Poznaj 4 kroki do pięknej cery! [Domowa i TANIA pielęgnacja]

Dwie przyjaciółki dbają w domu o cerę

Poznaj sprawdzone sposoby na nieskazitelny wygląd!

Zacznijmy zatem od słowa klucz, czyli domowa pielęgnacja!

janachowska.pl

Jak dowiedzieć się, czego potrzebuje Twoja cera?

Z jednej strony codziennie spoglądasz na swoje odbicie. Może się więc wydawać, że dokładnie znasz swoją cerę i jesteś świadoma wszystkich jej potrzeb. Prawda jest jednak taka, że nie przyglądamy się uważnie każdej zmianie (i dobrze, paranoja w żadną stronę nie jest pożądana).

Warto jednak nauczyć się rozpoznawać sygnały świadczące o tym, że kondycja naszej skóry nie jest najlepsza. Jak to zrobić? Zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów.

concept store
black month izabela janachowska

4 kroki skutecznej pielęgnacji cery

  • po pierwsze: nawilżenie,
  • po drugie: odżywienie,
  • po trzecie: ochrona,
  • po czwarte: wzmocnienie.

O potrzebie nawilżenia i odżywienia świadczy, np. ściągnięta lub łatwo łuszcząca się cera, suche skórki na policzkach czy w okolicy ust. Duży błysk, widoczne, rozszerzone pory – nawet przy silnym zmatowieniu pudrem – to znak, że warto sięgnąć po lżejsze kremy lub najlepiej kosmetyki nawilżające o żelowej, wodnistej konsystencji. Podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenie czy popękane naczynka to sygnał, że warto sięgnąć po kremy ochronne i wzmacniające dla cery wrażliwej.

Po takiej tygodniowej obserwacji, gdy będziesz miała już swoje przemyślenia, warto udać się na wizytę do kosmetyczki czy dermatologa, by je potwierdzić. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak zapewnić najlepszą opiekę oraz świetlisty wygląd cery dzięki domowej pielęgnacji.

Domowa pielęgnacja a czynniki wpływające na stan Twojej cery

Nie będzie tu zbyt dużego zaskoczenia, ale jesteśmy pewnie, że warto zrobić sobie listę rzeczy, które negatywnie wpływają na wygląd Twojej cery.

Są to m.in.:

  1. zanieczyszczenia środowiska,
  2. toksyny (np. wynikające z palenia papierosów),
  3. warunki atmosferyczne (mróz, wiatr, nadmiar słońca, suche powietrze),
  4. nadmierny stres,
  5. niewyspanie,
  6. nieodpowiednia dieta,
  7. braki w suplementacji,
  8. alergie i nietolerancje pokarmowe,
  9. etap cyklu menstruacyjnego.

O ile na niektóre z tych elementów nie masz zbyt dużego wpływu, to… możesz spróbować zapanować nad niewyspaniem czy tym, co jesz.

Medycyna estetyczna – zabiegi na twarz

Kobieta oddaje się domowej pielęgnacji cery
Źródło: shutterstock.com

Domowa rutyna pielęgnacyjna

Potrzeby cery to jedno, a drugie – rozpoznanie jej typu. Tu masz „do wyboru” skórę:

  • normalną,
  • tłustą,
  • suchą,
  • mieszaną,
  • wrażliwą.

Wizyta u kosmetyczki czy dermatologa pozwoli ustalić także i to. A wtedy każda wizyta w drogerii czy zakupy w internecie będą zdecydowanie łatwiejsze.

Choć każda z tych typów cer ma nieco inne potrzeby, to domowa pielęgnacja skóry twarzy może składać się z podobnych punktów. Pewnie słyszałaś o koreańskiej pielęgnacji, polegającej na wykonywaniu… wielu małych kroczków. Jeśli masz czas i siłę, to śmiało, możesz ją przetestować.

Jednak w zasięgu ręki są też inne plany pielęgnacyjne. Nie chodzi nawet o to, że domowa pielęgnacja cery to taki… plan minimum. Po prostu to, co najważniejsze, możesz zmieścić w kilku poniższych krokach. Dla ułatwienia podzieliłam całość na rano i wieczór.

Domowa pielęgnacja cery – poranna rutyna

Tu wystarczą tylko 4 proste kroki:

1. Oczyszczanie

Delikatna pianka, żel myjący czy płyn micelarny – wszystkie te kosmetyki sprawdzą się do tego, by pozbyć się resztek kremu oraz wszelkich, nawet drobnych, zanieczyszczeń, które zgromadziły się w nocy na twarzy.

2. Tonizowanie

Tonik ma za zadanie przywrócić naturalne pH skóry. Inne kosmetyki nieco je zmieniają – z kwaśnego na zasadowy, a to może sprzyjać rozwojowi bakterii.

3. Nawilżanie

Kremy o lekkiej formule czy emulsje przyjemnie otulą skórę i sprawią, że będzie ona delikatna w dotyku przez długi czas. Dobry krem pozwoli też skórze na dłużej zatrzymać wodę.

4. Ochrona przeciwsłoneczna

Stosowanie filtrów SPF jest koniecznością – nawet jeśli teoretycznie nie świeci słońce albo jest zima. Promienie UV czają się zawsze, także w pochmurny dzień i negatywnie wpływają na strukturę Twojej skóry

Domowa pielęgnacja cery – rutyna na wieczór

Wieczorem możesz pozwolić sobie na nieco dłuższą pielęgnację, która odpręży Cię i wprawi w nastrój w sam raz do spania.

Wieczorny rytuał w domowej pielęgnacji cery może składać się m.in. z:

  1. demakijażu,
  2. oczyszczania,
  3. peelingu,
  4. tonizowania,
  5. wzmacniania (np. dzięki serum i kremom pod oczy),
  6. nawilżania.

Rodzaj, skład, formuła i konsystencja kosmetyków (np. krem czy olej) wynikają często z rodzaju Twojej cery, dlatego – skonsultuj to z kosmetyczką!

Jak prawidłowo zmyć makijaż? 8 wyjątkowych porad

Domowa pielęgnacja cery: kobieta cieszy się porannym rytuałem pielęgnacyjnym
Źródło: shutterstock.com

Triada piękna, czyli twarz, szyja i dekolt

Domowa pielęgnacja skóry to nie tylko twarz! I o tym koniecznie musisz pamiętać. Oczyszczanie, nawilżanie czy odżywianie jest potrzebne także na szyi czy dekolcie. Tam skóra ma tendencję do szybszego starzenia się, dlatego warto zadbać także o te rejony.

W końcu nie chcesz, żeby piękna i rozświetlona twarz odcinała się nieelegancko od suchej i nieco bardziej pomarszczonej szyi. Traktuj tę triadę z równą uwagą i starannością, a efektami będziesz cieszyć się naprawdę bardzo długo!

Jak często stosować peelingi?

Jak pewnie doskonale wiesz, do wyboru masz peelingi enzymatyczne i mechaniczne (drobno- lub gruboziarniste). Te pierwsze są delikatniejsze, ponieważ pozbawione „szorujących” grudek. Wybór między jednym a drugim zależy od efektu, który chcesz osiągnąć. Oraz od tego, jak wrażliwa i delikatna jest Twoja skóra. Im delikatniejsza cera, tym delikatniejszy powinien być peeling.

A co do częstotliwości – tego rodzaju kosmetyków (zwłaszcza w domowej pielęgnacji cery bez kontroli kosmetyczki) nie stosuj zbyt często.

Jeśli masz cerę tłustą, rób peeling maksymalnie 2 razy w tygodniu. Przy mieszanej lub suchej – w zupełności wystarczy zrobić to raz w tygodniu.

Domowa pielęgnacja cery – tego koniecznie unikaj!

Domowe life hacki pielęgnacyjne podbijają internet. Niemal każda strona aż pęka w szwach od złotych rad i pomysłów w stylu:

,, Jak dzięki temu, co masz w kuchni zadbać o piękno cery”?

Problem polega na tym, że często można sobie zrobić tym większą szkodę… ☹

Oto popularne sposoby prosto z kuchni, które – mogą, ale nie muszą pomóc:

  1. Sok cytrynowy – tak, jego kwaśny odczyn może rozjaśnić ciemne przebarwienia. Ale jednocześnie, pod wpływem działania słońca bardzo wysuszy i podrażni Twoją skórę.
  2. Soda – prosta droga do nadmiernego wysuszenia skóry, z którym naprawdę długo będziesz walczyć.
  3. Pasta do zębów – „poleca się” ją do walki z nadmiarem sebum czy wypryskami, ale to także sposób na podrażnienie delikatnej skóry twarzy.

Czy jedzenie ma wpływ na cerę?

TAK! Niestety, zarówno pozytywny, jak i negatywny. Jeśli chodzi o składniki i produkty, które mają dobry wpływ na Twoją cerę, to warto sięgnąć po:

  • produkty z antyoksydantami: zielona herbata, kakao, czosnek, jagody acai,
  • jedzenie zawierające krzem i cynk: orzechy, ryby, owoce morza, fasola, produkty pełnoziarniste,
  • produkty bogate w retinol i beta-karoten: jajka, marchew, pomidor, morele, papryka, szpinak i brokuły.

Unikać z kolei powinnaś:

  • ostrych przypraw,
  • czekolady (i cukru w ogóle),
  • soli,
  • nadmiernych ilości kawy,
  • tłuszczu.

Do it yourself, czyli przepisy na sprawdzone domowe kosmetyki

Domowa pielęgnacja cery byłaby niepełna, gdybyś nie postanowiła raz na jakiś czas zastosować własnoręcznie wykonanego peelingu czy maseczki. Dlatego dzielimy się Z Wami sprawdzonymi, skutecznymi i bezpiecznymi przepisami!

Domowa pielęgnacja cery: przepisy na peelingi

Skoro robi się je raz na jakiś czas, to można zaszaleć i przygotować kosmetyk samodzielnie.

OLIWKOWY PEELING

Przygotuj:

  • 2 łyżki cukru,
  • łyżkę oliwy z oliwek,
  • ulubiony olejek eteryczny.

Wymieszaj wszystko i delikatnie wmasuj w skórę twarzy, szyję oraz dekolt. W ten sposób usuniesz martwy naskórek, wygładzisz i nawilżysz skórę. Efekt będzie bardzo przyjemny, a w zależności od olejku – pobudzisz się (zapach cytrusowy) lub ukoisz skołatane nerwy (lawenda!).

2. NAWILŻAJĄCY PEELING Z AWOKADO

Przygotuj:

  • pół dojrzałego awokado,
  • sól morką (gruboziarnistą dla lepszego efektu).

Te dwa składniki wystarczą, by skutecznie wygładzić i głęboko nawilżyć skórę. Soli powinno być na tyle dużo, by była wyczuwalna w mieszance. Następnie całość delikatnie wmasuj w twarz, szyję i dekolt, a po kilku minutach zmyj. Klasycznie 😉

3. POBUDZAJĄCY PEELING Z KAWY

Przygotuj:

  • 4 łyżki cukru (biały lub trzcinowy – dowolnie),
  • 6 łyżek zmielonych fusów z kawy,
  • 3 łyżki oleju kokosowego,
  • 1 łyżkę cynamonu (opcjonalnie!).

Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i delikatnie wcieraj w skórę twarzy, szyi i dekoltu. To prawdziwa bomba pobudzająco-nawilżająca. Cukier i kawa skutecznie zaróżowią Twoją cerę. Cynamon – jeśli nie przepadasz lub masz uczulenie – śmiało możesz pominąć, bez żadnej straty dla skuteczności tego peelingu domowej roboty.

Kobieta w maseczce do twarzy domowej roboty.
Źródło: shutterstock.com

Domowa pielęgnacja cery: przepisy na maseczki

Spróbuj koniecznie!

OCZYSZCZAJĄCA MASECZKA WĘGLOWA

Potrzebujesz do niej:

  • 2-3 pastylek węgla aktywnego (do dostania w aptece),
  • Łyżeczki jogurtu naturalnego (może być wegański!).

Wymieszaj pokruszone pastylki z jogurtem i nałóż równą warstwę na twarz – omijając okoli oczu i ust. Zostaw ją na 15 minut, a następnie zmyj delikatnie ciepłą wodą. Taka maseczka wchłania nadmiar sebum, oczyszcza cerę i wspomaga walkę z zaskórnikami.

2. ROZJAŚNIAJĄCA MASECZKA JABŁKOWO-MIODOWA

Potrzebujesz do niej:

  • średniego jabłka,
  • łyżki naturalnego miodu,
  • łyżki jogurtu naturalnego,
  • łyżki zmielonych płatków owsianych.

Obrane i starte jabłko pomieszaj z resztą składników. Równą warstwą nałóż na twarz. Zostań z tą masą przez minimum 15 minut, po czym zmyj całość ciepłą wodą.

Nie dość, że skóra będzie oczyszczona, rozjaśniona i nawilżona, to zapewnisz sobie prawdziwą aromaterapię. Zapach tych składników jest obłędny!

3. ANTYOKSYDACYJNA MASKA Z KAKAO

Potrzebujesz do niej:

  • 2 łyżek naturalnego kakao,
  • 3 łyżek zmielonych płatków owsianych,
  • 3 łyżki jogurtu naturalnego,
  • 1 łyżki miodu.

Wymieszaj składniki i uzyskaną w ten sposób, gęstą masę nałóż na twarz. Jeśli jednak całość będzie zbyt zbita, dodaj nieco więcej jogurtu. Taką maseczkę możesz trzymać na twarzy, szyi oraz dekolcie nawet przez 15 minut.

Przeczytaj także: Suche dłonie. Jak o nie dbać, aby były piękne i gładkie?

Jak widzisz – domowa pielęgnacja cery jest nie tylko prosta, ale przede wszystkim niezwykle przyjemna. Takie regularne rytuały pielęgnacyjne będą Twoim świętym pięć minut, które w całości poświęcisz sobie i tylko sobie.

Tak przygotowana cera – na długo przed ślubem – to będzie idealne płótno dla wybranego przez Ciebie makijażysty. A jeśli jesteś ciekawa, co jest ważne w makijażu panny młodej, to… zapraszam do obejrzenia filmiku prosto z naszego planera ślubnego Wedding Dream App.

Rekomendowane artykuły