Poprawki krawieckie sukni i garnituru ślubnego – na co zwrócić uwagę?

poprawki krawieckie

Wybór sukni ślubnej to jedno. Niestety bardzo często sam zakup nie wystarczy – potrzebne będą jeszcze poprawki krawieckie. To przecież wyjątkowa kreacja, która musi leżeć idealnie! Na co zwrócić uwagę podczas wizyt u krawcowej nie tylko w sukni, ale też garnituru ślubnego? Poniżej dokładnie wyjaśniamy te kwestie.

Poprawki krawieckie do sukni ślubnej (ale także do garnituru) są bardzo ważne. To często jedyny sposób na to, aby kreacja ślubna leżała idealnie. Co prawda w sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, znajdziemy masę sukni ślubnych. Trudno uwierzyć, że wyszukanie tej, która będzie leżeć idealnie, nie będzie proste. Po prostu jest to specyficzna kreacja, która z racji kroju i dodatków wymaga jeszcze personalizacji. Nie warto się tym przejmować – dobra krawcowa na pewno sobie z tym poradzi. Mimo to warto zachować czujność. Co dokładnie się pod tym kryje? Sprawdź!

janachowska.pl
przymiarki sukni ślubnej

Jak znaleźć dobrą krawcową?

Zanim skupimy się na samych poprawkach krawieckich, warto przeczytać poradnik, jak znaleźć dobrą krawcową. Wbrew pozorom to wcale nie będzie trudne. Oto kilka wskazówek:

1. Pracownia krawiecka

A właściwie jej wyposażenie. Nawet najlepsze umiejętności krawcowej nie wystarczą, jeśli tak nie będzie mieć odpowiedniego sprzętu. Maszyna do szycia to jedno, ale nie można zapominać o overlocku czy renderce. Szukając tego typu specjalistki warto zapytać wprost o stosowane przez nią narzędzia. Ta profesjonalna nie będzie miała nic do ukrycia.

concept store

2. Doświadczenie krawcowej

Wiadomo, im dłużej dany specjalista pracuje w swoim fachu, tym najprawdopodobniej lepiej. Nie chodzi o samą wprawę w życiu, ale też umiejętność rozpoznawania materiałów i postępowania z nimi. To ma ogromne znaczenie szczególnie przy przeróbkach sukni ślubnej właśnie.

3. Realizacje 

Sprawdzenie dotychczasowych realizacji danej krawcowej bardzo pomoże w podjęciu decyzji. Jak to zrobić? Na pewno niektóre specjalistki polecą Ci znajome – poproś je, by pokazały to, co zrobiła rekomendowana przez nich krawcowa. Nie musisz się znać na krawiectwie, by rozpoznać, że ta wykonała dobrą pracę. Zweryfikujesz to po starannym, równym szyciu i pięknie układających się szwach.

4. Poczta pantoflowa 

To nasz ulubiony sposób na szukanie różnego rodzaju specjalistów. Po prostu zapytaj swoje koleżanki, nie tylko te, które brały ślub (choć na nich na pewno warto się skupić) o polecenia. Sprawdź również lokalne fora, np. w grupach na Facebooku. Dobrym miejscem na weryfikację kompetencji danej krawcowej jest też jej strona w Google. Tam niestety mogą znaleźć się fałszywe opinie (na Facebooku zresztą też), więc warto mieć to na uwadze. Poza tym nie wszystkie krawcowe mają swoje strony internetowe. 

przeróbki krawieckiej sukni ślubnej

Wybór krawcowej i sukni to dopiero początek

Masz już swoją idealną suknię i idealną krawcową. Świetna wiadomość! Musisz jednak wiedzieć, że to dopiero początek. Nie przejmuj się – po to dobierałaś perfekcyjną dla siebie kreację i prowadziłaś długie poszukiwania krawcowej, aby szybko zauważyć satysfakcjonujące efekty. A więc teraz czas na poprawki krawieckie i przymiarki, czyli nadanie stylizacji ostatecznego looku.

Poprawki krawieckie to często temat wzbudzający wiele emocji. Nie raz dochodziło do sytuacji, w których były dokonywane regularnie, a tuż przed ślubem nie miały racji bytu, gdyż Panna Młoda w krótkim czasie przytyła albo schudła (najczęściej ze stresu).

Dlatego poprawki krawieckie, szczególnie te finalne, powinny być dokonywane na krótko przed wielką uroczystością. Z drugiej strony nie można z nimi zwlekać zbyt długo, bo wbrew pozorom są wymagające czasowo. Niejedna krawcowa może odmówić ich dokonania, bo nie chce działać w stresie (grozi miernymi efektami), albo ma bardzo zapełniony harmonogram prac.

Krawcowa w salonie sukien ślubnych

Kupując suknię w salonie sukien ślubnych możesz mieć opcję skorzystania z poprawek krawieckich. To bardzo wygodna opcja, ale pamiętaj, by wcześniej zorientować się, czy dany serwis krawiecki jest godny uwagi. Wówczas zastosuj te wszystkie porady, które przedstawiłyśmy wyżej.

Przymiarki sukni ślubnej w salonie

Hop na przymiarki!

Jak przygotować się do przymiarek w salonie sukien ślubnych? Wbrew pozorom jest kilka istotnych elementów, o które warto zadbać. Przede wszystkim załóż odpowiednia bieliznę. Musi jak najmniej odznaczać się pod suknią. Jeżeli wybierzesz czarny czy niebieski komplet do białej kreacji, to możesz spodziewać się prześwitów. Oczywiście, pomyślisz, że to tylko przymiarki.

Tymczasem odznaczenie się bielizny może zaburzyć rzeczywisty obraz sukni krawcowej. 

Weź ze sobą też dodatki – biżuterię, buty, ozdoby do włosów – przymierzając suknię, załóż je wszystkie, by zobaczyć jak rzeczywiście będziesz wyglądać tego dnia. Szczególnie istotne są buty – mogą nadać sylwetce innego wyrazu i przede wszystkim tylko z nimi jesteś w stanie dobrać idealną długość sukni. 

Z kim na poprawki krawieckie?

Na przymiarki krawieckie zabierz ze sobą kogoś zaufanego. Kogoś, kto nie będzie obawiał się wyrazić szczerej opinii. To bardzo ważne, by ktoś obiektywnie z boku spojrzał na Ciebie w sukni ślubnej. Z drugiej strony nie potrzebujesz kogoś, kto będzie wszystkie bezzasadnie krytykował nie mając na względzie Twoich potrzeb i upodobań. Nie chcemy doradzać Ci konkretnej osoby, np. mamy czy przyjaciółki. Sama zdecyduj, kto w tej sytuacji pomoże Ci najbardziej. W ostateczności, jeżeli ciężko będzie Ci dobrać taką osobę, idź sama. Będziesz dla siebie najlepszą jurorką.  

dorota kuźnicka
dodatki do sukni ślubnej

Jak wyglądają poprawki krawieckie?

Przymiarki u krawcowej to przede wszystkim zbieranie miar i praca na danej sukni zgodnie z oczekiwania Panny Młodej. Z kreacją ślubną można tak naprawdę zrobić wszystko. Nie chodzi tylko o drobne poprawki (np. zwężenie w talii), ale dodanie konkretnych elementów (np. cyrkonii czy koronki) czy nadanie bardziej nowoczesnego wyglądu retro sukni ślubnej (np. po mamie czy babci).

Dobra specjalistka szczerze Ci powie, jeśli coś będzie niemożliwe do wykonania, albo zbyt ryzykowne. Warto pamiętać, że czasem jedna poprawka jest w stanie zmienić charakter całej sukni ślubnej. Słuchaj też sugestii krawcowej – ma duże doświadczenie. Oczywiście miej na względzie przede wszystkim swoje upodobania. To Twoja kreacja!

Jeżeli chcesz naprawdę sporo zmienić w swojej sukni (dodając np. dużo elementów) to zabierz się za to dużo wcześniej niż rekomendowaliśmy wyżej.

Poprawki krawieckie sukni ślubnej – jakie najczęściej?

Jakich zmian w sukni ślubnej dokonuje się najczęściej? Głównie chodzi o jak najlepsze dopasowanie do ciała. Krawcowe regulują obszar na biuście oraz w talii i biodrach. Tego typu zmiany są bardzo istotne, bo właśnie dzięki nim suknia “trzyma się” na miejscu, tym samym zapewniając nie tylko idealny wygląd Panny Młodej, ale przede wszystkim jej komfort noszenia kreacji. Krawcowe często też regulują paski i rękawy w sukniach ślubnych. To dość szybkie poprawki, które uda Ci się wykonać nawet krótko przed dniem wesela. 

Długość sukni ślubnej

Długość sukni ślubnej to kolejna często dokonywana poprawka. Warto abyś się nią zajęła. Chyba nie wyobrażasz sobie ciągłego podnoszenia przodu sukienki. Niestety wiele Panien Młodych tak robi – ani to dobrze nie wygląda, ani nie jest wygodne. Dlatego tak ważne jest to, co już wspominaliśmy, czyli zabranie ze sobą butów ślubnych na przymiarki. 

Masz w planach zmianę butów w dalszej części wesela? Albo do kościoła będziesz wchodzić w niższych szpilkach? Koniecznie daj znać o tym krawcowej. W swoich pracach będzie musiała uwzględnić te wszystkie niuanse. 

Dekolt 

Kolejna często dokonywana poprawka to zmiana dekoltu. Panny Młode często chcą go podnieść albo pogłębić. Wszystko w zależności od zwyczaju czy upodobań przyszłej małżonki. Niestety nie wszystkich tego typu zmian da się dokonać na gotowym modelu. Dlatego przed zakupem sukni ślubnej w salonie, warto spytać, jakie są możliwości modyfikacji tego fragmentu kreacji. 

Poprawki krawieckie garnituru ślubnego

Uszycie idealnie dopasowanych sukni ślubnej czy garnituru to świetna inwestycja, choć oczywiście nie na każdą kieszeń. Optymalne rozwiązanie to zakup gotowego garnituru (jak najlepiej dopasowanego) i wykonanie poprawek krawieckich.

Przeróbki, podobnie jak w przypadku sukni ślubnej, wykonuje się na około 8-10 tygodni przed ślubem.

Dobra krawcowa doskonale poradzi sobie z dopasowaniem marynarki w ramionach i talii. Można też ją skrócić, podobnie jak rękawy czy nogawki w spodniach. Warto udać się do pracowni krawieckiej, przymierzyć garnitur z docelowymi butami i wypisać listę zmian.

Jeżeli udało Ci się kupić prawie idealny garnitur, to punktów do poprawy wcale nie będzie dużo. Już po upięciu szpilkami niektórych fragmentów garnituru, będzie można zobaczyć wstępny efekt. Kolejny krok to ustalenie w pracowni krawieckiej harmonogramu przymiarek. Pierwsze będą miały miejsce zapewne po około tygodniu. Często na tym etapie można uzyskać finalny efekt. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy poprawkach krawieckich garnituru? Trzeba zastosować większość wyżej opisanych rad w stosunku do sukni ślubnej. Oczywiście kluczowa jest dobra krawcowa (albo krawiec). 

krawcowa

Nie rób tego sama

Uwielbiasz szyć i jesteś w tym całkiem dobra? Możesz stwierdzić, że w takim razie, dla oszczędności czasu i pieniędzy, poprawki krawieckie wykonasz sama. Odradzamy takie decyzje. Poprawki krawieckie powinna zrealizować raczej osoba “z boku”. Tobie będzie trudniej dojrzeć pewne elementy, nawet jeśli ktoś wykona dokładne zdjęcia. Chcesz wykonać przeróbki na garniturze przyszłego męża? Także radzimy – odpuść to sobie. Garnitur to specyficzny ubiór – trzeba mieć doświadczenie w poprawkach krawieckich, gdyż zasady stosowane w przypadku “zwykłych” kreacji zupełnie się tutaj nie sprawdzą.

Szukasz idealnej sukni ślubnej? Koniecznie sprawdź poniższy film Izabeli Janachowskiej, redaktor naczelnej portalu Wedding Dream. Przejrzyj również darmową aplikację Wedding Dream, w której znajdziesz masę porad na temat doboru idealnej kreacji na ten Wielki Dzień! 🙂

Rekomendowane artykuły