Dieta keto. Popularna dieta z efektem wow! Czy to naprawdę działa?
Dieta ketogeniczna to hit ostatnich lat. Pokochały ją gwiazdy, sportowcy i właściwie niemal każdy, kto miał okazję jej spróbować. Dlaczego? W czym tkwi jej sekret? Powszechnie uznaje się, że dieta keto doskonale sprawdza się dla tych, którzy chcą zrzucić dodatkowe kilogramy. Niewiele osób wie jednak, że dieta ketogeniczna z powodzeniem może być również stosowana, by wspomóc leczenie zaburzeń neurologicznych. Zastanawiasz się czy to dieta dla Ciebie? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – znajdziesz w nim odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania!
W tym artykule przeczytasz:
Czym właściwie jest dieta keto i jakie są jej założenia?
Co jeść na diecie ketogenicznej i jak wygląda przykładowy jadłospis?
Dla kogo jest dieta keto i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?
Jakie efekty daje przejście na dietę ketogeniczną i jak to bezpiecznie zrobić?
Dieta keto – co to właściwie jest?
Dieta keto, nazywana również dietą ketogeniczną, ketonową lub ketogenną,to sposób odżywiania, który polega na niemal całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczem.
Dieta najczęściej stosowana jest przez osoby aktywne fizycznie, którym zależy na zdrowym trybie życia i utrzymaniu sylwetki. Jednak dieta ketogeniczna to wybór nie tylko dla sportowców. Chociaż popularność zyskała jako dieta odchudzająca, powstała tak naprawdę po to, by wspomagać leczenie zaburzeń neurologicznych, takich jak Alzheimer czy Parkinson.
Od niedawna trwają również badania, które wykazują, że dieta keto może skutecznie pomóc również w walce z migreną.
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna jest dietą niskowęglowodanową. Zazwyczaj składa się z 4 lub 5 posiłków dziennie: 3 główne i 2 mniejsze przekąski, które spożywane są średnio co 3 godziny.
Około 80-90% energii w tej diecie dostarczane jest z tłuszczu, pozostałe 10 lub 20% to białko i niezbędne węglowodany.
Wszystko po to, by osiągnąć stan nazywany ketozą. W ketozie organizm pozyskuje energię z tkanki tłuszczowej, w wyniku czego ulega ona wyraźnemu zmniejszeniu. I choć wydaje się to trudne do uwierzenia, w najprostszym ujęciu: na diecie keto dzięki spożyciu tłuszczu nie tyjesz, a chudniesz.
Co jeść na diecie keto?
Ketoza przypomina nieco stan organizmu w czasie tzw. głodówki, jednocześnie nie mając z nią nic wspólnego, bo przez cały czas nie odczuwasz głodu. Dieta ketogeniczna nie uznaje bowiem liczenia kalorii – jesz, ile chcesz, tak długo, jak zachowujesz odpowiednie proporcje tłuszczów, węglowodanów i białek.
W tej diecie największe znaczenie mają oczywiście tłuszcze – zwierzęce i roślinne, warto więc zadbać, by były one wysokiej jakości. Wysokiej jakości tłuszcze to takie, które pochodzą z pełnowartościowych, nieprzetworzonych produktów.
Białko w diecie ketogenicznej powinno pochodzić z mięsa, natomiast węglowodany głównie z warzyw i owoców.
Co jeść na keto?
Mięso: wołowina, cielęcina, wieprzowina, drób, jagnięcina – najważniejsze, by pochodziło od zaufanych dostawców, z sprawdzonych hodowli
Ryby i owoce morza: tuńczyk, łosoś, makrela, śledź, sardynki, halibut, pstrąg oraz wszystkie owoce morza, w tym raki, homary, małże, krewetki, etc.
Owoce bogate w cukry: banany, jabłka, winogrona, pomarańcze, arbuz
Alkohol
Przykładowy jadłospis dla diety keto
Dzień 1 dieta keto :
Śniadanie: Awokado nadziewane pikantnym tuńczykiem z roszponką i ogórkiem kiszonym II śniadanie: Krem z kalafiora i sera cheddar Obiad: Panierowany łosoś z brokułem i sosem limonkowym Kolacja: Sałatka z wędzonym kurczakiem i jajkiem
Dzień 2:
Śniadanie: Frittata z bekonem, pieczonym jarmużem i pomidorkami II śniadanie: Sałatka z koziego sera, brokułów, orzechów włoskich z sosem majonezowo-musztardowym Obiad: Karkówka wieprzowa w sosie grzybowym z surówką z kiszonej kapusty Kolacja: Zupa tom-yum z kurczakiem
Dzień 3 na keto:
Śniadanie: Keto kanapki z szynką, cheddarem i warzywami II śniadanie: Sałatka z orzechami, kalafiorem, bekonem i serem typu feta oraz sosem majonezowo-musztardowym Obiad: Spaghetti carbonara z makaronem z cukinii Kolacja: Schab zapiekany w pomidorach z serem typu feta
Dla kogo jest dieta keto?
Właściwie…jest niemal dla każdego. Doskonale sprawdza się dla: sportowców, którzy chcą zdrowo się odżywiać przy aktywnym trybie życia, osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale również dla tych, którzy cierpią na schorzenia neurologiczne, takie jak:
Alzhaimer lub Parkinson
Migreny
Zespół Retta
Padaczka lekooporna
Choroby onkologiczne
Kto nie powinien przejść na keto?
Jednak, jak w przypadku każdej diety, istnieją również przeciwwskazania, które sprawiają, że dieta ketogeniczna może nie być najlepszym wyborem. Wśród przeciwwskazań znajdują się:
Zaburzenia pracy wątroby, nerek i trzustki
Cukrzyca
Wysokie nadciśnienie tętnicze
Ciąża i okres karmienia piersią
Schorzenia metaboliczne
Adaptacja na diecie ketogenicznej
Dieta keto to sposób odżywiania, który znacząco odbiega od tego standardowego. Dlatego decydując się na dietę ketogeniczną, należy pamiętać, że pierwsze dni to okres adaptacji: organizm przyzwyczaja się wtedy do nowego systemu żywienia.
Żeby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak np.: zmęczenie, ból głowy czy spadek energii, warto poświęcić więc kilka chwil na zaplanowanie procesu adaptacji. Można zrobić to na dwa sposoby:
Samodzielnie: jest to sposób zdecydowanie bardziej wymagający i czasochłonny. Polega na tym, że samodzielnie planujesz całą dietę keto dla siebie, samodzielnie przygotowujesz posiłki, tworzysz menu, robisz zakupy, sprawdzasz etykiety, etc.
Z pomocą specjalistów: to sposób, który polecamy zdecydowanie bardziej. Dieta keto działa wtedy, kiedy jest odpowiednio zbilansowana, a właśnie to gwarantuje Ci praca ze specjalistą.
Decydując się na dietę ketogeniczną wiele osób postanawia skorzystać z cateringu dietetycznego, dzięki czemu cały proces adaptacji, ale również późniejszego trzymania się planu posiłków, jest łatwiejszy do zrealizowania.
Efekty diety keto
Jednym z najbardziej widocznych, ale i najbardziej pożądanych efektów diety jest oczywiście spadek masy ciała. Dzięki przestrzeganiu założeń diety oraz odpowiedniemu planowaniu posiłków, waga spada całkiem szybko i to bez większych wyrzeczeń!
Dieta pozytywnie wpływa też na pracę serca, nerek oraz innych, kluczowych narządów w organizmie – zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy i chorób sercowo-krążeniowych. Dodatkowo może wspomagać również walkę z insulinoopornością.
Jak przejść na dietę ketogeniczną?
Jak pisaliśmy już wcześniej – dieta keto działa wtedy, kiedy jest odpowiednio zbilansowana, inaczej może okazać się nie tylko nieskuteczna, ale prowadzić też do zaburzeń metabolizmu i ogólnego złego samopoczucia. Dlatego przechodząc na dietę ketogeniczną, warto nawiązać współpracę ze specjalistą, dzięki któremu zyskasz pewność, że Twoja dieta na pewno zaplanowana jest według wszelkich wytycznych.
Pozwoli Ci to uniknąć wielu wpadek i rozczarowań, a także…niepotrzebnych wydatków. To jeden z powodów, dla których wybierając dietę keto, większość osób decyduje się postawić na współpracę z sprawdzonym cateringiem dietetycznym.
To gwarancja odpowiednio zbilansowanych, smacznych posiłków przez co zdecydowanie łatwiej jest trzymać się zasad samej diety, a dotychczasowe przyzwyczajenia w sposobie żywienia nie wydają się tak trudne do przezwyciężenia.
5 posiłków dziennie
5 posiłków dziennieto wyjątkowy catering dietetyczny, który szturmem podbija serca kolejnych klientów. I nic dziwnego! To nie tylko smaczne i zbilansowane posiłki, ale też holistyczne podejście do żywienia oraz doskonała obsługa klienta na poziomie, który naprawdę zachwyca!
Dzięki szerokiej ofercie każdy znajdzie dokładnie to czego potrzebuje. Bo w 5 posiłków dziennie to właśnie klient i jego potrzeby są najważniejsze – w końcu wszyscy jesteśmy różni więc i nasza dieta nie może (i nie powinna!) wyglądać tak samo.
Każdego dnia szereg specjalistów i dietetyków tworzy jadłospisy, które dostosowane są do potrzeb każdej z diet. A ich w ofercie cateringu znajduje się aż 12 opcji – m.in. dieta classic, vege, wegan, junior, hype-Hashimoto i oczywiście keto.
Dodatkowo istnieje też możliwość skomponowania własnej diety, tak by jeść to, co lubisz: codziennie możesz wybrać swoje ulubione posiłki spośród 25 różnych dań.
Ale to nie wszystko. Rozbudowana oferta pozwala dopasować nie tylko samą dietę, ale również sposób płatności czy miejsce dostawy posiłków. Aktualnie 5 posiłków dziennie działa na terenie 2800 miejscowości: oznacza to, że nawet kiedy jesteś w ciągłym ruchu, Twoja dieta podąża za Tobą – dziś zamawiasz do Warszawy, jutro do Łodzi.
To doskonałe rozwiązanie dla zabieganych i podróżujących, bo z dietą pudełkową od 5 posiłków dziennie mogą zadbać nie tylko o zdrowie, ale i o figurę. Z tej diety korzysta też…nasza redaktor naczelna Iza Janachowska. Jak sama napisała na swoim Instagramie:
Nowy Rok zaczęłam bardzo pracowicie. Przy takiej ilości obowiązków, często zapominam o jedzeniu. Dlatego już wcześniej o tym pomyślałam i zamówiłam catering 5 posiłków dziennie.
Copywriterka i social media managerka, z wykształceniem dziennikarskim. Stara dusza, niepoprawna optymistka. W wolnym czasie dzieli miłość między dobre książki, czarną kawę i kolekcję ceramicznych kur.