8 zasad męskiej pielęgnacji [Dzień mężczyzny]

nawilżanie twarzy - męska pielęgnacja

Dzień mężczyzny to dobry moment, żeby rozpocząć dbanie o kondycję skóry. Kiedy jeśli nie teraz? Tego dnia po prostu postaw na siebie i zacznij od małych kroków w pielęgnacji cery.

10 marca obchodzimy dzień mężczyzny. Celebrujcie więc swoją męskość i zróbcie wszystko, żebyście mogli poczuć się wyjątkowo. Oprócz rozpieszczania duchowego, możecie zrobić też coś dla swojej… urody i zdrowego wyglądu.

janachowska.pl

Pielęgnacja twarzy nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet!

Nie ma się co oszukiwać, zabiegi kosmetyczne w męskim świecie nie są zbyt popularne i nawet jeśli już uda się przekonać panów, żeby z nich korzystali, to część z nich nawet na torturach nie przyzna się publicznie, że to robi. To błąd. Zobaczcie jak rozpieszczać siebie (a jeśli czytają to panie, to waszych partnerów) zaczynając od cery!

Przeczytaj także: Dzień mężczyzny – Zaskocz go trafionym prezentem! [10 marca]

concept store
Prezenty

Dzień mężczyzny, czyli samiec alfa kontra uroda

Kwestie dbania o dobry wygląd, w tym właściwej pielęgnacji skóry to w naszej rzeczywistości nadal domena pań i mimo, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat podejście do dbania o męską urodę bardzo się zmieniło, wizyta u kosmetyczki nadal jest wśród części panów pewnego rodzaju tabu.

Na rynku już od dłuższego czasu pojawiają się serie kosmetyków opatrzonych dumnym napisem MEN. Coraz większą popularnością cieszą się usługi barberów, a jednak z jakiegoś powodu mężczyźni rzadko decydują się na zabiegi (również te domowe), które regularnie stosowane zapewnią panom zdrową, ładną skórę na lata.

Przeczytaj także: Męskim okiem: Przygotowania do ślubu

mężczyzna myjący twarz
ShutterStock

Być może odsunięcie pielęgnacji na dalszy plan wynika ze stereotypów, które od dziesięcioleci są utrwalane w społeczeństwie. Tego nie wiemy. Jesteśmy jednak pewne, że tego typu uprzedzenia powinny być jak najszybciej wyeliminowane. Dzień mężczyzny to dobry moment, żeby zacząć!

Czym charakteryzuje się męska cera?

Skóra u mężczyzn nieco różni się od cery kobiet. Jest grubsza i mocniejsza głównie ze względu na fakt, że posiada zrogowaciałe komórki w warstwie rogowej naskórka. Ze względu na to wolniej się starzeje (szczęściarze!), jednak kiedy już to nastąpi, to zmarszczki są bardziej widoczne i głębsze niż w przypadku cieńszej skóry u pań.

Mężczyźni posiadają również lepsze mikrokrążenie, natomiast ich gruczoły łojowe produkują więcej sebum, przez co ich cera szybciej się przetłuszcza. Panowie maja też tendencję do powstawania trądziku – również torbielowego.

W przeciwieństwie do kobiet cera u mężczyzn ma mniejsze skłonności do powstawania na niej przebarwień, a przy tym jest lepiej dotleniona.

Przeczytaj także: Męskim okiem: Jak wygląda dzień ślubu?

męska cera
ShutterStock

W branży kosmetycznej produkty przeznaczone dla mężczyzn zwykle nie są ukierunkowane na różne rodzaje cery. Najczęściej są po prostu produktami oznaczonymi jako „for men”. Niesłusznie, bo przecież podobnie jak my, panowie również mają różne problemy skórne. W dzień mężczyzny warto je poznać i zacząć odpowiednio podchodzić do pielęgnacji twarzy.

Przeczytaj także: Domowe maseczki na twarz – TOP 5 na różne problemy skórne

Męska pielęgnacja nie tylko w dzień mężczyzny – etapy krok po kroku

Męska pielęgnacja nie odbiega znacząco od tej wykonywanej przez kobiety. Różnica polega głównie na ominięciu etapu demakijażu.

Oczyszczanie twarzy

To jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry. Pozwala na oczyszczenie jej z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, ale też nawilżenie i ukojenie. Zapobiega tym samym powstawaniu zaskórników i matowi cerę.

Do mycia twarzy najlepiej wybierać produkty przeznaczona do tych partii ciała. Odradza się stosowania mydeł i żeli pod prysznic, które mają mocno zasadowe pH i mogą naruszyć płaszcz lipidowy skóry.

U panów o większej świadomości pielęgnacyjnej sprawdzi się też dwuetapowe oczyszczanie, jak i parówka na twarz, która rozszerzy pory i pozwoli na ich głębokie oczyszczenie.

Tonizacja skóry

Przeprowadza się ją zarówno rano i wieczorem po oczyszczaniu skóry. Jest bazą dla dalszej pielęgnacji opartej na nawilżeniu. Jest niezbędna, zwłaszcza w przypadku naruszenia pH skóry i zastosowaniu mydła do jej oczyszczania. Pozwala na przywrócenie równowagi skórze. Stosowany tonik może mieć dodatkowo właściwości pielęgnujące – koić podrażnioną cerę po goleniu, łagodzić zmiany skórne i wygładzać.

Nawilżanie cery

Nawet mężczyźni posiadający tłustą cerę muszą ją nawilżać. Pamiętajmy, że przesuszanie skóry m.in. przez intensywne oczyszczanie przynosi odwrotne rezultaty. Wydziela się więcej sebum, przez co skóra mocniej się świeci. Tym samym należy stosować kremy dopasowane do potrzeb i rodzaju naszej cery zarówno rano po oczyszczaniu, jak i na noc.

Pominięcie kremów – lekkiego na dzień i treściwego na noc sprawi, że skóra stanie się mniej elastyczna, twarda i słonia do powstawania podrażnień. Dotyczy to również szyi, jak i wrażliwej skóry po oczami. Ta również wymaga wsparcia. Utrata wilgoci w tym newralgicznym miejscu przyczynia się do powstawania cieni i sprężystości, a co za tym idzie worków pod oczami.

Przeczytaj także: Skin fasting – co to jest i czym polega post dla skóry?

krem do twarzy - męska pielęgnacja
ShutterStock

Pielęgnacja po goleniu

Zanim przejdziesz do pielęgnacji po goleniu, istotne jest również to, jak przygotujesz wcześniej skórę. Konieczne jest jej dokładne oczyszczenie i nawilżenie, które zapewni łatwą pracę maszynką do golenia. Skóra będzie gładka, a Ty nie nabawisz się podrażnień.

Jeśli chcesz natomiast uniknąć skaleczeń i zmiękczyć włoski, ułatwiając sobie tym samym ich skracanie i usuwanie, dobrze zrobi Ci ciepła kąpiel lub prysznic, ale też nałożenie na kilka minut ciepłego ręcznika.

Po goleniu nałóż kosmetyk o właściwościach nawilżających i kojących. Tym samym zabezpieczysz skórę przed wysuszeniem i podrażnieniami. Stawiaj na produkty ze składnikami, jak:

  • aloes,
  • hialuronian sodu,
  • pantenol,
  • kiełki pszenicy. Nie stosuj kosmetyków na bazie alkoholu.

Dzień mężczyzny z maseczką do twarzy

Zanim przystąpisz do wyboru i nakładania maseczki na twarz, pamiętaj – nie istnieją maski przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Każda, nawet ta zamknięta w różowym opakowaniu sprawdzi się na męskiej skórze, jeśli odpowiada na problemy skórne, które ją dotknęły. Tym samym mężczyzna ma do wyboru maseczki m.in. o działaniu:

  • nawilżającym (np. z algami, niacynamidem, gliceryną, kwasem hialuronowym, miodem lub kwasem mlekowym),
  • oczyszczającym (np. z glinek, olejku drzewa herbacianego),
  • rozświetlającym (z woskiem pszczelim, tlenkiem cynku),
  • matującym (z glinkami, miką, kaolinem) ,
  • kojącym (z aloesem, alantoiną, miodem, lukrecją),
  • odżywiającym (z witaminą A, B5, olejem awokado),
  • odmładzającym (z witaminą E, kolagenem, koenzymem Q10),
  • przeciwtrądzikowym (z retinolem, miodem, cynkiem).

Przeczytaj także: Sposoby na domową pielęgnację przed ślubem

dzień mężczyzny - maseczka na twarz
ShutterStock

Zabiegi pielęgnujące dla mężczyzn

Niektóre salony kosmetyczne mają w swojej ofercie zabiegi skierowane do mężczyzn, męski manicure, peeling kawitacyjny dla panów, czy mezoterapia for men. Niby przydatna wskazówka, a jednak łatwo może wprowadzić w błąd.

Prawda jest taka, że mężczyźni mogą korzystać ze wszystkich zabiegów z oferty gabinetu kosmetycznego niezależnie od dopisku. Nie każdy z nich zdaje sobie z tego sprawę. Idąc tym tropem, mogą postawić m.in. na:

  • mikrodermabrazję,
  • zabiegi z kwasami,
  • mezoterapię igłową,
  • karboksyterapię,
  • fotoodmładzanie skóry,
  • laseroterapię,
  • lipolizę.

Co więcej, również dla panów przeznaczona jest regulacja i henna brwi – zwłaszcza jeśli dotąd ich kształt był nieregularny. Panowie mogą zdecydować się na modelowanie kwasem hialuronowym i botoks. Pamiętajmy, że upiększanie i medycyna estetyczna nie są zarezerwowane wyłącznie dla kobiet.

Jeśli szukacie sprawdzonych specjalistów z dziedziny beauty, sprawdźcie bazę usługodawców Wedding Dream. Znajdziecie tam zarówno salony kosmetyczne, jak i stylistów fryzur i gabinety medycyny estetycznej.

Przeczytaj także: Medycyna estetyczna – zabiegi na twarz. Sprawdź, które wybrać?

Barber nie tylko na dzień mężczyzny

Dzisiaj broda nie jest już tylko „dodatkiem”, który rośnie w sposób niekontrolowany. Owłosienie na twarzy jest wizytówką i ma różne długości, formy i sposoby cięcia.

Pielęgnacja brody wymaga odpowiednich zabiegów, które opierają się na:

  1. Regularnym myciu brody. Podobnie jak włosy na głowie, broda musi być czysta. Dzięki temu nie osypuje się, nie powoduje wyprysków na skórze i zawsze wygląda świeżo. Można użyć do tego odpowiednich szamponów lub mydła do brody.
  2. Czesaniu. Pozwala ono na nadanie brodzie odpowiedniego kształtu, ale też wspomaga usuwanie zrogowaciałego naskórka i wzrost włosa.
  3. Regularnym podcinaniu. Umożliwia to zachowanie odpowiedniego kształtu brody.
  4. Nawilżaniu brody. Podobnie jak włosy na głowie, broda potrzebuje nawilżenia i odżywienia. Dzięki temu nie jest matowa, sucha i daje się łatwo stylizować.

Przeczytaj także: 5 najprzystojniejszych znanych Panów Młodych

barber - męska pielęgnacja brody
ShutterStock

Do pielęgnacji brody możemy wykorzystać:

  • kartacz – jedno z najważniejszych akcesoriów, które pozwala usunąć martwy naskórek, pomaga rozprowadzić na włosach oleje do pielęgnacji, może być stosowana do masażu skóry i pobudzać włosy do wzrost, przy tym nie niszczy brody,
  • olejek – odpowiada za nawilżanie brody i skóry, zmniejsza podrażnienia, zapewnia ochronę włoskom, zapobiega ich wysychaniu, ale też dodaje miękkości i pięknie pachnie,
  • balsam – służy układaniu brody i sprawdzi się w przypadku niesfornych, odrastających włosków,
  • szampon (lub mydło) – myje brodę z zanieczyszczeń, nie podrażniając i nie zapychając skóry na twarzy, w przeciwieństwie do szamponu do włosów nie sklei ich, zapewnia im objętość.

Kilka z nich znajdziesz poniżej.

Jak zadbać o skórę przed wielkim wyjściem

Często zdarza się, że początek świadomej pielęgnacji u panów zbiega się w czasie z ważnym wydarzeniem, jakim niewątpliwie jest ślub. W życiu codziennym drobne niedoskonałości, popękane naczynka, czy przesuszona skóra nie zawsze im przeszkadzają.

Świadomość, że będą obserwowani przez kilkadziesiąt osób, a wszystko będzie uwieczniane na zdjęciach i nagraniach, których będą, chcąc nie chcąc, głównym bohaterem sprawia, że są w stanie przezwyciężyć niechęć i skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Nie martwcie się jednak panowie, my również staramy się poprawić stan cery i zrekompensować jej zaniedbania ostatnich miesięcy tuż przed wyjściem. Podpowiemy Wam jak to zrobić.

Przeczytaj także: Kosmetyki na zimę, których warto używać nie tylko przed ślubem

dzień mężczyzny - męska pielęgnacja
ShutterStock

Żeby poprawić stan cery przed wielkim dniem, jakim może być ślub możecie:

  • oczyścić dobrze skórę – rezygnując z ostrych peelingów, które mogą podrażnić skórę lub spowodować jej zaczerwienienie, lekkie złuszczanie ciała podczas kąpieli jest jednak wskazane,
  • zadbać o skórę pod oczami – odpowiednie nawilżenie i zastosowanie np. płatków żelowych pod oczy lub kremu spowoduje redukcję opuchlizny i tym samym sprawi, że będziesz wyglądał na wypoczętego,
  • nałożyć ekspresową maseczkę – nie stosuj jednak składników mogących wywołać alergie i nie łącz pielęgnacji z kwasami,
  • stosować witaminę C – odżywi skórę i lekko ją rozjaśni, możesz zaaplikować ją w formie serum i położyć je na twarz na noc lub rano,
  • robić masaż twarzy – sprawdzą się tu rollery lub gua sha, które sprawią, że cera będzie wypoczęta, odżywiona i lepiej wchłonie składniki aktywne z kosmetyków, chłodne dodatkowo zrelaksują i odświeżą skórę,
  • pić wodę.

Nie musicie robić tego wszystkiego na raz. Męska pielęgnacja może opierać się na małych krokach. W połączeniu z odpowiednią dietą przyniesie widoczne rezultaty.

Jesteście gotowi na zmiany w pielęgnacji? Dzień mężczyzn może być dobrym pretekstem! Wasze partnerki na pewno zauważą różnicę!

Przeczytaj także: Zabiegi, które warto zrobić przed ślubem

Aktualizacja: Natalia Midler

Rekomendowane artykuły