcjonalna butonierka dla panna młodego. Bukiet najlepiej jest dopasować do stylizacji czy koloru przewodniego Waszego przyjęcia.
A może nie ma potrzebny zamawiać osobno bukietu i butonierki i będą one w pakiecie z dekoracjami, które są ustalone na wystrój sali.
Kupić garnitur dla pana młodego
Od czego zacząć szukając garnituru dla pana młodego? Może od jego preferencji i styl, który jest dla niego charakterystyczny. Czy Twój narzeczony ma ulubiony kolor, w jakim chciałby wystąpić także w dniu ślubu? Klasyczna czerń czy ciemny burgund bądź bordo.
Pięknie prezentuje się również butelkowa zieleń. Coraz częściej popularne stają się garnitury we wzory, pasy czy krata. Najlepiej jeśli pan młody przymierzy różne opcje. Tylko wtedy przekona się w czym czuje się i prezentuje się najlepiej.
Harmonogram weselny – Etap IV
Potwierdzenie ostatecznej liczby gościi zamówienie winietek
Goście powinni sami potwierdzić swoją obecność. Jednak nie każdy to robi, więc warto jeszcze raz skontaktować się z wszystkimi osobami z listy i potwierdzić kto będzie, a kto rezygnuje z przyjęcia. Oczywiście zdarzają się sytuacje losowe i dzień przed ktoś z zaproszonych gości może zrezygnować. Na to niestety nikt nie ma wpływu.
Zamówienie i rezerwacja noclegu dla gości
Zapewnienie noclegu wiąże się z tym, że goście szybciej zdecydują się na przyjazd. Najlepiej jeśli nocleg będzie blisko sali weselnej albo nawet w tym samym miejscu w pokoju hotelowym. Porównajcie ceny i odległość.
Dokładnie policzcie osoby, które tego noclegu potrzebują. Pomyślcie też o przenocowaniu gości u rodziny bądź przyjaciół. Zastanówcie się również nad transportem. Może w jednym mieście macie sporo znajomych i warto zamówić dla nich busa w obie strony? Zawsze będzie to bardziej opłacalne i komfortowe dla Waszych gości.
Zakupienie alkoholu
Oczywiście tylko w momencie, jeśli trunków nie gwarantuje sala weselna. Przyjmuje się, że na jednego gościa przypada 0,5 litra wódki. Pamiętajcie też, że nie każdy pije mocny alkohol. Panie częściej gustują w winie. A może warto Drink Bar? Jeśli tak, to problem z dodatkowymi alkoholami się rozwiązuje.
Chyba najgorszy moment, najtrudniejszy i najbardziej stresujący. Jednak każdy musi przez to przejść. Kwestię rozstawienia stołów macie już za sobą. Teraz trzeba TYLKO rozplanować, kto gdzie siedzi. Nie ma idealnego usadzenia gości. Zawsze pojawi się ktoś kto będzie niezadowolony.
Zazwyczaj stoły dzielone są na rodzinę i znajomych. To chyba najbezpieczniejszy sposób. Inny pomysł to podział na strony pana młodego i panny młodej. Wszystko zależy od Was.
Podziękowania dla rodziców, świadków i gości
Przeważnie przygotowuje się wyjątkowy prezent zarówno dla rodziców, jak i świadków, a dla pozostałych gości weselnych symboliczny podarunek. Może zdecydujecie się na jakieś gotowe zestawy i bukiety kwiatów?
A może trafiona będzie wymarzona podróż w podziękowaniu za wszystkie lata opieki i wychowania zarówno panny jak i pana młodego. Moment podziękowań rodzicom to ważny element każdego wesela. Zastanówcie się jednak co sprawi im najwięcej radości? Może właśnie coś praktycznego, co wykorzystają będą wspominać przez długie lata?
A co dla świadków? To już indywidualna sprawa. Panna młoda dla swojej przyjaciółki czy siostry, która została świadkową może kupić zarówno coś śmiesznego jak i praktycznego. A może odejdą od utartych schematów i wyjadą we dwie na babski weekend?
Pewnie każdy w pracy wie, że przygotowujecie się do ślubu. Jednak oczywiste jest, że musicie poinformować swojego przełożonego o urlopie okolicznościowym. Zorientujcie się, jak w Waszej pracy wygląda kwestia składania tego typu wniosków.
Każda firma rządzi się swoimi prawami i trzeba dopilnować wszystkiego wcześniej, aby tydzień przed ślubem martwić się tylko o odbiór sukni ślubnej, trwałość dekoracji na sali i dobrą zabawę.
Na zapowiedzi daje się najpóźniej dwa tygodnie przed weselem. Zapowiedzi ogłaszane są zarówno w formie ustnej jak i pisemnej w gablocie ogłoszeń parafialnych. Również protokół ślubny należy spisać niedługo przed ceremonią. To dwie równie ważne kwestie, o których para młodych muszą pamiętać!
Odbiór sukni ślubnej
Przyszedł czas na ten wyczekiwany moment. To jedna z szczęśliwszych chwil podczas przygotowań do zamążpójścia. Pod warunkiem ,że wszystko jest dobrze 😉 Odbiór sukni ślubnej następuje przeważnie na tydzień przed ślubem.
Nie ma sensu robić tego wcześniej, gdyż może okazać się, że potrzebne będą jeszcze dodatkowe poprawki. Podobnie jak na przymiarki, na odbiór sukni ślubnej lepiej przyjechać z kimś, kto tak jak Ty będzie mógł spojrzeć na efekt końcowy i ewentualnie zauważyć coś, czego panna młoda nie będzie dostrzegać.
Pamiętajcie, żeby przyjechać swoim autem bądź, np. taksówką. Nie zabierajcie swojej sukni ślubnej do komunikacji miejskiej, bo nigdy nie wiecie co się wydarzy. Lepiej dmuchać na zimne i nie ryzykować.
Redaktorka, copywriterka, pasjonatka książek w szczególności kryminałów skandynawskich. Uzależniona od mocnej kawy oraz roślin doniczkowych. Jej sposobem na stres jest gotowanie. Uwielbia zarażać wszystkich uśmiechem oraz pozytywną energią.