Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu — o tym nie możesz zapomnieć!

Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu — o tym nie możesz zapomnieć!

Dzień Waszego ślubu to jeden z takich dni, kiedy czas ucieka przez palce. Towarzyszące mu emocje i natłok wydarzeń sprawiają, że Państwo Młodzi nie śpią po nocach, zastanawiając się, czy wszystko pójdzie po ich myśli i czy o niczym nie zapomnieli. Czy można się uchronić przed ślubnym stresem? Zapewne nie. Możecie jednak podjąć pewne kroki, dzięki którym być może uda się ten stres ograniczyć. 

W tym celu stwórzcie harmonogram dnia ślubu. Powinny się w nim znaleźć wszystkie zadania, wydarzenia i czynności, które będą dla Was istotne. Taki plan uchroni przed zapomnieniem o ważnych kwestiach i wprowadzi pewien porządek dla przebiegu przygotowań i wesela. Przyda się także z pewnością Waszym podwykonawcom, aby ci mogli lepiej zaplanować swoją pracę. Poniżej znajdziecie elementy, które powinniście zawrzeć w Waszym harmonogramie, a pod koniec artykułu pełną listę prawie 30 punktów!

janachowska.pl

Dekoracje miejsca ślubu

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 1
    fot. instagram.com/martha_weddings
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 2
    fot. instagram.com/fridaenamorada

Dekoracje miejsca wesela

W zależności od tego, jak bardzo rozbudowane dekoracje zaplanowaliście, ich montaż może zająć od kilku godzin do nawet kilku dni. Jeżeli planowaliście sami udekorować salę, to aby ograniczyć stres i pośpiech, przeznaczcie na to zadanie odpowiednio więcej czasu. Koniecznie poinformujcie także managera lokalu o przewidywanym czasie montażu.

  • fot. instagram.com/stylemepretty
  • fot. instagram.com/rockliffe_hall

Dostawa tortu na miejsce wesela

Taka informacja będzie istotna szczególnie dla lokalu, w którym odbywa się wesele. Dzięki temu na pewno znajdzie się osoba odpowiedzialna za odbiór tortu i jego przechowywanie. Jeśli za tort odpowiada inne miejsce niż Wasza sala weselna to upewnijcie się, że miejsce, w którym będziecie się bawić dysponuje odpowiednio dużą lodówką lub chłodnią.

concept store
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 3
    fot. instagram.com/fridaenamorada
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 4
    fot. instagram.com/weddingdates

Przyjazd fotografa i kamerzysty

Fotograf i kamerzysta z pewnością docenią fakt, że stworzyliście harmonogram dnia Waszego ślubu. Dzięki niemu będą przede wszystkim mogli dotrzeć na czas w odpowiednie miejsca i uwiecznić ważne dla Was chwile. Pozwoli im to także zaplanować podróż, jeśli nie są miejscowi.

Przygotowania panny młodej

Planując godziny wizyt upiększających oraz zakładania sukni, nie zapominajcie o czasach dojazdu do poszczególnych miejsc. Jeśli makijaż i wykonanie upięcia odbywają się godzina po godzinie, poważnie zastanówcie się, czy będziecie w stanie dotrzeć punktualnie do drugiego miejsca. Suknia to ostatni element przed spotkaniem z panem młodym. Trzeba mieć jednak dłuższą chwilę na jej założenie i dopasowanie. Szczególnie, że może być to także istotny moment dla fotografa i kamerzysty. Koniecznie o tym pamiętajcie!

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 5
    fot. instagram.com/heywildweddings
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 6
    fot. instagram.com/gracefulbrides

Dostawa bukietów, butonierek, dodatków 

Nie odbierajcie bukietów i butonierek zbyt wcześnie, żeby zmniejszyć ryzyko ich zwiędnięcia. Dostawa nie powinna być odkładana na ostatnią chwilę, jednak pod okiem florysty rośliny będą po prostu bezpieczniejsze.

Przygotowania pana młodego

Zazwyczaj trwają krócej niż ubieranie się panny młodej, jednak warto zaplanować je w innych godzinach, gdyż im także towarzyszyć chce fotograf oraz kamerzysta. Nie zapominajcie, że ci podwykonawcy będą zapewne musieli dojechać z jednego miejsca w drugie. Ten czas też należy uwzględnić.

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 7
    fot. instagram.com/thegroomsmansuit
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 8
    fot. instagram.com/southernbrideandgroom

Wyjazd pana młodego do panny młodej

Teoretycznie jest to moment. W praktyce może on wydłużyć się do kilkunastu minut, bo np. ktoś czegoś zapomni. Ustalcie godzinę, o której pan młody absolutnie musi opuścić swój dom tak, aby zdążyć na kolejne wydarzenia. Na tym etapie czas zaczyna płynąć naprawdę szybko. Jeżeli na trasie planowane są tradycyjne bramy, to również trzeba przeznaczyć na nie zapas czasu.

Błogosławieństwo

Wcale nie musi trwać długo, jednak emocje robią tu swoje. Zawsze lepiej przeznaczyć na nie trochę więcej czasu, który później możecie wykorzystać np. na wspólne fotografie. Więcej o obowiązkach rodziców w dniu ślubu przeczytacie tutaj!

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 9
    fot. instagram.com/kristen_maret
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 10
    fot. instagram.com/glamandgrace

Wyjazd pary młodej na ślub

Jest to ostatni moment, gdy możecie jeszcze coś poprawić. W miejscu ceremonii będą już na Was oczekiwać goście. Nie będzie też czasu na nerwowe poszukiwanie obrączek czy błyszczyka. Dajcie sobie 5 minut, aby ostatecznie sprawdzić, czy wszystko macie ze sobą.

Ślub

Godzina „0”, absolutnie nie do przesunięcia w harmonogramie. Czas trwania może być różny, w zależności od rodzaju ślubu.

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 12
    fot. instagram.com/weddingpr
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 11
    fot. instagram.com/weddingforward

Życzenia po ślubie

Życzliwościom nie będzie końca! Czas trwania będzie zależał od liczby Waszych gości. Zdarza się nawet, że składanie życzeń trwa ponad godzinę!

Wyjazd gości samochodami i/lub autokarami na wesele

Podstawienie transportu dla gości warto zaplanować na chwilę przed zakończeniem ceremonii tak, aby nie musieli oni później czekać (szczególnie przy niesprzyjającej pogodzie). Oczywiście odłóżcie w czasie ten punkt, jeśli składanie życzeń odbywa się w miejscu ceremonii.

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 13
    fot. instagram.com/weddingchicks
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 14
    fot. instagram.com/weddingforward

Przywitanie gości i pary młodej na miejscu wesela 

W tym momencie na miejscu powinni być już wszyscy. Dajcie czas wszystkim gościom na przedostanie się na miejsce wesela.

Obiad weselny 

Obiad powinien zostać zaserwowany, gdy tylko wszyscy goście zasiądą do stołu. Nie pozwólcie im czekać, gdyż będą już z pewnością głodni i w miarę możliwości sięgną po dania z bufetu.

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 15
    fot. instagram.com/thecreativesloft
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 16
    fot. instagram.com/wedybr

Dania serwowane podczas przyjęcia

Ich ilość będzie zależeć od Waszej decyzji. Warto serwować je co około 3 godziny.

Pierwszy taniec

Oprócz dostarczenia niebywałych emocji, będzie także informacją dla zespołu lub DJ’a o rozpoczęciu ich pracy.

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 17
    fot. instagram.com/mackrophotography
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 18
    fot. instagram.com/rebeccarizzophotographics

Podziękowania dla rodziców

Nie planujcie podziękowań zbyt późno. Warto, by ta chwila była podniosła i piękna, a im dłużej będzie trwało wesele, tym większe ryzyko, że wszyscy będą już w bardzo imprezowym nastroju.

Oczepiny

Nikt nie powiedział, że muszą odbywać się o północy. Jeżeli chcecie, aby wzięło w nich udział więcej gości lub planujecie krótszą imprezę, pomyślcie nad zorganizowaniem ich wcześniej. Jeżeli planujecie oczepinowe zabawy, przeznaczcie na ten punkt imprezy trochę więcej czasu.

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 19
    fot. instagram.com/weddingwire
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 20
    fot. instagram.com/rebeccarizzophotographics

Tort weselny

Możecie go podać o północy lub zaraz po obiedzie, traktując go jako deser. Na moment krojenia tortu czekają zarówno goście jak i ekipa foto-video.

Atrakcje weselne

Mogą być to jednorazowe pokazy np. fajerwerki lub pokaz barmański, a także rozłożone w czasie urozmaicenia (fotobudka, drink bar). Niezależnie od rodzaju atrakcji, wypiszcie gościom godziny i czas ich trwania tak, aby mieli okazję z nich skorzystać. Nie planujcie też zbyt wielu rozrywek w jednym czasie.

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 21
    fot. instagram.com/sdm_3
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 22
    fot. instagram.com/weddingsparrow

Odjazd autokarów rozwożących gości

Jeżeli po przyjęciu zapewniacie gościom transport do domu, musicie określić częstotliwość odjazdów oraz godziny, w których kursują kierowcy. Dzięki temu sytuacja będzie jasna dla gości.

Koniec wesela

Nie musicie określać konkretnej godziny zakończenia zabawy. Jest to zresztą bardzo trudne zadanie – szczególnie, jeśli widzicie, że Wasi goście bawią się wyśmienicie. 

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 23
    fot. instagram.com/youyourwedding
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 24
    fot. instagram.com/weddingwire

Ostateczne rozliczenia z podwykonawcami

Ostateczne rozliczenia mają miejsce po zakończonej usłudze w dniu wesela lub w wyznaczonym terminie. Jeżeli zobowiązaliście się do zapłaty w dniu wesela, nie zapomnijcie podejść do podwykonawcy z ustaloną wcześniej sumą.

Poprawiny

Nie wszyscy je planują. Jeżeli jednak organizujecie poprawiny, koniecznie poinformujcie gości w jasnym komunikacie, o której się rozpoczynają i gdzie się odbędą. Wtedy będziecie mieli pewność, że większość przybędzie w wyznaczonym czasie.

  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 25
    fot. instagram.com/weddingphotomag
  • Jak ułożyć harmonogram dnia ślubu - zdjęcie 26
    fot. instagram.com/weddingphotomag

HARMONOGRAM — podsumowanie

Lista rzeczy, o których należy pamiętać to:

  • Dekoracje miejsca ślubu od godz. … do …
  • Dekoracje miejsca wesela 
  • Dostawa tortu na miejsce wesela 
  • Przygotowania panny młodej (fryzura, make-up, suknia ślubna) od godz. … do … 
  • Dostawa bukietów, butonierek, dodatków 
  • Przygotowania pana młodego 
  • Wyjazd pana młodego do panny młodej 
  • Błogosławieństwo 
  • Przyjazd fotografa 
  • Przyjazd kamerzysty 
  • Wyjazd pary młodej na ślub 
  • Ślub 
  • Życzenia po ślubie 
  • Wyjazd gości samochodami i/lub autokarami na wesele 
  • Przywitanie gości i pary młodej na miejscu wesela 
  • Obiad weselny (przystawka, zupa, danie główne, deser – tort można podać teraz lub o północy) 
  • Danie główne II 
  • Danie główne III 
  • Pierwszy taniec 
  • Podziękowania dla rodziców 
  • Oczepiny 
  • Tort weselny (po obiedzie lub o północy) 
  • Atrakcje weselne (wpływające na scenariusz wesela lub nie, np. pokaz barmański trwający 10 minut lub foto-
  • budka od godz. … do …) – wkomponujcie je w zależności od częstotliwości i liczby rozrywek 
  • Odjazd autokarów rozwożących gości (co godzinę, np. od północy do końca wesela) 
  • Koniec wesela 
  • Ostateczne rozliczenia z podwykonawcami 
  • Poprawiny 

Został Wam już tylko TYDZIEŃ DO ŚLUBU? Koniecznie zobaczcie ten film, żeby o niczym nie zapomnieć!

Rekomendowane artykuły