Od czego zacząć, wybierając obrączki?

obrączki

Jaki powinien być pierwszy krok w wyborze złota?

Zaczynamy od doboru odpowiedniej próby złota. Próba złota jest o tyle ważna, że wpływa na wartość, cenę i wytrzymałość obrączek.

Jakie próby złota wyróżniamy?

Próba złota świadczy o tym, jaka jest procentowa zawartość złota w danym wyrobie.

Czyste złoto jest bardzo miękkie, dlatego domieszkowane jest innymi metalami, aby zwiększyć trwałość wyrobów z niego wykonanych. W celu standaryzacji ilości złota w stopie wprowadzono tzw. próby złota:

janachowska.pl
  • 0 – próba 999 zawiera 99,9% czystego złota.
  • 1 – próba 960 zawiera 96,0% czystego złota.
  • 2 – próba 750 zawiera 75,0% czystego złota.
  • 3 – próba 585 zawiera 58,5% czystego złota.
  • 4 – próba 500 zawiera 50,0% czystego złota.
  • 5 – próba 375 zawiera 37,5% czystego złota.
  • 6 – próba 333 zawiera 33,3% czystego złota.

Na polskim rynku najbardziej popularne są próby 333, 585 i 750.

obrączki goldmare
fot. goldmare.pl

Próba 750

Najbardziej miękka jest próba 750. Z tego typu próby najczęściej wykonuje się ekskluzywną biżuterię. Taką, która nie ma kontaktu fizycznego z twardymi przedmiotami.

concept store

Jeśli obrączka tej próby będzie miała kontakt z klamką czy metalową poręczą, przy lekkim uderzeniu może ulec wgnieceniu.

Próba 333

Stronimy od próby 333 (33% złota), ponieważ potrafi wchodzić w reakcje alergiczne ze skórą. Ma zbyt dużo innych domieszek, najczęściej miedzi i srebra.

W związku z tym obrączki będą bardziej miedzio-srebrne czy srebrne niż po prostu złote. Takie wyroby szybko tracą swój kolor i połysk, powierzchnia śniedzieje i może brudzić skórę.

Próba 585

Najbardziej zalecaną próbą do obrączek jest próba 585 o zawartości 58,5% złota. To ona ma najładniejszy kolor i największą trwałość.

Co wpływa na wytrzymałość i komfort noszenia obrączek?

Próba złota, o której wspomnieliśmy wcześniej, ale też technologia produkcji. Bezszwowe obrączki nie mają łączenia, zatem obrączka nie pęknie.

Warto zwrócić uwagę także na na wyoblenie wewnątrz. Jest to półokrągła strona wewnętrzna. Soczewkowanie wewnątrz zapewnia komfort noszenia na co dzień, palec nie odparza się nawet latem, i to przy szerokich obrączkach.

Ważnym aspektem są również wysokość i grubość obrączek, które wpływają na ich wytrzymałość. Przez cały okres użytkowania zapewniamy naszym klientom wielokrotne i nieodpłatne odnowienie oraz korektę rozmiaru.

Rekomendujemy wysokość min. 1,3 mm lub 1,5 mm – takie obrączki będą służyć przez kilkadziesiąt lat, nawet mimo częstego odnawiania. Na nasze obrączki dajemy również dożywotnią gwarancję.

obrączki goldmare
fot. goldmare.pl

Jakie są barwy złota i od czego zależy kolor obrączek?

Wiele osób myśli, że złoto występuje w różnych barwach. Ono samo naturalnie występuje tylko w jednym kolorze, takim, jakie jest w czystej postaci.

Barwa obrączek zależy od tego, co dodamy do nich oprócz złota.

Jeśli dodamy więcej miedzi, powstanie czerwone złoto. Jeśli połączymy miedź ze srebrem, powstanie różowe. Obecnie największy popyt jest na wzory łączone: różowe z białym lub różowe z żółtym.

Kolory i próbę uzyskuje się za pomocą ligatury (czyli dodatków miedzi, srebra, palladu, niklu). To ważna informacja dla osób, które mają uczulenie na któreś z nich, np. nikiel. W takim przypadku zdecydowanie odpada próba 333, która zawiera znaczą część niklu, jak również obrączki z białego złota. Odpowiednia ligatura stanowi tajemnicę firmy, zapewniając najlepsze właściwości materiału i koloru.

Co ciekawe, wiele osób myli białe złoto ze srebrem i np. modele, które mają złoto łączone w dwóch kolorach, traktowane są jako połączenie złota i srebra. Absolutnie nie łączy się w jednym wyrobie złota ze srebrem. To techniczne trudne, bo oba metale maja inną temperaturę topienia/obróbki.

Jeśli nie obrączki klasyczne, to… jakie?

Podejmiemy się chętnie każdego zadania. Możemy modyfikować wzory, szerokość… Często panna młoda wybiera obrączkę węższą niż jej przyszły mąż. Albo decyduje się na wersję z dodatkowym kamieniem. Albo inny kolor. Albo… zupełnie inny model! Nie mamy z tym najmniejszego problemu, chętnie personalizujemy zamówienia naszych klientów.

obrączki goldmare
fot. goldmare.pl

Jakie kamienie można oprawić? Które z nich sprawdzą się najlepiej?

Oprawić można wszystkie możliwe kamienie – szmaragdy, rubiny, szafiry, tanzanity, diamenty czarne/białe itd.

Jednak najbardziej popularne (bo u większości jubilerów niemożliwe do wykonania) są tylko dwa kamienie w obrączkach – brylanty lub cyrkonie.

  • Cyrkonie – to najbardziej budżetowa opcja, jednak z czasem matowieją, rysują się, a nawet kruszą przy uderzeniu.
  • Brylanty naturalne – kamienie wieczne, niezniszczalne, zachowają swój blask i piękno na zawsze, jednak są najdroższe.
  • Od dwóch lat alternatywnie dla brylantów stosujemy brylanty laboratoryjne – pod względem wyglądu, właściwości fizycznych i chemicznych (wytrzymałości) niczym nie różnią się od brylantów kopalnianych. Na te kamienie również jest wystawiany certyfikat, jak dla każdego kamienia szlachetnego, jedyną różnicę stanowi przekonanie i cena. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie mają dużego budżetu, ale chcą zachować piękno i wytrzymałość, jak przy brylantach naturalnych. Są nieco droższe od cyrkonii, a znacznie tańsze od brylantów pochodzenia kopalnianego. Proces produkcyjny jest też dużo bardziej ekologiczny i nie nadużywa zasobów ludzkich.

Czy istnieje możliwość dodatkowej personalizacji obrączek, jak wpisanie imion?

Tak, oczywiście. Mogą to być odciski placów, bicie serca (EKG), grawer oraz znaki specjalne wewnątrz oraz na zewnątrz obrączki.

A jeśli klient ma już swój wymarzony wzór, którego akurat nie ma u Państwa w ofercie?

Wykonujemy  projekty indywidualne na podstawie przedstawionego wzoru, zarówno obrączek, jak i biżuterii – doradzamy, inspirujemy, a także tworzymy z klientem pomysł i projekt od podstaw. W tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia i trochę budżet.

obrączki goldmare
fot. goldmare.pl

Goldmare Jubiler – firma, której można zaufać

Oprócz działalności jubilerskiej prowadzimy także mennicę oferującą zakup czystego złota próby 999,9 w postaci różnego rodzaju dostępnych na rynku złotych monet, a także złotych sztabek certyfikowanych LBMA.

Ciekawą wskazówką dla przyszłych par młodych przy wyborze prezentów ślubnych może być fakt, że złoto w postaci monet lub sztabek (o różnych gramaturach: od 1 gram do 1 kg) coraz częściej kupowane jest jako prezent ślubny dla młodej pary zamiast klasycznej „koperty” z pieniędzmi.

W obliczu coraz większej inflacji złotówka coraz bardziej traci na wartości, natomiast złoto od zawsze było doskonałym przenośnikiem pieniądza w czasie, zwiększając swoją wartość (cenę) z roku na rok.

Kontakt:
goldmare.pl

Obecnie im wyższa inflacja, tym wyższa cena złota, które w ostatnim roku zyskało na wartości i wzrosło cenowo o 25%, przy czym gotówka poprzez inflację straciła 16% w skali ostatniego miesiąca.

Które obrączki z oferty Goldmare spodobały się najbardziej Mai Hyży? Zobacz w odcinku Salonu marzeń.

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły