Wspólny wieczór kawalerski i panieński – tak czy nie?

wspólny wieczór panieński i kawalerski

Zgodnie ze zwyczajem ostatnie chwile wolności Panna Młoda i Pan Młody celebrują oddzielnie — ona w babskim gronie, on ze swoimi kumplami. Co ciekawe, tradycja ta wciąż jest bardzo silnie zakorzeniona w naszej kulturze nieczęsto zdarza się, że ktoś od niej odchodzi.

Wiele par nie widzi jednak potrzeby samodzielnego świętowania i wolałoby wspólnie uczestniczyć w takiej zabawie. Jaką przewagę ma łączony wieczór panieńsko-kawalerski nad oddzielnymi imprezami? I jakie są wady takiego rozwiązania?

janachowska.pl

Wspólni znajomi

Często zdarza się tak, że narzeczeni razem ze swoimi znajomymi (obu płci) tworzą bardzo zgraną paczkę i najlepiej bawią się razem.

Łączony wieczór panieńsko-kawalerski jest najlepszym rozwiązaniem dla par, które chcą w gronie wszystkich swoich przyjaciół świętować tę wyjątkową noc.

concept store

Albo zupełnie odwrotnie — znajomi pary mogą nie znać się dobrze, więc właśnie dzięki wspólnej zabawie zyskają okazję na zintegrowanie się jeszcze przed przyjęciem weselnym. Co więcej, niektóre kobiety wolą spędzać czas w towarzystwie mężczyzn i vice versa.

Nie zapominajcie o tym, że w tych imprezach chodzi przede wszystkim o to, aby trochę się rozerwać i zrelaksować. To bardzo potrzebne Młodej Parze w całym ferworze przedślubnych przygotowań i ogromnego stresu. Po co więc właśnie wtedy zmuszać się do pozostawania w narzuconych nam przez kulturę konwenansach?

wspólny wieczór panieński i kawalerski

Przyjacielskie dysproporcje

Innym powodem, dla którego niektóre pary decydują się na połączenie dwóch wieczorów jest różnica w ilości znajomych. Pan Młody ma kilkunastu kolegów, z którymi zabawa zawsze się udaje, a Panna Młoda tylko jedną bliską przyjaciółkę, z którą wypije wino i obejrzy komedię romantyczną?

Oczywiście, niektóre dziewczyny kochają takie wieczory, ale jeżeli pomimo nielicznego grona znajomych pragniecie hucznego świętowania, zawsze można dołączyć do większej ekipy swojej drugiej połówki. Pamiętajcie jednak o tym, że ta druga strona również musi wyrazić na to chęć.

Zabawy damskie i męskie

wspólny wieczór panieński i kawalerski

Forma świętowania to kolejny argument przemawiający za tym, aby połączyć siły i zorganizować jedną imprezę. Dlaczego? Czasem towarzystwo damsko-męskie będzie po prostu lepiej bawiło się wspólnie, czasem pomoże to w kwestiach finansowych.

Dużej grupie łatwiej będzie np. wynająć domek nad jeziorem lub wybrać się na wspólną wycieczkę.

Wszystko zależy także od zainteresowań narzeczonych i ich znajomych. Panie najlepiej bawią się przy rozrywkach typowych dla mężczyzn jak paintball czy gokarty? Narzeczeni mogą stworzyć swoje drużyny, a ich rywalizacja z pewnością dostarczy wszystkim mnóstwo powodów do śmiechu.

A może to Panowie chcieliby wybrać się do SPA i oddać się odnowie biologicznej? Dlaczego nie! W ciągu dnia „drużyny” mogą odpoczywać oddzielnie, a wieczorem spotkać się na drinku, karaoke lub… konkursie tanecznym.

Wbrew pozorom to właśnie rywalizacja może się okazać katalizatorem integrującym gości Pana Młodego i Panny Młodej.

Jedno małe „ale”

Takie rozwiązanie może być przez niektórych postrzegane jako nieco kontrowersyjne. Dlatego też jeżeli macie w planach połączenie Waszych wieczorów, najpierw musicie upewnić się, że będzie ono odpowiadać wszystkim Waszym znajomym. W tej kwestii istnieje jeszcze jeden problem, który czasem determinuje (nie)powodzenie imprezy.

wspólny wieczór panieński i kawalerski

Jeżeli jedno z narzeczonych wyjątkowo uparcie opowiada się za wspólną zabawą, może się okazać, że za takim zachowaniem stoi po prostu zazdrość.

Pamiętajcie o tym, że okazywanie braku zaufania do przyszłej żony lub przyszłego męża na chwilę przed ślubem nie jest najlepszym pomysłem… I może być punktem wyjścia do poważnych refleksji na temat stanu Waszego związku.

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie czy warto organizować wieczór panieńsko-kawalerskich. Wszystko zależy bowiem od pragnień i upodobań Młodej Pary. Jeżeli spodobała Wam się taka wizja, porozmawiajcie ze swoją drugą połówką i ustalcie, czy Wasze koncepcje i wyobrażenia na temat tej imprezy choć częściowo się pokrywają.

Jak zorganizować wspólny wieczór panieński i kawalerski?

Zanim przejdziemy do jakichkolwiek ustaleń pamiętajcie, że zgodnie z tradycją wieczór panieński i kawalerski organizują świadkowie, a fakt, że zdecydowaliście się na łączoną imprezę nie zwalnia ich z tego obowiązku.

Jeżeli jednak Wasi świadkowie niezbyt dobrze się znają to możecie wziąć ten obowiązek na siebie. Niezależnie jednak od tego kto finalnie zajmie się przygotowaniem do tego dnia jest kilka kroków, które, mam nadzieję, będą dla Was pomocne:organizowane po konsultacjach z panną młodą może opierać się na stworzonej przez nią liście gości. W takiej sytuacji zapraszanie jest nieco łatwiejsze.

wspólny wieczór panieński i kawalerski

1. Budżet

W zależności od tego, jak ma wyglądać przyjęcie pamiętajcie, żeby wziąć pod uwagę koszty:
– wynajmu sali
– cateringu
– dekoracji
– atrakcji
– prezentu dla narzeczonych (jeśli, oczywiście, wieczór organizują świadkowie).

2. Data

 Jeśli jesteście świadkami- ustalcie ją z parą młodą- termin przyjęcia nie może kolidować z ich planami.

3. Lista gości

Tę, niezależnie od tego, kto organizuje przyjęcie zawsze przygotowują Państwo Młodzi. Zastanówcie się, z kim chcecie celebrować ten moment i zaproście gości, lub przekażcie listę świadkom. Ponieważ zgranie kalendarzy większej ilości osób może nastręczać pewnych problemów, warto zrobić to wcześniej tak, aby wszyscy mieli szansę dostosować swoje plany do terminu przyjęcia.

4. Motyw przewodni imprezy

Nie jest to, oczywiście, punkt obowiązkowy. Nie ma konieczności organizowania przyjęć tematycznych, jeśli jednak przyszła para młoda ma jakąś określoną pasję albo mieli więcej niż jeden pomysł na motyw przewodni wesela i musieli z czegoś zrezygnować- fajnie jest przemycić te akcenty na wieczór panieńsko- kawalerski.

5. Miejsce

 Może być to restauracja, ogród, czyjeś mieszkanie lub choćby wynajęty apartament, np. za pośrednictwem Airbnb.

6. Zaproszenia

W dobie komunikatorów, maili i smsów nie myśli się o drukowanych, eleganckich zaproszeniach, a jednak warto przygotować takie wyjątkowe, odświętne grafiki- możecie je stworzyć samodzielnie w internetowych kreatorach

7. Menu

Warto dostosować je przede wszystkim do preferencji głównych bohaterów wieczoru, ale nie bez znaczenia jest też sezon, czy wspomniany już motyw przewodni. Pamiętajcie też o preferencjach dietetycznych gości: koniecznie sprawdźcie czy wśród zaproszonych osób nie ma wegetarian, lub osób z nietolerancjami pokarmowymi.

8. Atrakcje

Wiele inspiracji znajdziemy na popularnych portalach. Często najlepsze pomysły mają jednak zaproszeni goście. Jeśli organizatorka jest z nimi blisko, może poprosić ich o pomoc.

9. Stworzenie playlisty. 

Najlepiej dobrać ją do charakteru przyjęcia i upodobań panny młodej.

Jeżeli jesteście w trakcie przedślubnych przygotowań i szukacie inspiracji oraz ciekawych pomysłów, koniecznie zarejestrujcie się w aplikacji WeddingDream.APP. Czeka tam na Was szereg porad i inspiracji, dzięki którym organizacja tego najważniejszego dnia w życiu stanie się dziecinnie prosta.

Rekomendowane artykuły