Mycie rąk – sprawdź, jakie błędy popełniamy najczęściej

Mycie rąk - sprawdź, jakie błędy popełniamy najczęściej 47402

Mycie rąk to jeden z prostych i skutecznych sposobów, który minimalizuje ryzyko zachorowania. Ale czy na pewno robimy to prawidło? Przekonajcie się, jakie błędy można popełnić podczas tej pozornie łatwej czynności.

Mycie rąk pozwala nam usunąć wirusy, zapobiega ich rozprzestrzenianiu i minimalizuje ryzyko zakażenia koronawirusem.

To wiemy wszyscy, prawda? Staramy się więc to robić jak najczęściej, przypominamy o tym dzieciom. I bardzo dobrze, z jednym małym „ale”… Problem tkwi w tym, że niestety często robimy to nieprawidłowo.

janachowska.pl

Zobacz, jakie błędy w myciu rąk zdarza nam się popełniać najczęściej i co warto zmienić, by dbanie o higienę rąk było naprawdę skuteczne.

Mycie rąk, jakie błędy popełniamy: ROBIMY TO ZA RZADKO

Lekarze apelują, że nadal zbyt rzadko myjemy ręce. A przecież każdego dnia dotykamy setek powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy.

concept store

Kiedy myć ręce?

Najprostsza i zarazem najskuteczniejsza zasada mówi, że trzeba myć ręce za każdym razem, gdy poczujesz, że mogły mieć kontakt z zarazkami.

Rób to zawsze po powrocie do domu, przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku, po kaszlu, kichaniu lub po wydmuchaniu nosa.

Po kontakcie ze zwierzętami – także ich karmą, również po wyniesieniu śmieci.

Po każdym kontakcie z innymi osobami, dotknięciu klamki, poręczy, wózka na zakupy w sklepie, skasowaniu biletu, skorzystaniu z bankomatu lub zatankowaniu benzyny. W każdej sytuacji, gdy dotykasz czegoś, czego również dotykali inni. 

Przeczytaj także: Jak wzmocnić organizm? 10 domowych sposobów

Mycie rąk, jakie błędy popełniamy: TRWA TO ZBYT KRÓTKO

Samo mycie nie wystarczy. Zrób mały rachunek sumienia. Ile czasu tak naprawdę Ci zajmuje ta czynność? Nie wystarczy tylko zmoczyć dłonie, nałożyć na nie mydło i spłukać pod bieżącą wodą. A niestety większość z nas myje ręce przez zaledwie 5 sekund.

To stanowczo za mało. Jeśli chcesz się naprawdę pozbyć się z dłoni chorobotwórczych wirusów, musisz je umyć bardzo dokładnie i powinno to trwać nie mniej niż 30 sekund.

Jak to policzyć? Beata Kozidrak namawia do śpiewania swojego przeboju „Biała Armia”, inni proponują tradycyjne „Sto lat”.

Mycie rąk, jakie błędy popełniamy: NIEPRAWIDŁOWO UŻYWAMY MYDŁA

Częstym błędem jest zaczynanie mycia rąk od nałożenia na nie mydła w płynie. Tymczasem w pierwszej kolejności musimy zmoczyć dłonie, a dopiero potem nałożyć na nie mydło. Dzięki temu kosmetyk może się odpowiednio spienić i będzie bardziej skutecznie działał na wirusy i bakterie.

Kolejny błąd to używanie za mało mydła. Parę kropel nie wystarczy. Mydło, żeby zabić zarazki musi połączyć się z bakteriami i wirusami na naszych dłoniach.

Wytworzona reakcja chemiczna sprawia, że skutecznie pozbywasz się zarazków – jeśli użyjesz jego niewystarczającej ilość, nie dasz mu szansy na skuteczne działanie. 

Mycie rąk, jakie błędy popełniamy: NIE MYJEMY CAŁYCH DŁONI

Ten błąd popełnia większość z nas. Co pomijamy najczęściej? Kciuki, paznokcie i zewnętrzną część dłoni. A przecież są tak samo narażone na kontakt z drobnoustrojami. Nie możesz zatem ich pomijać, bo tam właśnie zostaną wirusy.

Pod paznokciami gromadzi się wiele drobnoustrojów – obgryzanie paznokci lub nawet dotykanie palcami twarzy może rozprzestrzeniać zarazki.

Warto zatem przy myciu rąk pamiętać także o paznokciach – aby je oczyścić prawą rękę potrzyj opuszki palców lewej dłoni i odwrotnie. Nabierz nawyk sumiennego mycia całej powierzchni dłoni i nie zapominaj też o nadgarstkach.

Mycie rąk, jakie błędy popełniamy: DOTYKAMY KRANU W PUBLICZNEJ TOALECIE

Dotknięcie jakiegokolwiek przedmiotu mokrymi rękami sprawia, że na umyte ręce ponownie przedostają się zarazki. Dlatego też często w publicznych toaletach można spotkać automatyczne krany.

Uważaj zatem na to, czego dotykasz po umyciu rąk – jeśli to możliwe zawsze używaj papierowego ręcznika do zakręcenia kranu w miejscach publicznych. 

Podobnie złapanie klamki w publicznej toalecie może ponownie zanieczyścić dłonie. Zrób to także przez papier albo w ogóle nie dotykaj klamki – spróbuj nacisnąć ją łokciem.

Mycie rąk, jakie błędy popełniamy: NIE SUSZYMY RĄK PO UMYCIU 

Nawet najbardziej staranne mycie rąk może być bezskuteczne, jeśli na koniec nie wysuszysz dłoni. Wystarczy, że zawsze po myciu rąk użyjesz ręczników papierowych (są zdecydowanie bardziej higieniczne niż suszarka do rąk).

Upewnij się, że Twoje ręce całkowicie wyschły, zanim dotkniesz jakiejkolwiek powierzchni. Zarazki zdecydowanie łatwiej przenoszą się na mokrych rękach – chwycenie czegokolwiek mokrą dłonią sprawi, że Twoje skrupulatne mycie pójdzie na marne, a drobnoustroje ponownie znajdą się na Twojej skórze. 

Mycie rąk, jakie błędy popełniamy: TYLKO DEZYNFEKUJEMY DŁONIE

Oczyszczanie rąk wyłącznie płynem antybakteryjnym nie będzie efektywne, jeśli wcześniej nie umyjesz dłoni. Płyny dezynfekujące są tylko środkiem zastępczym oraz szybkim sposobem na pozbycie się zarazków, gdy nie masz możliwości umycia rąk wodą i mydłem.

Jeśli jednak Twoje dłonie są wyraźnie brudne dezynfekcja nic nie da – musisz umyć ręce tradycyjną metodą i dopiero potem dezynfekcja będzie skuteczna.

Przeczytaj także: Woda z cytryną – klucz do dobrego samopoczucia

Mycie rąk, jakie błędy popełniamy: NIE DBAMY O MYDŁO

Myjąc ręce w domu być może używasz mydła w kostce. Bakterie uwielbiają ciepłe i mokre powierzchnie, dlatego też bardzo istotne jest zadbanie o czystość mydła w tej formie.

Utrzymanie kostki mydła w czystości jest dość proste. Wystarczy spłukać mydło po użyciu i przechowywać je w suchym miejscu, tak aby mogło wyschnąć przed następnym użyciem – bardzo przydatne się mydelniczki z ociekaczem na wodę.  

Mycie rąk, jakie błędy popełniamy: ZA RZADKO ZMIENIAMY RĘCZNIKI

Myjąc ręce w domu – w kuchni czy łazience, zawsze pamiętaj o wysuszeniu ich suchym i czystym ręcznikiem.

Bakterie kwitną oraz rozmnażają się w ciepłych i wilgotnych miejscach, zatem niedosuszony ręcznik jest dla nich idealnym miejscem.

Często zatem zmieniaj ręczniki oraz ściereczki, a także staraj się, aby zawsze pozostawały one suche.

Aby zatem uchronić Ciebie oraz Twoich bliskich przez zarazkami, pamiętaj o częstym myciu rąk. Koniecznie przestrzegaj prostych zasad dokładnego mycia dłoni. Krótką instrukcję jak to poprawnie wykonywać znajdziesz poniżej.

Rekomendowane artykuły