10 mitów o polskich weselach. Stereotypy? Nie dziękuję

para młoda a weselne mity

W polskiej kulturze — tak, jak zapewne w każdej innej — funkcjonują pewne opinie na temat tego, jak powinno wyglądać prawdziwe wesele. Zapewne wiele takich tematów przerabiacie przy okazji własnych przygotowań. Gdy ciągle słyszycie, co powinno się zrobić według zwyczajów, zapewne rodzi się w Was mniejsza lub większa frustracja. To normalne — w końcu każdy chciałby zorganizować ten dzień po swojemu. Dziś spróbuję Was uspokoić i obalić niektóre najpopularniejsze mity!

Jakie mity krążą o polskich weselach?

Zobacz także: 6 wpadek, które mogą przytrafić się na weselu

janachowska.pl

Mity weselne: Suknia musi być śnieżnobiała

To jeden z najcześciej powtarzanych mitów, zwłaszcza jeśli za mąż wychodzi panna. Wybór odpowiedniego koloru sukni ma bardzo duży wpływ na to, jak Panna Młoda będzie się czuła w swoim wielkim dniu. Należy pamiętać, że każda kobieta ma inną karnację. Do każdej z nich będzie pasował inny odcień bieli, o czym można się przekonać podczas przymiarek.

Ważne, by wybrać taki kolor, który będzie pasował do kobiecej urody, odcienia skóry, ale też osobowości Panny Młodej.

Dlatego też suknie ślubne to obecnie nie tylko biel, ale też szeroki wybór odcieni szarości, beżu, czy różu bez względu na mity. Zdarzają się nawet Panny Młode, które wybierają naprawdę zaskakujące, intensywne kolory!

concept store

Mity o weselu: Welon jest zarezerwowany dla dziewicy

Mit ten wywodzi się z obyczajowości i symboliki, która w przeszłości stanowiła stały element życia każdej społeczności. Zgodnie z nią welon był atrybutem, który z dumą mogła założyć wyłącznie kobieta niewinna, a już z pewnością bezdzietna.

Dziś podejście do tej kwestii uległo zmianie. Welon nie jest wyznacznikiem doświadczeń seksualnych kobiety, a jedynie piękną ozdobą, dodatkiem do stylizacji ślubnej.

Wiele par decyduje się na sfinalizowanie związku małżeńskiego po kilku latach wspólnego życia. Nierzadko posiadając już potomstwo. Kobieta, która idzie do ołtarza lub Urzędu Stanu Cywilnego mając dzieci, nie jest w żadnym wypadku gorsza od tych, które matkami nie są. Jeżeli tylko ma ochotę, może założyć welon bez względu na stereotypy i mity.

Zobacz także: Po co pannie młodej welon?

baner sukienki

Mity weselne: Świadkowie powinni być stanu wolnego

Nigdzie nie jest napisane, że takie jest urzędowe wymaganie. Wybierzcie te osoby, które są Wam naprawdę bliskie i na których będziecie mogli polegać w dniu ślubu. Stan cywilny naprawdę nie ma znaczenia. Drugim popularnym mitem dotyczącym tym razem wyłącznie świadkowej jest to, że nie może ona być w ciąży. Według tradycji ciężarna druhna miała przynosić pecha.

Jedynym, rozsądnym uzasadnieniem tegoż mitu może być fakt, że kobiety w ciąży nigdy nie są w stanie przewidzieć swojego samopoczucia. Pomoc w organizacji ślubu, stała obecność przy pannie młodej mogą także stanowić zbyt duże obciążenie dla przyszłej matki.

Stereotyp weselny: Obrączki powinny być złote

Weźcie pod uwagę Wasze preferencje! Jeżeli nie podoba Wam się złoto, poszukajcie wśród różnorodnych opcji dostępnych na rynku — jest ich teraz naprawdę wiele. Od srebra, przez platynę, aż po drewno. Miejcie jednak z tyłu głowy, że obrączki będziecie (tego Wam życzę) nosić przez całe życie. A jeżeli nie macie ich jeszcze wybranych, koniecznie obejrzyjcie ten film!

Mity o weselu: Na przyjęciu musi być wódka

Przez wszystkie te lata przyjęło się, że schłodzona wódka absolutnie musi być na polskich stołach weselnych. Obecnie twierdzenie to wchodzi do kręgów weselnych mitów. Chociaż oczywiście zdarzają się goście, którzy nie wyobrażają sobie tej imprezy bez tego konkretnego alkoholu, nie stanie się nic złego, jeśli zdecydujecie się uraczyć swoich najbliższych innymi rodzajami trunków.

Jeżeli dobrze ich znacie, zapewne wiecie, co lubią pić. Zaoferujcie im to na swoim weselu! Prosecco, wybór win, drinki… Goście na pewno będą Wam za to wdzięczni.

Mity weselne: Ślub cywilny jest mniej ważny od kościelnego 

Oba te śluby są tak samo ważne. Decyzja powinna tu zależeć od Waszego stosunku do wiary. Cywilna ceremonia jest rzeczywiście krótsza, jednak liczy się to, co Wy czujecie. Prawnie złożona przysięga ma taką samą wagę. Ślub cywilny daje Wam także wszystkie prawa i obowiązki małżonków. Warto o tym pamiętać.

Powinien to być najpiękniejszy dzień Waszego życia, niezależnie od formy ślubu. Natomiast jeśli nie odczuwacie wewnętrznej potrzeby, aby w obliczu Boga przysięgać sobie miłość, to decydowanie się na ślub kościelny będzie po prostu hipokryzją.

Mity o weselu: Na sali musi być stół wiejski

Stół wiejski to często nie tylko spory dodatkowy wydatek (ze względu na wysoką jakość wyrobów), ale też intensywnie pachnące miejsce, które stylizuje się na rustykalne stoisko. Jeżeli macie poczucie, że takie miejsce nie pasuje do Waszej koncepcji przyjęcia lub wiecie, że goście nie przepadają za wiejskimi specjałami, wcale nie musicie decydować się na wiejski stół.

Mity wcale nie oznaczają, że nie możecie wcielić w życie tego, co się pod nimi kryje! Chodzi jedynie o fakt, że wiele par młodych często nie zdaje sobie sprawy, że na własnym weselu wiele rzeczy „mogą”, a nie „muszą”. Możecie na stołach postawić wódkę, puścić disco polo i zamówić wiejski stół… ale nie musicie! Jeśli marzycie o nowoczesnym motywie przewodnim to super, chcecie mieć coś bardziej tradycyjnego — nie ma problemu! Najważniejsze, żebyście byli zadowoleni z efektu końcowego!

Weselne mity: Oczepiny muszą być o północy

Decydujecie się na krótsze przyjęcie weselne? A może Wasz fotograf będzie z Wami tylko do północy? Wcale nie musicie rezygnować z oczepin.

Wystarczy, że przesunięcie je na wcześniejszą godzinę. Oczywiście, jeśli wolicie zrobić je po północy, też macie taką możliwość. To Wy decydujecie o harmonogramie w dniu wesela!

Na weselu musi być disco polo

Jeżeli ten gatunek muzyczny działa Wam na nerwy lub wiecie, że goście preferują całkiem inne kawałki, nie ma sensu wymuszać na zespole czy DJ-u grania disco polo. Można się świetnie bawić także przy innych utworach! Już niedługo zaprezentujemy Wam listę ponad 60 przeróżnych kawałków!

Mity weselne: Własnoręcznie robiona papeteria ślubna jest tańsza

Wiele par młodych ma złudne wyobrażenie na temat niskich cen robionych samodzielnie zaproszeń, winietek czy innych dekoracji. Oczywiście nie mamy narzuconej marży sklepu, ale koszty materiałów do przygotowania papeterii są wysokie.

Dokładając do tego Was czas, niezbędny do przygotowania wszystkich ozdób, może się okazać, że ich cena będzie nawet wyższa od gotowych produktów. Zaoszczędzić moglibyście tylko wtedy, kiedy mielibyście możliwość uzyskania darmowych materiałów, co jest rzadkością.

Trzeba zaprosić wszystkich, w których weselu Wy braliście udział

Mity dotyczące listy gości krążą od lat między parami młodymi. Absolutnie nie macie obowiązku zapraszania weselników tylko dlatego, że jakiś czas temu bawiliście się na ich weselu. Zwłaszcza teraz w dobie pandemii i znacznych lub całkowitych ograniczeń związanych z liczbą gości.

baner ozdoby

Rekomendowane artykuły