Chrzest dziecka-formalności i dokumenty. O czym trzeba pamiętać?

chrzest

Chrzest to pierwszy sakrament, który przyjmie Wasze dziecko. To właśnie wtedy mały człowiek oficjalnie staje się częścią Kościoła katolickiego i rozpoczyna swoją podróż do życia w wierze. Jednak poza sferą duchową i organizacją przyjęcia, warto też pamiętać o formalnej części uroczystości. Jakie dokumenty są potrzebne do chrztu? Kiedy ustalić datę i w którym kościele ochrzcić dziecko? Odpowiedzi na wszystkie nurtując pytania odnośnie do organizacji chrztu – znajdziecie w tym artykule.

W jakiej parafii ochrzcić dziecko?

Jeśli zastanawiacie się, w której parafii ochrzcić dziecko, najlepiej zrobić to w tej, do której Wy sami należycie. Dzięki temu zaoszczędzicie sobie wiele zachodu związanego z kompletowaniem dokumentów. Dodatkowo, w towarzystwie księdza, którego znacie, będziecie czuć się swobodniej.

janachowska.pl

Dziś jednak coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę z dala od swojej „rodzinnej” parafii. Dziecko możecie ochrzcić w dowolnym kościele, bez względu na miejsce zamieszkania. Wystarczy poinformować księdza w kancelarii o Waszym zamiarze i przygotować niezbędne dokumenty.

Chrzest – kiedy ustalić termin?

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego chrzest może odbyć się każdego dnia tygodnia. Najczęściej wybierane są jednak weekendy. Co ważne, chrzest święty nie musi być udzielany podczas mszy. Jeśli istnieją ważne przesłanki, np. stan zdrowia dziecka, chrzest może się odbyć także poza świątynią. Zgodnie z nauką kościoła, sakrament chrztu powinien zostać udzielony w możliwie najszybciej po narodzinach dziecka.

concept store

Pierwszą wizytę w kancelarii parafialnej warto złożyć najlepiej około 2 miesiące przed planowanym chrztem. Ksiądz ustali wtedy z Wami datę uroczystości, przedstawi listę niezbędnych dokumentów i omówi wszystkie szczegóły ceremonii.

Jakie dokumenty są potrzebne do chrztu?

Chrzest wymaga odpowiedniego przygotowania duchowego, ale i formalnego. Dlatego zanim zdecydujecie się na chrzest, warto zorientować się, jakie dokumenty będą niezbędne. Na pierwszym spotkaniu z księdzem, powinniście mieć ze sobą:

  • Akt urodzenia dziecka
  • Akt ślubu kościelnego – jeśli jesteście po ślubie
  • Dane rodziców chrzestnych – ich imię, nazwisko, datę urodzenia, adres, wiarę.
  • Jeśli planujecie ochrzcić dziecko w innej parafii niż ta, do której sami uczęszczacie, niezbędne będzie zaświadczenie od Waszego proboszcza, wykazujące, że nie ma przeciwwskazań, by udzielić chrztu Waszemu maluchowi
  • Zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych, wykazujące, że nie ma przeciwwskazań, by zostali chrzestnymi i spełniają wszystkie wymagania stawiane przez prawo kanoniczne
  • Kartki zaświadczające, że przed sakramentem chrztu dziecka, zarówno rodzice, jak i rodzice chrzestni przystąpili do spowiedzi

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Bycie rodzicem chrzestnym to wielkie wyróżnienie, które niesie ze sobą również wielką odpowiedzialność. Rodzice chrzestni deklarują, że razem z rodzicami dziecka będą wychowywać je w wierze katolickiej – praktykując i przekazując nauki kościoła.

Najczęściej na rodziców chrzestnych wybierane jest rodzeństwo, członkowie najbliższej rodziny czy przyjaciele. Jednak, aby móc zostać rodzicem chrzestnym należy spełnić kilka warunków. Osoba, która planuje zostać rodzicem chrzestnym powinna:

  • Mieć ukończone 16 lat i zostać wybrana do tej roli przez rodziców dziecka
  • Być praktykującym katolikiem i prowadzić życie zgodne z prawdami wiary
  • Przyjąć sakrament bierzmowania i/lub ślubu kościelnego
  • Nie być objęta jakimikolwiek karami kanonicznymi – rodzicem chrzestnym nie może zostać np. osoba rozwiedziona
chrzest

Jakich dokumentów potrzebują rodzice chrzestni?

Częścią formalną chrztu zajmują się przede wszystkim rodzice dziecka, jednak rodzice chrzestni również są zobowiązani do dostarczenia pewnych dokumentów. Maksymalnie do 3 tygodni przed chrztem, powinniście dostarczyć zaświadczenie z parafii, uznające, że wybrana osoba może zostać rodzicem chrzestnym i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Natomiast w dniu chrztu konieczne jest dołączenie do dokumentacji podpisanej przez księdza notki zaświadczającej o odbyciu spowiedzi. Przy spisywaniu aktu chrztu ksiądz może poprosić również o dokument potwierdzający tożsamość – warto więc mieć przy sobie np. dowód osobisty.

Czy rodzic chrzestny musi być katolikiem?

Coraz częściej zdarza się, że osoba, którą rodzice wybierają na rodzica chrzestnego swojego dziecka, nie należy do kościoła katolickiego. Warto wiedzieć, że to wcale nie dyskwalifikuje tej osoby w przystąpieniu do tak ważnej roli. Osoba nieochrzczona w kościele katolickim może zostać świadkiem chrztu, muszą jednak zostać spełnione dwa ważne warunki:

  • osoba ta musi być ochrzczona – w ramach religii, której jest częścią
  • drugi rodzic chrzestny musi być katolikiem

Jeżeli te dwa warunki są spełnione, nic nie stoi na przeszkodzie. Ważne jest jednak, że osoba, która zostanie świadkiem chrztu zobowiązuje się do pomocy w wychowaniu dziecka i przekazaniu mu odpowiednich wartości.

matka z dzieckiem

Chrzest – kiedy należy dostarczyć wszystkie dokumenty?

Im szybciej, tym lepiej. W ferworze organizowania przyjęcia z okazji chrztu, nietrudno przegapić inne obowiązki, takie jak np. dostarczenie pozostałych dokumentów do kancelarii parafialnej. Dlatego najlepiej złożyć wszystkie dokumenty już na pierwszym spotkaniu, by później nie musieć już się tym stresować.

Ostateczny termin składania wszystkich dokumentów to zazwyczaj ok. 3 tygodnie przed datą chrztu – choć jeśli rodzice go przekroczą, księża raczej nie sprawiają problemów. Jedynym wyjątkiem jest kartka zaświadczająca o odbyciu spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych – ją dostarczacie do księdza w dniu chrztu Waszego dziecka.

Czy przed chrztem trzeba odbyć nauki?

Nie, nie ma nauk dla rodziców przed chrztem. Niektóre parafie praktykują jednak krótkie przygotowania dla rodziców i rodziców chrzestnych, które obejmują zazwyczaj jedno lub dwa spotkania. W czasie tych spotkań omawia się wagę sakramentu chrztu, główne założenia, obowiązki rodziców i chrzestnych oraz przebieg całej uroczystości od strony organizacyjnej. Ksiądz podpowiada wtedy np. kiedy zapalić gromnice czy nakryć dziecko szatką.

Czy ksiądz może nie ochrzcić dziecka?

Instrukcje Episkopatu są jasne: do chrztu należy dopuszczać wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub prawnych opiekunów, jeśli osoby te są wierzące i zobowiązują się do wychowania dzieci w wierze, w której zostaną ochrzczone. W praktyce oznacza to, że ksiądz nie może odmówić chrztu dziecku, nawet jeżeli:

  • rodzice dziecka zawarli tylko ślub cywilny albo pozostają w nieformalnym związku,
  • mama dziecka wychowuje je samotnie lub z partnerem, który nie jest biologicznym ojcem dziecka – i odwrotnie,
  • dziecku nadano niekatolickie, niechrześcijańskie imię (o ile widnieje ono na akcie urodzenia). Jeśli nie macie pomysłu na to, jak nazwać Waszą córeczkę – sprawdźcie koniecznie najpiękniejsze imiona dla dziewczynek,
  • dziecko zostało adoptowane.

Obowiązki rodziców chrzestnych

Wiele mówi się o tym, jakim zaszczytem jest wybór na rodzica chrzestnego, jednak warto pamiętać, że to również duża odpowiedzialność i deklaracja pomocy w wychowaniu małego człowieka. Jakie obowiązki mają rodzice chrzestni?

Czym zajmuje się matka chrzestna?

W czasie chrztu matka chrzestna okrywa dziecko szatką, na znak jego niewinności i pożegnania z grzechem pierworodnym. W kolejnych etapach życia dziecka, powinna być zawsze obecna i blisko z nim związana, uczestniczyć w jego dorastaniu i wspierać je w życiowych wyborach – jednocześnie przekazując mu wartości wiary katolickiej.

Jakie obowiązki ma ojciec chrzestny?

To właśnie ojciec chrzestny musi podczas chrztu odpalić gromnicę – to również on odpowiada za zakup świecy na chrzest. Według tradycji ojciec chrzestny staje się duchowym przewodnikiem dziecka, jego autorytetem i wsparciem, ale też uczestniczyć w jego wychowaniu i być częścią najbliższego kręgu malucha.

Jak wyglądał chrzest Christophera, syna Izabeli Janachowskiej? Wszystkie szczegóły nasza redaktor naczelna opowiedziała w jednym z vlogów.

Rekomendowane artykuły