Na udane i dobrze wspominane wesele składa się wiele czynników. Choć oczy wszystkich skierowane są na Parę Młodych, to bez wątpienia goście liczą na coś więcej. Doskonałą zabawę zagwarantuje oprawa muzyczna, a doznania smakowe – idealnie skomponowane menu. Jak zabrać się za przygotowanie jadłospisu i o czym warto pamiętać podczas planowania weselnych posiłków?
Podpowiadamy Wam, jak skomponować weselne menu, aby każdy był zadowolony.
Rosół i schabowy w pierwszej parze…
Weselne menu w Polsce dawniej kojarzyło się głównie z rosołem z makaronem i schabowym. Teraz zdecydowanie bardziej świadomie podchodzimy do dań serwowanych gościom, zwracając uwagę na różnorodność i indywidualne upodobania obecnych.
Dużym wsparciem w tej kwestii zazwyczaj są menadżerowie lokali, w których planujemy wesele, ale przed spotkaniem z nimi i degustacją, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
Więcej wskazówek na temat komponowania weselnego menu znajdziesz w filmie naszej Redaktor Naczelnej Izabeli Janachowskiej, dostępnym w aplikacji Wedding Dream App.
Weselne menu – obiad
Wesela rozpoczynają się o różnych porach dnia. Czasem jest to południe, a czasem pora wieczorowa. Obiad niekiedy staje się więc też obiadokolacją. Ten posiłek zazwyczaj rozpoczyna się przystawką, następnie podawana jest zupa, drugie danie oraz deser. Jak je dobrać?
Jeśli drugie danie jest ciężkie, tłuste, przystawka powinna być lekka.
Warto przy tym jednak od razu zaznaczyć, że w menu lepiej zrezygnować ze składników, które mogą powodować u gości wzdęcia i tym samym mniejszą ochotę na zabawę. Poza tym, dania obiadowe (i nie tylko), powinny mieć zróżnicowane elementy. Jeśli zaplanowaliście zupę grzybową, to zrezygnujcie z pieczarek jako dodatek do dania mięsnego w tym samym secie.
Warto też gościom dać wybór. Część będzie wolała sięgnąć po ryż, a inni po ziemniaki. Podobnie, jak część wybierze mięso, a inni z kolei rybę. Idealnym rozwiązaniem będą półmiski z daniami rozstawione na stole, spośród których goście wybiorą to, co chcą jeść oraz w jakiej ilości. Innym sposobem na sprostanie wymaganiom wszystkich gości, jest zrobienie karteczek z obiadowymi propozycjami (po 2 z każdego dania), spośród których goście sami wybiorą, na co bardziej mają ochotę.
Pamiętajcie też, że w Polsce znajdziecie wiele sezonowych warzyw i owoców, które warto wykorzystać w weselnym menu.
Jeśli chodzi o deser podawany przez obsługę, to warto postawić na taki, którego goście nie znajdą na słodkim stole, czyli np. szarlotkę z lodami, fondant czekoladowy, creme brulee.
Weselne menu – ciepłe posiłki
Obiad to nie jedyny czas na ciepły posiłek, szczególnie, jeśli wesele odbywa się jesienią i zimą. W zależności od godziny rozpoczęcia wesela, oprócz obiadu powinny się pojawić jeszcze 1-2 ciepłe dania, np. krokiety ze szpinakiem czy pieczeń z sosem. Taki rozkład ciepłych dań pomoże też gościom w uporaniu się ze skutkami wypitego alkoholu.
Ważne, aby goście mieli także możliwość sięgania w międzyczasie po sałatki czy słodkości. Często są one umieszczane na odrębnych stołach, aby wszystkie półmiski się pomieściły, a goście mieli szeroki wachlarz możliwości.
Coraz więcej par decyduje się również na stworzenie specjalnego miejsca z regionalnymi specjałami w postaci wiejskiego stołu, gdzie zazwyczaj znajdują się domowej roboty:
wędliny,
pieczywo,
przetwory,
nalewki.
Wbrew pozorom wiejski stół cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie biorąc pod uwagę obecne trendy i duży nacisk na produkty home made. To doskonałe miejsce na zaoferowanie gościom produktów własnej roboty, np. pasztetów, chleba, kiszonek czy alkoholu.
Słodki kącik na weselu
Bardzo popularnym dodatkiem do weselnego menu jest słodki stół, czyli oddzielne miejsce, w którym znajdziemy szeroki wybór słodkości. Zwykle będą to babeczki, cake-popsy czy ciasteczka. Choć bardziej rozbudowane stoły zawierają także wszelkiego desery, musy i galaretki w pojemniczkach „na raz”, kawałki ciast oraz kosze z owocami.
Pamiętajmy, że słodki stół wygląda efektownie, ale najedzeni goście nie zawsze z niego korzystają.
Warto być przygotowanym na to, aby po weselu zapakować pozostałe słodkości i podzielić się nimi żegnając rodzinę oraz przyjaciół. Będzie to miłe podziękowanie za obecność, a jednocześnie unikniemy wyrzucaniu jedzenia.
Alkohole w weselnym menu
Dawniej na weselnych stołach królowała wódka. Teraz się to zmienia. Coraz częściej możemy tam zobaczyć wina. Co więcej, młode pary, jeśli warunki finansowe im na to pozwalają, chętnie decydują się na profesjonalnego barmana, który raczy gości drinkami dopasowanymi do upodobań lub tymi z listy przygotowanej wraz z młodą parą.
Ciekawym sposobem na serwowanie dodatkowego alkoholu są vintage vany. W wynajętym samochodzie przez cały czas dostępny jest barman, który serwuje drinki, prosseco lub lemoniadę. Niektóre vany można także obsługiwać samodzielnie, nalewając alkohol wprost do kieliszka ze szklanej butli z kranikiem.
W nadchodzących sezonach dużą uwagę będziemy przywiązywać do higieny i obostrzeń sanitarnych. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są potrawy serwowane w formie „na raz”. Zamiast półmisków z wędlinami, sałatkami czy przystawkami pojawiać się będą tace z kanapkami i koreczkami oraz pojemniczkami, w których znajdziemy np. porcję sałatki, hummusu czy sosu.
Taką wersję podawania potraw można zastosować na stołach lub w formie oddzielnego stołu. Szczególnie sprawdzi się na weselach plenerowych lub wszędzie tam, gdzie dekoracja stołów jest bardzo bogata i nie ma na nich miejsca na dodatkowe talerze.
Przygotowując weselne menu, bardzo istotne jest, aby było ono różnorodne nie tylko pod względem smaków czy rodzajów, ale także z uwagi na preferencje gości.
W dobrym tonie jest zaserwowanie potraw wegetariańskich i wegańskich albo przynajmniej pozostawienie takiego wyboru osobom, które nie jedzą mięsa lub produktów odzwierzęcych.
Może także pokusić się o kilka punktów w menu dla osób z nietolerancjami, np. glukozy lub laktozy. Większość potraw wegańskich nie różni się smakiem i z pewnością osoby na co dzień jedzące mięso z przyjemnością je spróbują.
Jeśli nie chcecie przygotowywać specjalnej oferty, możecie o taką informację poprosić w trakcie potwierdzania obecności i zamówić konkretną liczbę dań wegańskich.
Jeśli szukasz spersonalizowanego cateringu na swoje wesele, koniecznie sprawdź ofertę polecanych przez nas firm:
Wybierając weselne menu, miejcie na uwadze, aby dania nie były zbyt mocno naaromatyzowane, ponieważ ich woń może niektórym gościom przeszkadzać. Warto też zachować umiar w ich ozdabianiu, ponieważ to wydłuży czas przygotowywania i serwowania.
Weselne menu – podsumowanie
Jeśli myślisz, że jedzenie na weselu to „tylko” jedzenie to spróbuj sobie przypomnieć imprezę, z której wyszłaś głodna. Pewnie pamiętasz ją do dzisiaj, prawda? Teraz już rozumiesz, jak ważne jest zaplanowanie weselne menu? Jestem pewna, że tak. To, co? Do dzieła!