Domowe maseczki na twarz – TOP 10 na różne problemy skórne

spa w domu

Domowe maseczki na twarz mogą poprawić stan cery panny młodej przed ślubem, a tym samym wpłynąć na efekt wykonanego makijażu. Warto zacząć stosować je jednak nieco wcześniej niż na kilka dni przed uroczystością. Nie chcemy przecież włączać maseczek do pielęgnacji na ostatnią chwilę, ryzykując wystąpieniem niepożądanych reakcji na skórze, czy brakiem osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów.

Każda, dobra wizażystka powie Ci, że wypielęgnowana cera jest najlepszym płótnem dla udanego, a wręcz perfekcyjnego make-up’u nie tylko u panny młodej.

Podpowiemy Ci, na które domowe maski na twarz warto postawić przed ślubem, żeby m.in. nawilżyć cerę, wygładzić ją, poprawić napięcie skóry, czy zredukować niedoskonałości – w tym wypryski i przebarwienia.

janachowska.pl

Domowe maseczki na twarz zrobisz sama, bez konieczności zakupu, np. gotowych produktów w płachcie. Większość składników znajdziesz w swojej kuchni – kosztują gorsze, a działają równie dobrze jak drogeryjne maski.

Domowe maseczki – kilka ważnych wskazówek

Przygotowanie domowych maseczek jest zazwyczaj bardzo proste. Poza tym składniki do tego typu mikstur są bardzo tanie. W większości są też naturalne, więc nie powinny Ci zaszkodzić. Musisz jednak pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach, tj.:

concept store
  • wybierz maseczkę odpowiednią dla Twojego typu cery – przy naszych recepturach piszemy, która maska nadaje się do skóry suchej, mieszanej itd. Jeżeli jeszcze nie zdiagnozowałaś swojego typu cery – sprawdź internetowe poradniki, jak to zrobić,
  • stosuj tylko i wyłącznie świeże składniki – najłatwiej kierować się prostą diagnozą: wiele składników w domowej maseczce to produkty spożywcze. Wybieraj takie, które chciałabyś zjeść. Daruj sobie przesuszonego, już nadpsutego ogórka 🙂
  • by maseczka miała efektywne działanie, jej składniki muszą być dobrze ze sobą wymieszane. Rób to delikatnie, ale dokładnie,
  • trzymaj maseczkę na twarzy tyle, ile zalecamy. Czasem może się wydawać, że im dłużej tym lepiej, tymczasem szczególnie przy wrażliwej cerze, ta zasada po prostu się nie sprawdza,
  • zanim nałożysz maseczkę, bardzo dokładnie oczyść twarz, np. żelem do mycia twarzy i tonikiem, a jeżeli masz na sobie makijaż to na początek płynem do demakijażu lub/i mleczkiem. Twoja cera musi być nieskazitelnie czysta – tylko wtedy przyjmie z całym dobrodziejstwem inwentarza wartości odżywcze ze składników mieszanki,
  • bardzo dobrym pomysłem jest wzięcie kąpieli w trakcie trzymania maseczki na twarzy. Para woda otworzy bowiem wówczas na twarzy pory i dokładnie zmiękczy skórę,
  • maseczki spłukuj letnią, najlepiej przefiltrowaną wodą, a następnie osusz twarz czystym, bawełnianym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym.

Domowe maseczki na twarz z glinki o działaniu oczyszczającym

Domowa maseczka na twarz z glinką to sposób na oczyszczenie skóry, pozbawienie jej niedoskonałości (m.in. w postaci wągrów) i zapobiegnięcie zapychania się porów. Maska na twarz z jej wykorzystaniem pochłania nadmiar sebum, działa antybakteryjnie i usuwa martwy naskórek.

Nie można stosować jej jednak zbyt często, bo może przesuszać cerę. Glinkę trzeba również dobrać do rodzaju cery, żeby spełniała swoje zadanie. Jak wybrać tą właściwą?

planer Izabeli Janachowskiej

Rodzaje glinki do twarzy

  • zielona glinka – dla cery tłustej i trądzikowej, ma właściwości matujące, oczyszcza skórę i działa antybakteryjnie, może przyspieszać gojenie się ran,
  • biała glinka – o delikatnym działaniu, dla skóry wrażliwej i suchej, która łagodzi cerę, oczyszcza ją, bez wywoływania podrażnień i jednocześnie wyrównuje jej koloryt,
  • czerwona glinka – przeznaczona do cery mieszanej i naczynkowej, wspomagająca leczenie trądziku, matująca, złuszczająca naskórek i oczyszczająca, jednak łagodniejsza niż glinka zielona, obkurczająca naczynka krwionośne, przyczyniająca się do redukcji ich widoczności,
  • glinka Rhassoul – do cery trądzikowej, matuje, reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza cerę.
domowa maseczka na twarz z glinki

Glinki można ze sobą mieszać i swobodnie łączyć je z innymi składnikami, jak np.: aloes, olejki eteryczne, oleje roślinne, czy też miód. Tym samym wzbogacimy właściwości pielęgnacyjne naszej domowej maseczki na twarz. W zależności od wybranego rodzaju glinki, przepis może przybrać różną formę. Wybrałyśmy dla Was wariant z glinką białą.

Składniki:

  • łyżka białej glinki,
  • łyżka wody mineralnej,
  • kilka kropli olejku jojoba lub oleju kokosowego.

Sposób przygotowania:

  1. Glinkę wsypujemy do miski i zalewamy wodą.
  2. Dodajemy wybrane olejki i dokładnie mieszamy.
  3. Nakładamy maskę na twarz i zostawiamy na niej przez ok. 15 min, pilnując, żeby ta nie zaschła (nie chcemy przecież maski peel – off). Możemy zwilżać ją w trakcie, używając zwykłej wody w butelce z atomizerem lub zraszając twarz wodą termalną.
  4. Zmywamy maskę z twarzy letnią wodą.

Rozjaśniająca maseczka na twarz z cytryny

Domowa maseczka na twarz z cytryny pozwala na usunięcie przebarwień i poprawę kolorytu cery. Skóra wygląda dzięki niej idealnie, nawet bez podkładu. Plamy stają się mniej widoczne, a zaczerwienienia przygaszone i ukojone. Dodatkowo, po jej zastosowaniu cera jest odżywiona.

Maskę możemy śmiało stosować, więc nie tylko na skórę ze zmianami pigmentacyjnymi, ale też podrażnieniami wynikającymi z alergii. Cytryna to przecież także bogate źródło witaminy C!

domowa maseczka na twarz przed ślubem z cytryny

Maseczka na twarz z cytryną i miodem

Składniki:

maseczka z miodu i cytryny
  • cytryna,
  • łyżka miodu.

Sposób przygotowania:

  1. Cytrynę dokładnie wyciskamy, a cały jej sok wlewamy do miski i mieszamy z miodem.
  2. Jeśli miód jest mocno zbity/skrystalizowany, to warto go rozpuścić.
  3. Domową maseczkę na twarz zostawiamy na cerze na ok. 20 – 30 minut.
  4. Zmywamy ją z twarzy przy użyciu ciepłej wody.

Domowa maseczka na twarz w wersji z jogurtem

Składniki:

maseczka z jogurtu, mąki i cytryny
  • łyżka jogurtu naturalnego,
  • dwie łyżki mąki ziemniaczanej,
  • łyżka soku z cytryny.

Sposób przygotowania:

  1. Sok z cytryny mieszamy z pozostałymi składnikami w misce, aż do dokładnego ich połączenia.
  2. Aplikujemy na cerę i zostawiamy na niej na ok. 15 min.
  3. Spłukujemy maskę z twarzy letnią wodą.

Domowe maseczki na twarz przed ślubem z drożdży na podrażnienia

Maseczka na twarz z drożdży może ukoić cerę trądzikową, wspomóc jej regenerację, ale też w pewnym stopniu zniwelować widoczne blizny. Domowy sposób na wypryski w postaci tego typu maski ma właściwości wysuszające, oczyszczające, ale też neutralizujące stany zapalne skóry. Kuracja na twarz z drożdży, stosowana raz w tygodniu, wspomoże leczenie trądziku i pozwoli na pozbycie się zmian.

Składniki:

maseczka z mleka i drożdży
  • łyżka mleka,
  • świeże drożdże (ok. 1/4 kostki).

Sposób przygotowania:

  1. Podgrzej mleko, a następnie wlej jego łyżkę do miski.
  2. Do mleka wsyp rozkruszone wcześniej drożdże i dokładnie zamieszaj.
  3. Kiedy drożdże rozmiękną, nałóż maskę bezpośrednio na skórę i zostaw na niej na ok. 20 min.
  4. Zmyj drożdżową maseczkę z twarzy przy użyciu ciepłej wody.

Nawilżające maseczki na twarz z płatków owsianych lub ogórka

Nigdy nie bagatelizuj pielęgnacji skóry opartej na nawilżeniu. Przesuszona cera źle wygląda pod makijażem, ale też staje się mniej elastyczna, wydaje się starsza, bardziej zmęczona, a znajdujące się na niej niedoskonałości zostają podkreślone.

Może zdarzyć się również, że naskórek jest dodatkowo wysuszony przez zbyt intensywne oczyszczanie. Posiadaczki tłustej skóry, chcąc zredukować wydzielanie się sebum, stosują produkty matujące na cerę, pozbawiają jej nawilżenia, uzyskując tym samym odwrotny efekt. Dlaczego?

Wywołują w ten sposób reakcję obronną skóry, otrzymując niepożądane przetłuszczanie się cery. Warto więc zadbać o włączenie do pielęgnacji składników zapobiegających utracie wody przez naskórek, ale też wspomóc go maseczkami – ogórek będzie do tego idealny!

Maseczka na twarz z ogórka

pielęgnacja cery

Domowa maseczka z ogórka jest sposobem na szybkie odświeżenie i załagodzenie skóry – w tym jej ukojenie np. po ekspozycji na słońce. Działa nawilżająco, więc sprawdzi się w przypadku cery suchej. Dodaje jej miękkości, wygładza, ale też niweluje obrzęki i reguluje pracę gruczołów łojowych. Redukuje przetłuszczanie się skóry.

Maska na twarz z użyciem ogórka jest delikatnym środkiem rozjaśniającym przebarwienia. Warzywo ma właściwości wybielające, jednak nie spodziewajmy się efektów jak po użyciu kosmetyków na zmiany pigmentacyjne.

Maseczka z ogórka świetnie sprawdzi się również na oczy. Możemy nałożyć ją na powieki, czy też pod oczy w celu redukcji cieni. Taki okład wpływa na opuchliznę i usuwa oznaki zmęczenia. Cienka i wrażliwa skóra w tym miejscu staje się bardziej sprężysta!

Domowe maseczki na twarz z ogórka możemy wykonać w kilku formach. Najbardziej popularną, ale też szybką w przygotowaniu jest zastosowanie zwykłego, surowego ogórka pokrojonego w plasterki bezpośrednio na skórę. Warzywo możemy jednak też wymieszać np. z jogurtem!

Składniki:

maseczka z jogurtu i ogórka
  • pół średniej wielkości ogórka,
  • łyżka jogurtu naturalnego.

Sposób przygotowania:

  1. Wybierając sposób z jogurtem naturalnym, najpierw musimy zmiksować lub zetrzeć ogórka na papkę (nie wylewając soku).
  2. Składniki dokładnie mieszamy w misce.
  3. Nakładamy je na twarz i szyję na ok. 20 min.
  4. Zmywamy ją letnią wodą.

Tego typu maskę na twarz możemy stosować nawet dwa razy w tygodniu, jednak za każdym razem musimy przygotować jej nową porcję. Domowa maseczka z ogórka nie nadaje się do przechowywania.

Maseczka na twarz z płatków owsianych

domowa maseczka na twarz z płatków owsianych

Domowa maseczka na twarz z płatków owsianych ma działanie nawilżające i poprawiające koloryt skóry. Możemy śmiało stosować ją przed ślubem, bez obaw o wystąpienie podrażnień!

Płatki owsiane sprawdzą się w przypadku cery trądzikowej, gdyż mają właściwości antybakteryjne, a dodatkowo sprawiają, że skóra stanie się świetlista, promienna i pozbawiona suchych skórek.

Składniki:

maseczka z mleka, miodu i płatków
  • łyżka mleka,
  • płatki owsiane (2-3 łyżki),
  • łyżeczka miodu.

Sposób przygotowania:

  1. Mleko, płatki i miód wymieszaj w małej misce, aż do dokładnego połączenia składników.
  2. Nałóż przygotowaną mieszankę równomiernie na twarz (ale również szyję i dekolt) i pozostaw na niej ok. 15 minut.
  3. Spłucz domową maseczkę przy użyciu letniej wody.

Maseczki wygładzające z siemienia lnianego

Siemię lniane to sprawdzony sposób na domową laminację włosów. Niepozorne nasiona lnu mogą być jednak również wykorzystane w formie domowej maseczki na twarz stosowanej przed ślubem.

Taka kuracja nie tylko wygładzi, czy wyrówna koloryt cery, ale też nawilży i zregeneruje skórę.

Niewiele z nas wie, że siemię lniane ma wysoką zawartość witaminy E, która ma właściwości silnie przeciwutleniające! Tym samym dba o mody wygląd skóry i niweluje występujące na niej podrażnienia.

Składniki:

maseczka z siemienia lnianego
  • 2 łyżki stołowe siemienia lnianego,
  • 1/4 lub 1/2 szklanki wody (do zalania wrzątkiem lub gotowania).

Sposób przygotowania:

  1. Przygotuj siemię lniane i gotuj je przez kilka minut w wodzie na małym ogniu lub zalej wrzątkiem i odstaw (maska na twarz ma przyjąć konsystencję żelu).
  2. W przypadku metody z gotowaniem lub kiedy maska z siemienia lnianego jest zbyt rzadka, przecedź ją przez sito.
  3. Nałóż domową maseczkę równomiernie na twarz, ale też szyję i dekolt.
  4. Pozostaw na skórze przez ok. 15 minut (do czasu aż zastygnie).
  5. Zmyj maskę z twarzy letnią wodą.

Domowe maseczki z jajka

Do domowych maseczek wykorzystaj także… jajko. Położone na twarz świetnie regeneruje skórę, nawet jeśli ta jest bardzo przesuszona i podrażniona. Cera będzie odżywiona, a jeśli pokrywa ją trądzik, to możesz najprawdopodobniej liczyć na znaczne złagodzenie objawów.

Maseczka z jajka

Prosta domowa maseczka na twarz z jajka

Składniki:
1 żółtko z kurzego jajka

Tak! Ta maseczka składa się tylko z jednego składnika. Po prostu rozmieszaj żółtko w miseczce, posmaruj nim twarz i po 20 minutach zmyj letnią wodą. To wszystko!

Oczyszczająca maseczka z białka jaja

Składniki:

1 białko jaja
Pół łyżeczki miodu
1 łyżeczka soku z cytryny

W miseczce dokładnie ubij białko jajka razem z sokiem cytryny. Musisz uzyskać pianę. Następnie dodaj miód i bardzo delikatnie połącz ze sobą składniki. Nałóż maseczkę na twarz i delikatnie masuj ją okrężnymi ruchami. Zostaw na twarzy na maksymalnie kwadrans, następnie spłucz letnią wodą. Taka maseczka świetnie oczyści Twoją cerę – usunie nadmiar sebum i wygładzi skórę.

Rozjaśniająca maseczka

Składniki:
1 białko jaja
1 łyżeczka soku z pomarańczy (wyciśniętego, nie pasteryzowanego z kartonu)
Pół łyżeczki kurkumy w proszku

W miseczce ubij białko razem z sokiem z pomarańczy. Gdy uzyskasz pianę, dodaj kurkumę. Wszystko wymieszaj. Mikstura nie może być zbyt rzadka, w przeciwnym razie nie będzie się trzymać na twarzy. Wmasuj ją dokładnie i delikatnie oraz pozostaw na twarzy na 15 minut. Zmyj letnią wodą i od razu nałóż na twarz krem odżywczy. Nie bój się zastosowanej tutaj kurkumy. Ta świetnie rozjaśnia cerę. Sam sok pomarańczowy nie tylko dostarcza witaminę C, ale też dobrze tonizuje cerę.

Nawilżająca maseczka z jajka i awokado

Składniki:
1 białko jajka
Ćwiartka dojrzałego awokado
1 łyżeczka jogurtu, najlepiej greckiego

Białko jaja ubij na pianę (nie jest to konieczne). Wymieszaj z rozgniecionym, dojrzałym awokado i jogurtem. Musisz uzyskać gładką konsystencję. Nałóż maskę na twarz i zostaw na około 15 minut. Zmyj ciepłą wodą i osusz ręcznikiem. Awokado to świetny składnik, nie tylko potraw w kuchni. Ma właściwości nawadniające. Doda też blasku, odżywi i zahamuje rozwój bakterii rozwijających trądzik.

Maseczka z jajka i awokado

Maseczka z białek na zmarszczki

Składniki:
Białka z 3 jajek

Ubij białka na sztywną pianę. Nałóż na twarz pędzlem i odczekaj maksymalnie 20 minut. Następnie, jak zwykle, zmyj letnią wodą. Białka jajek mogą pomóc w odbudowie uszkodzonych tkanek i zablokują rozwój wolnych rodników. Tym samym znacznie spowolnią proces starzenia.

Pamiętaj, że w przypadku poważnych problemów skórnych, domowe maseczki na twarz przed ślubem mogą nie zdać egzaminu. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub kosmetyczką.

To oni obiorą dla Ciebie odpowiednią kurację, włączą określone składniki do pielęgnacji i zaproponują skuteczne zabiegi, które mogą trafić bezpośrednio w przyczynę problemu.

jajka

Nie odkładaj takiej decyzji na później. Uprzedź również swojego lekarza o tym, że wkrótce bierzesz ślub. Wiele zabiegów może skutkować m.in. czasowym zaczerwienieniem skóry lub jej intensywnym złuszczaniem.

Rekomendowane artykuły