Cera trądzikowa a makijaż ślubny – co zrobić, żeby tego dnia wyglądać zjawiskowo?

makijaż dla cery trądzikowej

Cera trądzikowa często mylona jest z tłustą, choć nie musi być z nią tożsama. Zwykle towarzyszy im jedna wspólna cecha – nadprodukcja sebum. To ona przyczynia się do powstawania krost i zmian skórnych, a w konsekwencji blizn na twarzy. Jak temu zaradzić?

Posiadaczki cery trądzikowej najczęściej borykają się z problemem pojawiających się na twarzy wyprysków, rozszerzonych porów, ale też zmian ropnych i przetłuszczającej się skóry.

janachowska.pl

Pierwszym krokiem w walce z niedoskonałościami na twarzy jest wysuszanie zmian i głębokie oczyszczanie. Taka pielęgnacja bardzo często prowadzi do pogorszenia problemu i wpadnięcia w błędne koło. Zbyt agresywne matowienie skóry powoduje, że produkuje ona więcej sebum, a co za tym idzie, wyświeca się i zapycha pory, tworząc zaskórniki.

Podpowiadamy, co zrobić, żeby podczas ślubu Twoja skóra wyglądała zdrowo, była maksymalnie wygładzona, a po trądziku nie było widać śladu!

Przeczytaj także: Skin fasting – co to jest i czym polega post dla skóry?

concept store
reklama wedding dream tv

Przyczyny powstawania trądziku

Cera trądzikowa może być uwarunkowana przez zaburzenia hormonalne, ale też być skutkiem zaburzeń w pracy gruczołów łojowych. Produkcja sebum sprawia, że zalega ono w porach, zapychając je i tworząc zaskórniki. Zmiany skórne mogą być spowodowane również wiekiem. Okres dojrzewania i burza hormonów sprzyjają powstawaniu wyprysków na twarzy.

Do innych, bardzo popularnych przyczyn powstawania trądziku na twarzy należą:

  • niewłaściwa pielęgnacja i brak odpowiedniej higieny,
  • stres,
  • nieodpowiednia dieta,
  • przyjmowanie leków,
  • palenie papierosów.

Domowe maseczki na twarz – TOP 5 na różne problemy skórne

trądzik na twarzy

Rodzaje trądziku

Cera trądzikowa nie oznacza dla każdego tego samego. W rzeczywistości istnieje kilka jej odmian. Wśród nich wyróżniamy m.in. trądzik:

  1. Pospolity – najczęściej w okresie dojrzewania, gdzie skóra silniej się przetłuszcza. Ma podłoże hormonalne, związane z produkcją androgenów. Na ich skutek dochodzi do powstawania zaskórników. Na skórze możemy zaobserwować te otwarte, umiejscowione płytko w naskórku z wyraźnym czubkiem w ciemnym odcieniu, jak i te zamknięte. Te drugie znajdują się w głębszych warstwach i mają jasny, biały odcień. Blokują one ujścia gruczołów łojowych. Na tego typu cerze trądzikowej powstają również zmiany w postaci grudek, krostek i cyst. Mogą one prowadzić do powstawania blizn.
  2. Różowaty – zmiany na cerze trądzikowej, które nie są zaskórnikami. Mają formę rozszerzonych naczynek, ale też pojawiającego się rumienia. Na ich skutek widoczne stają się krosty, ale też grudy, które rozsiewają się po twarzy, jak i dekolcie. Najczęściej problem dotyka osoby starsze, po 40 roku życia.
  3. Bliznowaty – charakteryzuje się pojawianie się bliznowców, czyli guzów z wypustkami, które są twarde i trudne do usunięcia.
  4. Ropowiczy – jak wskazuje nazwa, zmiany skórne umiejscowione są głęboko w naskórku i najczęściej powodują powstawanie blizn i nierówności na skórze. Najczęściej są to zarówno zaskórniki, jak i ropne torbiele, grudy, czy krosty.

Przeczytaj także: Zabiegi, które warto zrobić przed ślubem

trądzik na twarzy

Oprócz wcześniej wymienionych rodzajów trądziku, istnieje również ten wywołany. Ma on zupełnie inne podłoże i powstaje wskutek naszej ingerencji, np. źle dobranego kosmetyku. Nie jest spowodowany skłonnościami i naturalnym zachowaniem naszej skóry. Jego wystąpienie mogą wywołać m.in. przyjmowane leki, jak i skład kosmetyków do pielęgnacji twarzy, oparty na drażniących substancjach, czy też zapachach.

Pielęgnacja cery trądzikowej

W pielęgnacji cery trądzikowej istotne są takie elementy, jak dokładne oczyszczanie twarzy, regularne złuszczanie martwego naskórka, zapewnienie odpowiedniego nawilżania skóry i jej tonizacja. W żadnym przypadku nie sprawdzi się intensywne oczyszczenie połączone z matowieniem skóry bazami, kremami i podkładami.

1. Właściwe oczyszczanie skóry trądzikowej

Oczyszczając cerę trądzikową warto postawić na kosmetyki bez alkoholu w składzie, które przywrócą równowagę skórze, usuną z niej zanieczyszczenia, jak i pozostałości kosmetyków do makijażu. Korzystajmy z pianek i żeli do mycia twarzy, które oczyszczą pory, a jednocześnie będą miały właściwości pielęgnujące.

2. Peeling

Kolejnym etapem jest stosowanie peelingów lub scrubów do twarzy, ale też kwasów. Nie chodzi o to, żeby wybierać tzw. „zdzieraki”, które silnie złuszczają naskórek.

Możemy robić to w sposób subtelny, nie podrażniając tym samym naskórka. Nie róbmy tego jednak częściej niż raz na tydzień. Tonizacja skóry ma natomiast za zadanie przywrócić cerze trądzikowej jej naturalne pH i wyregulować pracę gruczołów łojowych, redukując wydzielanie sebum.

3. Nawilżanie

Bez nawilżenia nie pozbędziemy się problemu tłustej cery. Jest ono niezbędne dla zachowania równowagi i gładkiej skóry. Tym samym do pielęgnacji włączyć powinnyśmy kremy na dzień o lekkiej formule, które zawierają składniki nawilżające i wiążące wodę w naskórku, jak kwas hialuronowy, aloes, który jednocześnie koi i łagodzi podrażnienia, czy bakuchiol, będący roślinnym retinolem.

Dobrze jeśli postawimy na niekomedogenne, pozbawione olejów, czy silikonów. Na noc włączmy bogatsze, treściwe kremy lub serum do twarzy.

pielęgnacja cery trądzikowej

4. Zakaz dotykania twarzy

Posiadaczki cery trądzikowej powinny unikać również częstego dotykania twarzy. W ten sposób roznoszone są bakterie, a brud z naszych dłoni przedostaje się na twarz. Nie duśmy również zmian na skórze. W ten sposób dłużej i trudniej będzie im się zagoić.

Kolejną kwestią jest właściwe odżywianie (m.in. unikanie ostrych potraw, słodkości – np. czekolady), ale też sen i regularne zmienianie pościeli. Brudna poszewka to siedlisko bakterii.

5. Zabiegi u profesjonalisty

Przed weselem możemy skorzystać również z usług w salonach kosmetycznych. Profesjonaliści podpowiedzą Wam, na jakie zabiegi się zdecydować, żeby zneutralizować problem. Ważne jest, żeby nie zwlekać z tym na ostatnią chwilę. Nie chcemy przecież łuszczącej się skóry pod makijażem ślubnym.

Przeczytaj także: 7 prostych kroków do gładkiej cery przed ślubem

Cera trądzikowa a dobór podkładu

Jeśli chcemy cieszyć się gładką i pięknie wyglądającą cerą podczas ślubu, powinnyśmy zacząć od właściwej pielęgnacji i to nie na tydzień przed weselem. Kiedy już zrobiłyśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby poprawić kondycję skóry, możemy stawiać na makijaż i jego zdolności do kamuflowania wyprysków.

Podkład do cery trądzikowej nie może być ciężki, żeby nie pogorszyć jej stanu i nie podkreślić niedoskonałości.

Niemniej jednak, musi mieć właściwości kryjące. Dobrze jest połączyć tę cechę z działaniem nawilżającym produktu. Unikajmy fluidów z alkoholem, czy olejami w składzie, które przesuszą cerę i wywołają na niej podrażnienia. Dobrze wybierać produkty o działaniu antybakteryjnym.

Na wesele nie wybierajmy kremów BB, które nie zakryją niedoskonałości i podkładów rozświetlających, które spotęgują wrażenie przetłuszczonej cery. Dla zmatowienia stawiajmy na produkty matujące w pudrze i zaopatrzmy się w bibułki matujące.

Ważne! Jeśli w trakcie wesela, cera zaczyna ci się wyświecać, to pierwszym krokiem nie powinno być dobudowywanie warstw pudru. Najpierw usuń nadmiar sebum, dopiero później użyć transparentnego, nieobciążającego pudru. Żeby utrwalić mejkap, możesz użyć też sprayu do makijażu.

Pamiętaj jednak, żeby wybrać ten o właściwościach nawilżających, który nie ściągnie skóry i będzie dobrze pracował z podkładem, a tym samym nie zwarzy się się na cerze.

Przeczytaj także: Medycyna estetyczna – zabiegi na twarz. Sprawdź, które wybrać?

podkład do cery trądzikowej

Sposoby zakamuflowania wyprysków na cerze trądzikowej

Trądzik najczęściej pojawia się w tzw. strefie T, która obejmuje obszar znajdujący się na czole, brodzie i nosie. Dodatkowo zmiany skórne widoczne są m.in. na plecach i dekolcie. O każdą z tych części ciała należy zadbać oddzielnie.

Moc korektora

Żeby ukryć niedoskonałości na twarzy, wybierajmy korektory o odcieniach, które neutralizują zaczerwienienia – jak zielony, czy żółty na cienie pod oczami i zasinienia. Zarówno podkład, jak i korektor wklepujmy w cerę metodą stemplowania, zamiast klasycznego wcierania. Tym sposobem nie zetrzemy produktu nawet z wypukłego pryszcza.

Jeśli naszym problemem są rozszerzone pory i widocznie nierównomierna skóra, dobrze jest postawić na bazę wygładzającą. Pamiętajmy, że rozświetlacze podkreślają niedoskonałości. Swobodnie możemy stosować jednak bronzery, czy róże do policzków.

Pomogą preparaty punktowe

Drobne zmiany skórne zredukować możemy również stosując preparaty punktowe. Popularne lotiony, którymi smaruje się wypryski, usuwają opuchliznę, zaczerwienienia i wygaszają pryszcze. Nakleić możemy również plastry na wypryski, które działają jak opatrunki hydrokoidowe.

Influecerki i fanki beauty stosują również triki z przykładaniem ziemniaka do pryszcza, ale też aplikowaniem aspiryny, czy ukrywaniem pryszczy pod cienką warstwą cieni do powiek utrwalanej prasowanym pudrem.

Przeczytaj także: Domowa pielęgnacja twarzy przed ślubem – 3 kluczowe kroki

cera trądzikowa

Wypróbujecie któryś ze sposobów? A może zgodnie z zaleceniami zaczniecie od poważnych zmian w pielęgnacji skóry?

Jeśli szukacie sposobu na efektowny i szybki makijaż w stylu Izabeli Janachowskiej, to sprawdźcie poniższe wideo. Wizażysta gwiazd, Bartosz Osowczyk zdradza w nim, jak z delikatnego, dziennego makeup’u stworzyć m.in. piękne smokey eye.

Rekomendowane artykuły