Ile można oszczędzić na weselu zimą?

ślub zimą

Zimowe negocjacje cenowe

Jeden z głównych wydatków przy organizacji wesela to sala i jedzenie dla gości. Poza sezonem letnim wiele obleganych miejsc nagle pustoszeje, a ich właściciele decydują się na obniżenie cen. Średnio jest to 15-20%, ale są lokale, które oferują rabaty w wysokości aż 30%.

Trzeba jednak pamiętać o kilku wyjątkowych, zimowych datach: Boże Narodzenie, sylwester, a jeśli planujemy wesele w hotelu, to także ferie zimowe  – wtedy miejsca te przeważnie mają wielu gości i ceny znowu szybują w górę.

janachowska.pl

Wybierając pozostałe terminy, możemy negocjować ceny, nawet jeśli wybrane przez nas miejsce nie zmieniło cennika na zimę, to prawdopodobnie nie będzie wielu innych chętnych na organizację uroczystości w tym czasie. Dotyczy to nie tylko sali, ale też fotografa, zespołu i innych usług – dla nich wszystkich czas od października do marca to zwykle martwy sezon i są bardziej elastyczni.

Jedna ze śląskich firm, która oferuje ślubne sesje zdjęciowe, zimą obniża ceny o 10%, a ponadto gwarantuje znacznie krótszy czas oczekiwania na gotowe zdjęcia, które są wysyłane do pary młodej już po 7 dniach.

concept store
prezentownik

Niższa cena lub usługi w gratisie

Jeśli jednak usługodawcy nie będą chcieli zejść z ceny, warto zapytać o dodatkowe usługi. W ten sposób można często otrzymać np. darmowy tort lub dodatkową sesję zdjęciową. Jeden z lubelskich hoteli dla zimowych nowożeńców przygotowuje lodowe rzeźby. Wiele hoteli zlokalizowanych blisko lasów zabiera weselników na darmowe kuligi, często połączone z ogniskiem i grzańcem.

Jeden z podkrakowskich hoteli oferuje weekendowy pobyt pary młodej gratis, a także darmowe grzane wino dla gości, nastrojowe palące się kominki i możliwość korzystania z ogrodu zimowego z widokiem na ognisko. Inny hotel położony w górach proponuje parze młodej przejazd luksusowym terenowym samochodem do ślubu. Można dzięki temu zaoszczędzić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

kulig zimą w lesie

Zimowe dekoracje i atrakcje dla gości weselnych

Nie ma piękniejszej dekoracji zimą niż śnieg za oknem – i to zupełnie za darmo. Jeśli chodzi o wystrój sali weselnej, to warto pamiętać, że przed Bożym Narodzeniem większość sal jest już udekorowana choinkami, światełkami i innymi świątecznymi akcentami, które idealnie można wykorzystać. Z kolei od stycznia rusza karnawał, co w wielu miejscach także oznacza darmowe zdobienia.

Kiedy temperatury spadają, mało kto chce wychodzić na zewnątrz. Dlatego śmiało można zrezygnować ze wszystkich atrakcji na świeżym powietrzu, a także wynajmowania tarasu czy ogrodu, które też zwykle wymagają kosztownych dekoracji.

A co z prezentami dla weselników? Do wyboru macie pełen wachlarz zimowych, niedrogich drobiazgów:

  • pierniczki,
  • bombki,
  • torebki z pachnącymi przyprawami korzennymi,
  • para ciepłych rękawiczek.
wesele zimą

Ślub zimą dla fanek drugiego obiegu

Jeśli stawiasz na rzeczy z drugiej ręki, to początek zimy jest idealnym momentem na poszperanie w sieci. Właśnie po letnim sezonie wiele panien młodych wystawia swoje suknie i dodatki na Olx, Vinted czy Allegro.

Zimowa podróż poślubna

Jeśli wybieracie się w podróż poślubną tuż po weselu, to warto wiedzieć, że zima jest tańszym sezonem także w branży turystycznej. Wyjazd chłodną porą roku to dobry pomysł nie tylko z powodu niższych cen w biurach podróży, ale też dlatego, że spokojnie odpoczniecie i pozwiedzacie bez tłumu turystów.

podróż poślubna na Islandię

Zima lepsza niż lato?

Niższe ceny nie muszą oznaczać gorszej zabawy, wręcz odwrotnie – zimowe śluby są znacznie mniej popularne, a dzięki temu mają niezwykły klimat, a goście często wspominają je jako nietypowe i zapadające w pamięć. Jeśli zastanawiacie się nad najodpowiedniejszym terminem uroczystości, a Waszym priorytetem jest oszczędność, zdecydowanie polecam ślub zimą!

Przeczytaj także: Jak zacząć oszczędzać pieniądze na ślub?

Rekomendowane artykuły